قابل توجه کسانی که ایران عزیز و خلیج همیشه فارس را دوست دارند

قابل توجه کسانی که ایران عزیز و خلیج همیشه فارس را دوست دارند

به آدرس پایین رفته و به خلیج فارس رأی دهید

http://www.persianorarabiangulf.com/index.php

فقط 48 ساعت فرصت دارید

به خاطر ایران و سربلندیش به این سایت مراجعه کنید. فعلا نتیجه با ما نیست.

در ماه مبارک رمضان به خصوص شب های قدر برای سربلندی ایران دعا کنید.
:: برچسب‌ها:

نویسنده : علی
تاریخ : ۱۳٩٠/٥/٢۸
نگاهی به حوادث شام پیش از خروج سفیانی و تحولات کنونی این منطقه(قسمت دوم)

 

 همانگونه که در قسمت اول مقاله دیدیم روایات شریف ، حوادث گوناگونی را برای سرزمین شام پیش از خروج  سفیانی پیش بینی نموده اند ، انواع فتنه ها و درگیریها ، محاصره اقتصادی ، جنگ میان دو گروه ، ندایی بشارت بخش و زلزله ای بزرگ که همانند خسف بیداء ، تلفات زیادی برای کفار در پی خواهد داشت ، حضور نیروهای ترک ، مغرب ، روم و ایرانیان و درگیری میان چند شورشی در شام.... بخشی از این وقایع را در قسمت قبل بررسی کردیم و انطباق عجیب تحولات جاری را بر روایات مشاهده کردیم در این قسمت وقایع باقیمانده را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

بسم الله الرحمن الرحیم

نصرمن الله و فتح قریب و بشر المومنین

 

روایات شریف برای سرزمین شام قبل از خروج سفیانی تحولات زیادی را برشمرده اند که با دسته بندی آنها می توان به وقایع زیر اشاره کرد :

1- فتنه ی عمومی در سرزمین های اسلامی که در شام هم وجود دارد

2- فتنه ی ویژه برای شام ، اختلاف شدید ، خشکسالی و قطحی به علت محاصره اقتصادی غرب

3- وجود درگیری میان دو گروه معارض در شام و ایجاد پراکندگی و ضعف در آنها

4- بلند شدن نداء و صدایی بشارت بخش از جانب شام

5- وقوع زلزله ای مهیب و کشته شدن افراد زیاد در شام

6- ورود نیروهای خارجی به شام که شامل نیروهای ایرانی ، غربی ، مغربی و ترک می باشد

7- کشته شدن حاکم شام

8- درگیری ابقع ، اصهب و سفیانی در شام که منجر به قدرت یابی سفیانی می گردد

ما در قسمت اول به 5 رویداد قبل از خروج سفیانی در سرزمین شام پرداختیم در قسمت دوم به ادامه بررسی این وقایع  و احتمال انطباق آن با تحولات جاری می پردازیم :

6-ورود نیروهای خارجی به شام که شامل نیروهای ایرانی و غربی و مغربی و ترک  می باشد 

روایات متعددی وجود دارد که نشان دهنده ورود نیروهای خارجی به سرزمین شام در عصر ظهور می باشد ، این نیروها شامل نیروهای پرچم های سیاه که همان لشگر اهل مشرق یا ایرانیان و لشگر سیدخراسانی می باشد ، نیروهای غرب یا روم که همان نیروهای اروپایی و آمریکایی باشد ، نیروهای ترک که می تواند شامل ترکیه و حتی روسیه و کشورهای همسو باشد و نیروهای مغرب که شامل نیروهای کشورهای شمال آفریقا که به مغرب معروفند و شامل لیبی ، تونس ، مراکش و ... هستند ، می باشد.

درگیریهای متعددی میان این نیروها قبل و هنگام ظهور رخ خواهد داد ، که در ادامه به آنها می پردازیم:

نیروهای پرچم های سیاه(ایرانیان) :

سپاهیان خراسانی که با پرچم های سیاه می آیند ، اسبهای خود را به زیتونهای شام می بندند...

بشارت الاسلام ص 186 ،  ملاحم و الفتن ص 44

وقتی که بیرقهای سیاهی از طرق مشرق بیاید و بیرقهای زردی از طرف مغرب بیاید تا در وسط شهر شام یعنی دمشق با یکدیگر ملاقات نمایند موقع بلا خواهد بود.
باب 48 ملاحم و الفتن ص 19

مردم شام با سفیانی بیعت می کنند و او با اهل مشرق می جنگد و آنها را از فلسطین منهزم می کند.

الفتن ابن حماد 201/819

 پرچم های سیاه که در روایات شریف به نیروهای ایرانی لشگر سیدخراسانی اطلاق می گردد ، بنا بر روایات در آستانه ظهور در شام حضور نظامی خواهند داشت ، و درگیری آنها با پرچم های زرد (یا سبز) که مغربی ها باشند در شهر قنیطره ، یکی از شهرهای سوریه در بلندیهای جولان که اینک در اشغال رژیم صهیونیستی است ، پیش بینی شده است که این جنگ با پیروزی پرچم های سیاه به پایان خواهد رسید.

قنیطره شهری در جنوب سوریه در جوار بلندیهای جولان که اینک در اشغال اسرائیل است

البته روایات شریف ذکری از حضور  سیدخراسانی . شعیب بن صالح در این کارزار و حضور نظامی به میان نیاورده اند و ظاهراً این این درگیری ، درگیری اصلی نیست ، بخشی از نیروهای سیدخراسانی بدون حضور او در این کارزار شرکت دارند. برخی اعتقاد دارند که ممکن است منظور از حضور پرچم های سیاه در سرزمین شام ، گروههایی از مومنان باشد که در روایات شریف وجود آنها در منطقه شام ذکر گردیده و اینک به خوبی وجود آنها بر شیعیان حزب الله لبنان و مبارزان حماس صدق می کند ، باشد که باید گفت احتمال این مسئله قوی نیست چون صراحتاً از پرچم های سیاه نام برده می شود و نامی از مومنان شام یا متحدین پرچم های سیاه در میان نیست هرچند این امکان وجود دارد و قوی به نظر می شود که در این درگیری ، پرچم های سیاه به همراه نیروهای متحد خود در منطقه وارد کارزار با دشمنان خواهند شد ، همچنانکه خروج سیدخراسانی و یمانی که متحد و هم هدف هستند، همزمان و در یک روز خواهد بود.

نیروهای ایرانی از دو محور می توانند به سوریه و از آنجا به شهر قنیطره در داخل خاک اسرائیل برسند ، مسیر عراق و مسیر ترکیه

ظاهراً حضور نظامی ایرانیان در ابتدا موفقیت آمیز بوده و با شکست نیروهای مغرب همراه است ولی در ادامه گزارشهایی از درگیری مختصر میان نیروهای پرچم های سیاه و سفیانی در شام وجود دارد که به برتری سفیانی منجر می شود و عقب نشینی نیروهای ایرانی را در پی دارد :

سفیانی از اولاد صخر خروج می کند و پرچم های سیاه را به پرچم های سرخ مبدل می سازد

روزگار رهایی(یوم الخلاص) 1114

مردم شام با سفیانی بیعت می کنند و او با اهل مشرق می جنگد و آنها را از فلسطین منهزم می کند.

الفتن ابن حماد 201/819

 البته همچنانکه در طی مقالات پیشین ذکر شد و ظاهر قضایا نیز نشان می دهد ، حضور نظامی ایرانیان از ابتدا حضوری محکم نبوده و قصدی برای فتح بیت المقدس وجود ندارد ، زیرا این حضور در منطقه ای نامناسب و به طریقی قابل تامل صورت می گیرد و از رهبری اصلی ایرانیان سیدخراسانی و حتی شعیب بن صالح نیز در این درگیری خبری نیست که نشان دهنده این است که این حضور ، حضوری اصلی و تعیین کننده نیست در حالی که در نبرد عراق سیدخراسانی و شعیب بن صالح ، هر دو در سپاه پرچم های سیاه حضور دارند.

ممکن است حضور نظامی در شام ، ضربه ای به نقشه ها و فریب های دشمنان برای قهرمان سازی از سفیانی باشد که ما در طی مقاله های قبل به آن پرداخته ایم.

ایران متحد قدرتمند سوریه در منطقه

روابط راهبردی ایران و سوریه طی چند دهه گذشته که آز انها متحدانی مورد اعتماد ساخته و جدیداً طی چند سال گذشته با سفر دکتر احمدی نژاد منجر به انعقاد پیمان امنیتی مشترک میان آنها نیز گردیده است ، نشان می دهد که توصیفات روایات از حضور نظامی ایرانیان در سوریه در عصر ظهور تا چه اندازه قرین به واقعیت است.

طی ماههای گذشته و با شروع انقلابهای مردمی در خاورمیانه ، دشمنان در سوریه نیز با تحریک معارضان و گروههای تروریستی و تحریک همسایگان و رایزنی با مخالفان دیرینه این کشور ، اتحاد قدرتمندی برای سرنگونی رژیم سوریه تشکیل داده اند ، اما در این میان ایران ضمن محکومیت اغتشاشات سوریه به حمایت از حکومت این کشور برخواسته و حتی سوریه را خط قرمز خود اعلام کرده است ، انعقاد پیمان امنیتی مشترک بین ایران ، حزب الله و سوریه به خوبی نشان می دهد که ایران هنگام اوج گیری تحولات سوریه و وخامت اوضاع ، می تواند از نیروی نظامی برای کمک به کشور دوست و همسایه ی خود استفاده کند و این مسئله به خوبی بر پیش بینی های ذکر شده در روایات منطبق است و احتمال حضور نظامی ایران در سوریه را قابل درک می سازد همچنانکه در اوائل دهه60 این حضور نظامی بصورتی محدود و با حضور نیروهای سپاه پاسداران در سوریه شکل گرفت.

اتحاد ایران، سوریه و حزب الله و زنگ خطر تل‌اویو

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8505010209

افشای طرح حمله برق‌آسای اسرائیل به سوریه و واکنش ایران

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8912130305

انتقاد ایران از ارسال پرونده سوریه به شورای امنیت

رومیان :

 از امام صادق علیه السلام نقل شده که فرمودند:
وقتى که در سرزمین شام بلوایى را مشاهده نمودى ، پس مرگ است و مردن ، تا آنکه غربیان به تحرک آمده و روانه سرزمینهاى عربى گردند. که حوادثى بین آنان رخ خواهد داد.

الملاحم و الفتن ص 107

به نقل از جابر جعفى ، امام باقر علیه السلام که فرمودند:
شورشیان روم بزودى روى آورده و در رمله فرود مى آیند، اى جابر ، در آن سال ، در سراسر زمین از ناحیه غرب اختلاف فراوان وجود دارد

بشارة الاسلام ص 102.

....و رومیان در فلسطین فرود می آیند. مهدی موعود(ترجمه بحارالانوار)ص 984

پس، آن حکومت سفیانی است و پیش از آن کسی قیام می کند که به آل محمد (ص) فرامی خواند... و روم نیز وارد فلسطین می شود.

بحارالانوار 52/207/45؛ بشارة الاسلام 207 و غیبت طوسی 278

مژده پیروزی را از سمت دمشق می شنوید... و شورشیان روم پیش می آیند و در رمله مستقر می شوند، پس اولین جایی که از غرب (غرب بلاد اسلامی) خراب می شود، سرزمین شام است.

غیبت شیخ طوسی 269، بحارالانوار 52/212/62؛ غیبت نعمانی 279/67

 در فلسطین دو واقعه برای روم وجود دارد: یکی را قطاف (چیدن) می نامند و دیگری را (حصاد (درو کردن)

الفتن ابن حماد  317/1204

 (از نشانه ها و تحولات ظهور) پیروزی رومیان بر شام ...

بشارت الاسلام ص 42 ،  ملاحم و الفتن ص 164

 

بررسی مجموعه روایات و آیات نشان می دهد که منظور از روم در بیان اهل بیت(ع) ملل اروپایی و آمریکایی می باشد ، که در روایات متعددی از نقش مهم آنها در وقایع ظهور نام برده می شود.

نقش روم در فتنه های قبل از ظهور در روایات متعددی ذکر گردیده است ، روم و یهود بعنوان دو پشتیبان سفیانی محسوب شده و بعنوان متحدان او در منطقه ، حضوری نظامی نیز دارند. حتی برخی از روایات وجود نیروهای دریایی روم در سواحل کشورهای عربی را نیز نشان می دهد. اما عملاً هیچ درگیری مستقیم میان لشگر روم و سپاه امام زمان(عج) در هنگام ظهور گزارش نشده است ، که شاید علت آن عدم حضور نیروهای رومی در هنگام ظهور در خاورمیانه باشد زیرا ممکن است در تحولات چندماهه منتهی به ظهور متحمل شکست شده و خاورمیانه را ترک کرده باشند.

  اما یکی از مهمترین حرکتهای رومیان در عصر ظهور ، حضور آنها در درگیریهای سرزمین شام است که بصورتهای مختلف چون ایجاد فتنه ها ، محاصره اقتصادی و درگیری نظامی ذکر گردیده است.

درگیری نظامی  بعد از بی اثر بودن محاصره اقتصادی و  فتنه انگیزی بین مسلمانان ، برای تسلط بر این منطقه ، بناچار در آخرین مرحله توسط رومیان در دستور کار قرار می گیرد.

بنابر روایات هنگامی که تمام سرزمینهای اعراب در فتنه و اختلاف است ، رومیان در سرزمین رمله ، عکا و صور و همچنین در نزدیکی غار انطاکیه در ترکیه فرود می آیند تا برای درگیری آماده شوند.

شهر رمله ، مکانی در داخل فلسطین که نیروهای رومی در آستانه ظهور در آن فرود می آیند

مجموعه روایات نشان از شکست نهایی نیروهای رومی در تحولات ظهور دارد ، هرچند ممکن است این نیروها در آستانه خروج سفیانی در سرزمین شام پیروزیهایی کسب کرده و زمینه خروج سفیانی را فراهم نموده و او را در جنایاتش یاری دهند اما نهایت کار آنها به همراه سفیانی شکست خواهد بود که علاوه بر مجموعه روایات ، روایت زیر نشان دهنده این معنا می باشد :

در فلسطین دو واقعه برای روم وجود دارد: یکی را قطاف (چیدن) می نامند و دیگری را حصاد (درو کردن)

 الفتن ابن حماد   317/1204

این روایت نشان دهنده شکست و نابودی رومیان در شام و فلسطین است.

زمینه چینی برای حضور نظامی غرب و آمریکا در سوریه

از سالهای گذشته غرب تلاش زیادی به خرج داده است تا بتواند سوریه را از محور مقاومت و اتحاد با ایران و حزب الله خارج کند که تا کنون این تلاشها بی ثمر بوده است ، از چند ماه گذشته و با شروع بهار انقلابهای عربی ، این فشار و تلاش غرب برای تغییر رژیم در سوریه چند برابر شده و عملا بعد از مایوس شدن از فشارهای دیپلماتیک و سیاسی ، و تا حدودی تحریم های اقتصادی ، تجهیز گروههای معارض داخلی و گسیل گروههای تروریست به داخل سوریه را به دنبال داشته است ، اخیراً و با عدم کارآمد بودن شیوه های گذشته ، زمزمه های حضور نظامی غرب و ناتو در سوریه و فلسطین شنیده می شود و البته این موضوع در کنار درگیری چندساله غرب با حزب الله در لبنان که اخیراً به نقطه حساسی نیز رسیده است و می تواند حضوری نظامی را در پی داشته باشد ، قابل بررسی و تامل است.

افشای طرح آمریکا و ترکیه برای حمله به سوریه

http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100846002372

طرح حمله نظامی غرب به سوریه

http://abna.ir/data.asp?lang=1&Id=241681

ناتو برای حمله به سوریه طرح هایی تهیه کرده است

http://www.entekhab.ir/fa/news/25797/%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%88%D9%86-%D8%B3%D8%A7%D8%A8%D9%82-%D8%A8%D8%B4%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%B4%D8%AF-%D9%86%D8%A7%D8%AA%D9%88-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AD%D9%85%D9%84%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D8%B3%D9%88%D8%B1%DB%8C%D9

ناتو بدون صدور قطعنامه به سوریه حمله نمی کند  

http://www.khabaronline.ir/news-157797.aspx

تحولات و وقایع جاری نشان دهنده این حقیقت مهم است که پیش بینی روایات شریف در مورد حضور نظامی نیروهای غربی در شام تا چه اندازه قرین به واقعیت بوده و در حال تحقق است و به احتمال قوی با شدت گرفتن تحولات ، غربی ها برای تضمین پیروزی مهره اصلی خود یعنی سفیانی و زمینه سازی و مساعدت برای حرکت او حضور نظامی خود  در سرزمین شام را قطعی خواهند کرد.

ترکها :

پس از آن ترکها وارد دمشق شوند و از آنجا به سوی جزیره بروند ....

غیبت شیخ طوسی 279 ، بشارت الاسلام ص 177 و ...

ارطات گوید: سفیانی با ترک جنگ میکند و بعد از آن بدست مهدی علیه السلام ریشه کن‏خواهند شد.

ملاحم و الفتن باب 57 - ص 24

یزید بن جابر و غیر او از رسولخدا صلی الله علیه و آله روایت کرده که فرمود: طایفه ترک را دو خروج خواهد بود اول آنکه (با هر جا مصادف شوند) خراب میکنند دوم‏آنکه بسوی نهر فرات سرعت مینمایند.

ملاحم و الفتن باب 57 - ص 24

 نقش ترکها در تحولات عصر ظهور و قبل از آن طی روایات متعددی از طرف اهل بیت(ع) بیان گردیده است ، برخی از محققین مانند علامه کورانی اعتقاد دارند که ترکها معنای گسترده ای دارند و می توان آنها را از روسها در شمال تا برخی ملل اروپای شرقی در غرب و همچنین قوم مغول و تاتار و البته ترکهای ایران و ترکیه و آذربایجان منطبق دانست.

حضور ترکها در جزیره(مناطق مرزی در سوریه) و جنگ بزرگ قرقیسیا

برخی از تحولاتی که برای تحرکات ترکها پیش بینی شده است به خوبی با هجوم قوم مغول و تاتار بر کشورهای اسلامی خاورمیانه قابل تطبیق است ، اما برای ترکها در تحولات شام قبل از خروج سفیانی می توان دو نقش در نظر گرفت ، یکی روایتی که بیان می کند ترکها در سوریه و اطراف شهر دمشق حضور دارند که البته چندان قوی نیست و روایات دیگری که بیان می دارند ترکها در جزیره که مکانی است در حدفاصل عراق و سوریه و نزدیک به قرقسیا حضور خواهند داشت که علت آن آشکار شدن گنجی از طلا و نقره( و شاید نفت و اورانیم باشد) که توسط رود فرات آشکار خواهد شد و چون در نزدیکی خط مرزی سوریه و ترکیه و عراق قرار دارد ، کشمکش شدیدی را میان نیروهای مختلف از جمله ترکها و سفیانی موجب می گردد که در نهایت به جنگ بزرگ قرقسیا ختم می شود.

هرچند برخی فتنه های قبل از ظهور بیان شده توسط ترکان را بتوان بر قوم مغول و تاتار منطبق دانست و یا فتنه های عمومی قبل از ظهور را به روسها و شوروی سابق منطبق کرد ، ولی آنچه صحیح بن نظر می رسد این است که حضور ترکها در جزیره و جنگ بزرگ قرقیسا مرتبط با ترکهای ترکیه باشد زیرا موقعیت مکانی و همچنین انگیزه بیان شده برای این جنگ در روایات به خوبی با هم مرز بودن ترکیه با جزیره و قرقسیا و انگیزه مادی و تملک بر آنها قابل درک است.

قرقیسیا شهرى کوچک نزدیک سرچشمه رود خابور در نهر فرات است که امروز به ویرانه اى نزدیک شهر دیر الزور ، کنار مرز سوریه تبدیل شده و به مرز ترکیه هم نسبتاً نزدیک است .

قرقیسیا ، در نزدیکی شهر دیرالزور ، محل درگیری بزرگ میان سفیانی و ترکها

کوهى از طلا و نقره در مسیر فرات نمایان مى شود که از هر نُه نفر که براى دستیابى بر آن بجنگند ، هفت نفر کشته مى شوند . اگر شاهد چنین وضعى بودید ، نزدیک آن نشوید . .

ابن حماد 1/239

ضمن اینکه روایتی داریم که در قرقسیا " عبدالله با عبدالله " می جنگد که این مسئله می تواند به احتمالی بر عبدالله پادشاه اردن و عبدالله گل منطبق باشد ، چون محققین اعتقاد دارند که یک طرف جنگ قرقیسیا سفیانی بوده و طرف دیگر آن ترکها می باشد و یکی از این دو عبدالله ذکر شده در روایت از سران ترکها می باشند.

پس می بینیم که ترکها در تحولات سرزمین شام قبل از خروج سفیانی و هنگام خروجش نقش مهمی ایفا می کنند.

آیا چرخش عجیب ترکیه بر علیه سوریه ، حرکت به سمت نقشی تاریخی نیست؟!

تحولات چندماهه گذشته در روابط ترکیه و سوریه موجب تعجب و حیرت بسیاری از کارشناسان منطقه ایست ، در حالی که ترکیه دارای روابط حسنه ای با سوریه بود بناگاه با وقوع انقلابهای منطقه ای به تدریج این روابط حسنه رو به تیرگی نهاده و به مرور حتی به دشمنی کشیده شده است ، پناه دادن ترکیه به معارضان سوری تا جایی که سران معارضان به کرات در ترکیه جلسات هماهنگی برگزار می کنند ، بحرانی نشان دادن اوضاع سوریه ، خط و نشان کشیدن سران ترکیه برای سوریه و تلاش برای ایجاد منطقه حائل مرزی و ... همه و همه نشان دهنده این مطلب مهم است که دستهای پیدا و پنهان بسیاری در این چرخش در جریان هستند.

موافقت اردوغان با دخالت نظامی آمریکا در مرز سوریه

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=9003230241

ترکیه مجری سیاست‌های آمریکا برای ایجاد ناامنی در سوریه

http://www.farsnews.com/printable.php?nn=9003220757

توطئه علیه سوریه؛ ایجاد منطقه‌حائل در مرز با ترکیه

http://rajanews.com/detail.asp?id=92912

ناآرامی‌های سوریه ماهیت آمریکایی دارد و با دخالت ترکیه صورت می‌گیرد

http://www.farsnews.net/newstext.php?nn=9004020103

موافقت اردوغان با دخالت آمریکا در مرز سوریه

http://alef.ir/1388/content/view/107240/

 بنا بر تحلیلی دشمنان در نظر دارند تا با تقویت و تبلیغ محور اسلام به اصطلاح معتدل در ترکیه و دنباله ی آن در سوریه یعنی اخوان المسلمین که از بزرگترین معارضان دولت سوریه می باشد( و کنار زدن رژیم حاکم سوریه که متحد مقاومت می باشد و به قدرت رساندن اخوان المسلمین در این کشور) ، این محور را که خطر آن برای استکبار از خطر محور مقاومت کمتر می باشد ، در خاورمیانه تبلیغ کرده و به قدرت برسانند.

تحریک برخی بلندپروازیهای مسئولین ترکیه در احیای شکوه و عظمت امپراطوری عثمانی بر کشورهای مسلمان خاورمیانه ، در مسیر این هدف ، می تواند حربه خوبی باشد و از اینجاست که شاید راز چرخش عجیب ترکیه در راستای براندازی رژیم فعلی سوریه برملا گردد.

در هرحال اینک تحرکات غیرقابل انتظار سیاسی ، امنیتی و نظامی متعددی در داخل و مرزهای ترکیه در راستای این تفکر شکل گرفته است و همکاریهای نزدیک و تنگاتنگی میان آمریکا و رژیم صهیونیستی و کشورهای ضدمحور مقاومت در منطقه با ترکیه در جریان است ، البته ایران نیز بعنوان فرماندهی مقاومت در منطقه ، منفعل نبوده و با اخطار دوستانه به ترکیه ، امنیت و ثبات سوریه را خط قرمز خود اعلام نموده است.

هشدار جدی ایران به ترکیه درباره دخالت در سوریه

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=9003226141

http://www.fardanews.com/fa/news/151077/%D9%87%D8%B4%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%AC%D8%AF%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D8%B1%D9%83%D9%8A%D9%87-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%AF%D8%AE%D8%A7%D9%84%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D9%88%D8%B1%D9%8A%D9%87

در کل آنچه که قابل توجه و در خور تامل است ، فعال شدن کشور ترکیه در راستای پیش بینی های انجام شده در روایات عصر ظهور مبنی بر تقابل با سوریه و حتی حضور نظامی در این کشور می باشد که این پیش بینی روایات به خوبی در حال حاضر در حال شکل گیری بوده و احتمال تشدید آن وجود دارد.

نیروهای مغرب :

یکی از نیروهایی که حضور آنها در سرزمین شام قبل از خروج سفیانی ذکر گردیده است ، مغربی ها هستند، نیروهای مغربی با نیروهای غربی تفاوت دارند ، از دیدگاه روایات و همچنین عرف بین المللی امروز به کشورهای شمال آفریقا "مغرب" گفته می شود.

 اهل مغرب ساکنان کشورهای شمال آفریقا شامل تونس ، الجزایر ، لیبی و مراکش می باشند.

روایات متعددی وجود دارند که حضور نظامی نیروهای مغرب را در سرزمین شام قبل از خروج سفیانی را به تصویری می کشد :

مغرب بر مصر چیره می شود و شامات را تحت سیطره خود درمی آورد

 الزام الناصب ص 185 و الامام المهدی ص 233 و...

امیرالمومنان(ع) و امام محمد باقر(ع) :

چون دو لشگر در شام درگیر شوند ، یکی از آیات بزرگ الهی ظاهر می شود و آن زلزله شام است که بیش از صد هزار نفر در شام هلاک می شود ، این حادثه برای مومنان رحمت و برای کافران نقمت است ، چون این حادثه روی دهد منتظر پرچم های زرد و سپاهیان یابوسواری باشید که از سوی مغرب می آیند و وارد شام می شوند

غیبت نعمانی ص 163 ، بحار ج 52 ص 214 و 237 و ...

« هنگامی که پرچم های زرد وارد مصر شوند و بر سرزمین مصر چیره شوند .....  هنگامی که پرچم های سیاه از مشرق و پرچم های زرد از مغرب به راه افتادند و در شام به یکدیگر رسیدند .... »

الملاحم و الفتن ص 70

امیرالمومنان :

« نشانه خروج او درگیر شدن سه لشگر است ، لشگری از عرب ، که بدا به حال مصر از حوادثی که به دست آن لشگر بر مصر روی می دهد ، و لشگری از بحرین از جزیره آرال از سرزمین فارس ، و لشگری از شام ، که یکسال درگیری بین آنها طول می کشد.»

 الزام الناصب ص 158

بنابر روایات این پرچم های زرد مغربی ها(که در حدیثی نیز پرچم سبز و رنگی ذکر گردیده است) با صاحبان پرچم های سیاه که ایرانیان باشند و ظاهراً قصد پیشروی به سمت بیت المقدس را دارند ، در شهر قنیطره در بلندیهای جولان درگیر می شوند ، روایات نتیجه این درگیری را به نفع پرچم های سیاه ذکر کرده و بیان می کنند که مغربی ها بعد از شکست به داخل اردن عقب نشینی می کنند و بعد از این تحرک خاصی از مغربی ها ذکر نگردیده است.

مسیر حرکت لشگر شمال آفریقا به سمت شام. این لشگر در مسیر خود بسوی شام ابتدا در مصر  قیام مردمی مصریان را سرکوب می نماید و در ادامه به سمت شام حرکت می کند

حرکت لشگری از شمال آفریقا به سمت شام و سوریه چقدر محتمل است؟

نگاهی به تحولات کنونی کشورهای مغرب و شمال آفریقا نشان می دهد که این کشورهای طی چند ماه گذشته دچار تحولات عمیقی شده است ، و به درگیری دو قطب متضاد کشیده است ، قطبی مردمی که دارای گرایشهای اسلامی و ضد استکباری و ضدصهیونیستی بوده و با وجود امکانات کم ، قهرمانانه به پا خواسته اند که به خوبی در تونس و مغرب و بخصوص در لیبی این حرکت تاریخی قابل مشاهده است  و قطبی مرتجع که مزدور استکبار و صهیونیسم بوده و البته امکانات و تجهیزات فراوانی دارند

هرچند استکبار فعلاً برای فریب افکار عمومی خاورمیانه و انحراف قیام های مردمی خود را با آنها همراه نشان میدهد اما ممکن است پس از بیداری و هوشیاری بیشتر مردم و به نتیجه نرسیدن نقشه های انحراف ، عملاً وارد  فاز دفاع از مزدوران شده و نقشه دیگری را به اجرا گذارند ، مخصوصاً اینک که در مهم ترین کشور مغرب یعنی لیبی مزدور خونخوار انها قذافی و اطرافیانش مقاومت و البته درنده خویی و سخت جانی خود را به خوبی به اثبات رسانده و برای اجرای طرح های خونین و خشن ، گزینه ای بسیار مناسب می باشد.

مقاومت عجیب قذافی در برابر حملات گسترده انقلابیون و نیروهای ناتو !

 آیا دستهای پنهان و نقشه های دیگری در کار است؟!

سوار شدن قذافی بر تعصبات قومی قبلیه ای ، ملی و نژادی و استخدام مزدوران آدم کش آفریقایی که با هماهنگی دستهای پشت پرده دشمنان انجام می گیرد ، حرکتهای آینده خونبار توسط این مزدور را متحمل می کند.

استکبار نشان داده است که در طرح های بزرگ و کلی بصورت یکپارچه و هماهنگ عمل می کند ، حال این موضوع که دشمن بخواهد برای تضمین حرکت و پیروزی سفیانی از تمام توان و قدرت و امکانات خود استفاده نموده و تمام نیروهایش را با وعده و وعید به میدان بیاورد ، و آنها را با هم هماهنگ کرده و در یک نقشه ی واحد از آنها استفاده نماید موضوعی دور از ذهن نیست

تسلط بر شام و خاورمیانه و نجات اسرائیل را شاید بتوان راهبردی ترین سیاست استکبار در حال حاضر ذکر کرد ، سیاستی که برای پیروزی آن باید از تمام نیروها در هر نقطه ای بصورت هماهنگ استفاده کرد و اینگونه است که کشاندن نیروهای مزدور شمال آفریقا به شام که روایات عصر ظهور آن را پیش بینی کرده و شرح داده اند ، ممکن می شود.

البته در این میان ، با وجود جنایتهای هولناک ، سوار شدن قذافی و اطرافیانش بر امواج جهل و تعصبات قومی قبیله ای ، ملی و نژادی و حمایت دور از انتظار مردمی و حمایت اتحادیه آفریقا از این موجود شرور  و اجیر شدن مزدوران آفریقایی امکان و احتمال اجرای نقشه شیطانی استکبار را بیشتر می کند.

 

7-  کشته شدن حاکم شام

پیش از ظهور قائم(عج) پادشاه مصر و پادشاه شام کشته می شوند و قبائلی از مردم مصر اسیر گرفته می شوند.  

بشارت الاسلام ص 185 ، ملاحم و الفتن ص 40

چون سفیانی به دمشق نزدیک شود ، حاکم دمشق فرار می کند ... و سفیانی بر شام سیطره می یابد

 الزام الناصب ص 188

یکی از وقایع ذکر شده برای سرزمین شام قبل از خروج سفیانی ، کشته شدن حاکم شام می باشد ، هرچند محققین این روایت را ضعیف می دانند زیرا با  اسارت مردم مصر بدست سفیانی و حضور نظامیش در مصر که برخی آن را غلو می دانند ، همراه گردیده است ، اما در  صورت صحت حدیث ، مشخص نگردیده است که منظور از حاکم شام ، حاکم کدام بخش از مناطق پنج گانه است ، هرچند ممکن است حتی اگر این مسئله در مورد سوریه نیز باشد ، این واقعه بعد از خروج سفیانی باشد همچنانکه بخش دوم حدیث نیز به بعد از خروج سفیانی ارتباط دارد.

مطمئناً سفیانی بعد از خروج برای استیلای کامل بر مناطق پنج گانه شام با حاکمان این مناطق خواهد جنگید ، یکی از این حاکمان ، حاکم سوریه می باشد که بناچار رو در روی سفیانی خواهد ایستاد ، هرچند وقایع طبیعی مانند زلزله ی بزرگ شام و خسف هایی در این کشور ،  موقعیت را برای حرکت سفیانی مهیا خواهد کرد ولی در نهایت این برخورد به پیروزی سفیانی و استیلای او بر سوریه و مناطق دیگر ختم خواهد شد.

نگاه به واقعیات و تحولات در سرزمین شام و سوریه نشان می دهد که تحقق این مسئله چندان دور از ذهن نیست.

 8- درگیری ابقع و اصهب و سفیانی در شام که منجر به قدرت یابی سفیانی می گردد

یکی از اصلی ترین وقایع سرزمین شام قبل از خروج سفیانی ، حرکت نظامی چند شخصیت نظامی بر علیه هم بنام ابقع و اصهب و سفیانی می باشد ، حرکت نظامی این افراد که نزدیک ترین واقعه به خروج سفیانی می باشد در روایات متعددی ذکر گردیده است ، هرچند روایات زیادی در این زمینه وجود ندارد و مشخصات زیادی از آنها ذکر نگردیده است ، کلمات ابقع و اصهب بیشتر دلالت بر رنگ سیاه و سفید و قرمز و سفید(یا زرد) دارد ، برخی اعتقاد دارند که این رنگها مرتبط با چهره ابقع و اصهب است ، اما عده ای اعتقاد دارند که ممکن است منظور از این رنگها رنگ پرچم آنها باشد.

 هنگامی که کافری در شام به هلاکت برسد، اصهب کافر قیام می کند و تسخیر مرکز (شام) بر او سخت می شود و طولی نمی کشد که او نیز کشته می شود و حکومت به اتراک می رسد و در شام گرانی پدید آید و رویدادها پشت سر هم روی می دهد و در هر قدمی جنگ برپا می شود.

الزام الناصب ص 204

در آن هنگام سه پرچم در شام به اهتزار در می آیند که پرچم های سفیانی ، اصهب و ابقع است و مردم شام در زیر این سه پرچم نبرد می کنند.

ارشاد مفید ص 338 ، المهدی ص 196

از شر اصهب ابرص پرهیز کن ، پرسیدند اصهب کیست ؟ فرمود : ابقع ، پرسیدند ، ابقع کیست ؟ فرمود ابرص ، سپس فرمود از شر سفیانی نیز پرهیز کن و از شر آن عده از آل محمد که شذوذ دارند برحذر باش.

بشارت الاسلام ص 108 ، المهدی ص 198

 از نشانه های ظهور آن حضرت ویرانی شام به هنگام برخورد سه لشگر در زیر پرچم های سفیانی و اصهب و ابقع است 

غیبت نعمانی ص 133 ، الزام الناصب ص 184

 نخستین سرزمینی که در آن شورش و کشتار می شود ، سرزمین شام است ،  که سه لشگر در آن با یکدیگر  نبرد می کنند ، اصهب ، ابقع و سفیانی ، این سه لشگر با یکدیگر می جنگند تا سفیانی با ابقع درگیر می شود و او را با همه سپاهیانش می کشد سپس ابقع را نیز از پای درمی آورد.

غیبت نعمانی ص 149 ، بشارت الاسلام ص 102

هنگامی که آسیاب بنی عباس بچرخد و پرچمداران پرچم های خود را به زیتونهای شام بیاویزند ، خداوند اصهب را نابود می کند ، و همه سپاهیانش را به دست آنها هلاک می کند ، و آنگاه پسر هند جگرخواره بر منبر دمشق می نشیند.

الحاوی للفتاوی ج 2 ص 141

و سه نفر در شام قد علم میکنند، و هر سه طالب سلطنت هستند. یکی از آنها سیاه و سفید است، و دیگری سرخ و سفید است و سومی از خاندان ابوسفیان میباشد 

مهدی موعود(ترجمه بحارالانوار) ص 983

سه دسته در آنجا پرچم برافرازند: پرچم مرد سرخ و سفید، و پرچم مرد سیاه و سفید، پرچم سفیانی.

 مهدی موعود (ترجمه بحارالانوار)ص 987

در شام سه پرچم مختلف با هم کشمکش خواهند داشت، یک پرچم رنگش سرخ و سفید، و پرچم دوم سیاه و سفید است، و سومی پرچم سفیانی می باشد. سفیانی به پرچم سیاه و سفید میرسد و با هم جنگ می کنند، و او و تمام همراهانش را بقتل میرساند و بعد از آن پرچم سرخ و سفید را تار و مار می کند، آنگاه هدفی ندارد جز اینکه بجلو عراقی برود.

مهدی موعود(ترجمه بحارالانوار) ص 1025

وقتى ترک و روم گرد هم بیایند ، روستایى در دمشق فرو برود و قسمتى از دیوار غربى مسجد دمشق فرو بریزد، سه پرچم در شام برافراشته مى شود: ابقع ، اصهب و سفیانى . دمشق محاصره مى گردد و مردى و همراهانش کشته مى شوند . دو مرد از آل ابو سفیان خروج مى کنند که پیروزى از آنِ دومى است . وقتى پیروان «ابقع»از مصر مى آیند، سفیانى با سپاهش بر علیه شان خروج مى کند، سپس آنقدر ترکان ورومیان را در قرقیسیا مى کشد که حیوانانت وحشى، از گوشت شان سیر مى شوند.

عقد الدرر /86 و 76 از ارطاة

 وفی الفتن لنعیم ابن حماد روایة عن ذی قرنات قال : ( تختلف الناس على أربع نفر , رجلان بالشام , رجل من ال الحکم , أزرق أصهب , و رجل من مضر قصیر جبار , والسفیانی , والعائذ بمکه , فذلک أربع نفر ) ..

  ابقع کیست؟ 

ابقع در لغت به ابلق، یعنی هر شیء سیاه و سفید و به خصوص به کلاغ سیاهی که با سفیدی آمیخته باشد و به هر شخص پلید و به ابرص و شوره‌زار و کسی که لباس وصله‌دار و رنگارنگ می‌پوشد تعبیر شده است. و ابقع نام یکی از سه فرمانده‌ای است که پیش از ظهور، در سرزمین شام، برای کسب زمامداری و قدرت، شورش می‌کند. سپاه او در برابر اصهب، که فردی کافر است، می‌جنگند. به نظر می‌رسد که فرماندة ابقع در داخل پایتخت قرار دارد، زیرا آن‌گونه که از روایات بر می‌آید، سپاه اصهب از خارج مرکز یا پایتخت قیام می‌کنند. امّا ظاهراً هیچ یک نمی‌توانند بر دیگری پیروز شوند. در این میان، سفیانی از خارج پایتخت وارد شده و بر هر دو چیره می‌شود.

صفات ذکر شده برای ابقع در روایات:

1- از فرماندهان شورشی است که در آستانه ظهور در کشور سوریه با سپاهیانش خروج می کند

2- دارای چهره سیاه و سفید یا پرچم سیاه و سفید است

3- ممکن است همان رقطی یعنی کسی که لباسهای رنگارنگ دارد ، باشد

4- ممکن است از مصر باشد یا با مصر ارتباطی داشته باشد

5- ممکن است ابقع همان قیس باشد که تیره ای در مصر هستند.

5- ظاهرا ابقع در داخل پایتخت سوریه موضع می گیرد

6- ممکن است ابقع در حکومت از اصهب سابقه دار تر باشد

7- خروج ابقع به دنبال دیده شدن ستاره دنباله دار و خسوف و کسوف خواهد بود

8- ابقع تا اندازه ای پیروزی کسب می کند ولی نه پیروزی قطعی

9- ممکن است همان مروانی و رقطی(دارای لباسهای رنگارنگ) باشد

10- مواضع سیاسی ابقع بیشتر متمایل به غربی هاو ضد اسلام است و از طرف آنها حمایت می شود

11- توسط سفیانی شکست خورده و نابود می شود.

 

از رسول اکرم(ص) و ائمه اهل بیت(ع) روایت شده است که خروج ابقع در مصر و به دنبال دیده شدن ستارة دنباله‌دار و کسوف خورشید و خسوف ماه خواهد بود که همة اینها در نزدیکی ظهور رخ می‌دهند.

اصهب کیست؟

«اصهب» در لغت به معنای شتر سرخ موست و به رومیان نیز از جهت رنگ چهره و دشمنی با اسلام گفته می‌شود و به معنای خاص، نام یکی از از دو مدّعی قدرت و رقیب سفیانی است. بر اساس روایات «اصهب و ابقع» دو رهبر مخالف سفیانی‌اند که سفیانی در منطقة شام با آنها به نزاع برمی‌خیزد و بر آنان چیره می‌شود. (ابقع کسی است که پوست بدنش سیاه و سفید باشد) روایات دربارة او و اصهب با اجمال بسیار سخن گفته‌اند.

احتمالاً اصهب غیر مسلمان است؛ زیرا برخی از روایات او را با صفت «علج» معرفی کرده‌اند و این تعبیر معمولاً دربارة «سربازان کافر» به کار می‌رود. امّا از روایاتی که ابقع و اصهب را نکوهش کرده‌اند چنین برمی‌آید که مواضع سیاسی آنان مخالف اسلام و طرفدار دشمنان دین و کافرند.

صفات ذکر شده برای اصهب در روایات: :

1- از فرماندهان شورشی است که در آستانه ظهور در کشور سوریه با سپاهیانش خروج می کند.

2- دارای چهره سرخ و سفید یا پرچم سرخ و سفید است

3- ممکن است اصهب ازرق یعنی چشم آبی و زاغ باشد

4-  ممکن است کافر و غیرمسلمان باشد و یا انسانی با جنایات زیاد که صفت کفر بر او منطبق باشد

5-  از خارج از پایتخت حرکت خود را شروع می کند

6- مواضع او بیشتر متمایل به روسیه یا ترکها می باشد

7- قبل از اصهب فرمانروای کافری در شام به هلاکت می رسد

8- بعد از اصهب حکومت به ترکها(روسها یا ترکیه) می رسد.

9- توسط سفیانی شکست خورده و نابود می شود

 

بنظر مى رسد که ابقع فرمانروا، (یعنى کسى که نقطه سیاه و سفید در چهره دارد) در فرمانروائى شام از رقیبش اصهب یعنى (زرد چهره ) سابقه دارتر است

 زیرا روایات خاطرنشان مى سازد که قیام اصهب از خارج پایتخت یا مرکز بوجود مى آید و وى بر سر استیلاى بر آن شکست مى خورد.. در حالیکه ابقع قدرتمند اصلى و یا انقلاب گرى است که تا اندازه اى پیروز مى شود و اصهب به رقابت با او برخاسته و از خارج پایتخت بر او حمله ور مى شود اما هیچکدام نمى توانند بر دیگرى پیروزى قطعى را بدست آورند، از این رو سفیانى از این فرصت استفاده نموده و از خارج پایتخت دست به یورش مى زند و هر دوى آنها را تارومار مى کند احتملا اصهب غیر مسلمان است زیرا برخى از روایات او را با صفت ((علج )) که معمولا وصف کفار است تعریف نموده است .
چنانکه بنظر مى رسد، مروانى ، که در منابع درجه اول همچون کتاب غیبت نعمانى از او یاد شده است همان ابقع است و زمامدارى بعنوان رقیب سفیانى محسوب نمى گردد.
اما گرایش سیاسى ابقع و اصهب ، از روایاتى که آن دو را نکوهش نموده است بر مى آید که آنها مخالف و دشمن اسلام و طرفدار هواداران دشمنان اسلام و کفار مى باشند و از روایت بعدى استفاده مى شود که اصهب هوادار روس (ترکان ) مى باشد.
((وقتى آن کافر، اصهب قیام کند و اقامت در پایتخت یا مرکز بر او دشوار شود طولى نمى کشد که او کشته مى شود و آنگاه ترکان فرمانرواى آن حکومت مى گردند.))

مصداق ابقع و اصهب چه کسانی می توانند باشند؟

 

با توجه به اینکه روایات لشگرکشی از سرزمین دیگری را برای اصهب و ابقع بیان نمی کند فلذا این احتمال قوی وجود دارد که این افراد از خود سرزمین شام یا مناطق اطراف آن حرکت خود را شروع کنند ، با این حساب گروهها و افرادی که در حال حاضر در این سرزمین و حوالی آن صاحب قدرت بوده و قابلیت ستیزجویی برای کسب قدرت را دارند ، باید مورد بررسی قرار گیرند.

در مورد مصداق ابقع برخی احتمال می دهند با توجه به اینکه احتمالا ابقع همان رقطی یعنی دارای لباس سیاه  و سفید و همچنین قیس (تیره ای در مصر و شمال آفریقا) باشد فلذا این فرد شاید همان قذافی باشد که علاقه عجیبی به پوشیدن لباسهای رنگی و خالدار و سیاه و سفید دارد ، و قذافی همچنین می تواند منطبق بر قیس باشد ، والله اعلم

همچنین عبدالحلیم خدام  که از معارضین باسابقه سوریه بوده و حدود 10 سال است که با خیانت به سوریه به دامن غرب پناهنده شده و بر علیه سوریه فعالیت می کند می تواند از مصادیق ابقع باشد.

همچنین ابقع می تواند از رهبران جمعیت اخوان المسلمین سوریه که روابط خوبی با غرب داشته و اکنون بر علیه رژیم سوریه فعالیت و تعارض می کند ، باشد ، همچنانکه می دانیم پایگاه اخوان المسلمین در مصر قرار دارد و این مسئله می تواند همان ارتباط ابقع با مصر باشد.

در مورد اصهب نیز مصادیق مختلفی به نظر می رسد برخی اعتقاد دارند که این فرد با توجه به ارزق بودن و همچنین معنای دیگر کلمه اصهب که شیر باشد ، می تواند همان بشار اسد باشد که البته بنده معنای شیر را برای اصهب نیافتم.

از مصادیق دیگر اصهب می توان به رهبران کردهای منطقه شامل کردهای عراق و ترکیه و سوریه اشاره کرد که مدتهاست داعیه تشکیل حکومت واحد دارند و اکنون نیز بعنوان یکی از معارضان اصلی در سوریه به شمار می روند مطمئنا با تشدید وخامت اوضاع سوریه ، دخالت کردها به شکل شفاف تر و شدیدتری صورت خواهد گرفت.

همچنین ابراهیم عزت الدوری که خبرهای ضد و نقیضی از مرگ یا زنده بودن و بیماری او منتشر شده و سرنوشت او در هاله ای از ابهام است نیز می تواند از مصادیق اصهب باشد.

البته مصادیق ابقع و اصهب می توانند از شخصیتهای برجسته نظامی و سیاسی سوریه نیز باشند.

انطباق تحولات جاری سوریه بر پیش بینی روایات شریف

همانگونه که در قسمت اول و دوم دیدیم با کمی دقت می توان دریافت که تحولاتی که اکنون در کشور سوریه و مناطق اطراف در حال وقوع است تا چه اندازه بر وقایع ذکر شده در روایات عصر ظهور منطبق می باشد ، وجود فتنه های فراگیر از مدتها پیش ، هماهنگی عجیب نیروهای اهریمنی اعم از غرب و آمریکا و اسرائیل و رهبران مرتجع عرب برای فروپاشی سوریه و تجهیز نیروهای معارض داخلی  و شدت یافتن اوضاع داخلی سوریه و چرخش عجیب ترکیه بر علیه سوریه و تحرکات نظامی این کشور در مرزها طی ماههای اخیر و .... همه و همه نشان می دهد که مرحله پایانی قبل از خروج سفیانی در سوریه آغاز شده است و این کشورهای در آینده بسیار نزدیک شاهد تحولات بزرگ و گسترده ای خواهد بود ، همچنانکه طلیعه آن اغاز شده است.

در این میان ایران و حزب الله و محور مقاومت تمام تلاش خود را برای حفظ سوریه انجام می دهند ، از دست رفتن سوریه ضربه ای سخت بر محور مقاومت خواهد بود و علاوه بر تقویت نیروهای استکباری ، تضعیف نیروهای مقاومت را در پی خواهد داشت ، ضمن اینکه اگر دشمنان بتوانند با نیروهای معارض بر سوریه مسلط شوند شاید دیگر تا مدتی نیازی به حرکت و شورش سفیانی نباشد ، اما اگر نیروهای اهریمنی نتوانند با نیروهای دست چندم خود بر اوضاع سوریه و شام مسلط شوند ، در این لحظات حساس هیچ چاره ای برای آنها باقی نمی ماند جز حرکت دادن مهره اصلی خود یعنی سفیانی.

با این دیدگاه ، پایداری و حفظ سوریه علاوه بر منافع متعدد برای محور مقاومت ، در راستای تعجیل در فرج می باشد و اینجاست که راز حمایت همه جانبه محور مقاومت مانند حزب الله و ایران از سوریه مشخص می شود ، به احتمال قوی دشمنان با نیروهای خرد و ضعیف خود نتوانند بر سوریه دست یابند و چاره ای جز حضور نظامی خود و به حرکت درآوردن مهره اصلی خود یعنی سفیانی ندارند. ان شاالله

  

..................................................................

پ. ن :

- در سفر فروردین امسال به مشهد مقدس با روحانی بزرگوری آشنا شدم که شرح دیدار و خاطره ی زیبایشان را در این پست نوشته ام :

http://u313.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=729:-q-q-&catid=93:chatrooz

از این روحانی بزرگوار حدیث جالبی شنیدم با منیع  دقیق که مضمون حدیث این است (نقل به مضمون) که وقتی از امام صادق(ع) در مورد زمان خروج سفیانی می پرسند ، حضرت می فرمایند :

 وقتی عبدالله احمر در دمشق به قدرت رسید منتظر خروج سفیانی باشید

با توجه به اینکه عبدالله احمر از مقامات سوری بوده و مدتی قبل معاون اول بشار اسد بود و همچنین دارای چهره ای نزدیک به سرخ هم می باشد ، شاید بتوان او را از مصادیق اصهب به شمار آورد.

 
:: برچسب‌ها: تحولات منطقه در زمانظهور

نویسنده : علی
تاریخ : ۱۳٩٠/٥/٢٠
نگاهی به حوادث شام پیش از خروج سفیانی و تحولات این منطقه(قسمت اول)

  

همزمان با آغاز تحولات بزرگ و غافلگیرکننده در منطقه خاورمیانه و آغاز موج بیداری اسلامی و انقلابهای مردمی در این برهه حساس تاریخی ، شاهد همدستی عجیب نیروهای اهریمنی برای تسلط بر نقطه ای حساس و اثرگذار در منطقه خاورمیانه هستیم ، براه انداختن جنگ رسانه ای تمام عیار  ، تجهیز نیروهای معارض داخلی و گسیل خیل مزدوران مسلح به کشور سوریه ، اعمال تحریم های همه جانبه و فراگیر و برانگیختن آتش اختلاف در میان همسایگان سوریه و کشاندن پای آنها به این درگیری همه و همه نشان از آغاز مرحله ای حساس از تحولات بزرگ در این سرزمین دارد ، تحولاتی که در روایات بسیاری بعنوان تحولات قبل از خروج سفیانی در شام مورد اشاره قرار گرفته و تاثیری عظیم بر روند کلی تحولات منطقه و جهان خواهد داشت، آیا براستی سرزمین شام در چنین برهه حساس تاریخی قرار دارد؟ آیا این هجوم همه جانبه نیروهای شیطانی به سوریه قابل تامل نیست؟آیا سوریه خواهد توانست در برابر این فشار سنگین مقاومت کند؟

 

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و تبریک سالروز فرخنده بعثت پیامبر رحمت و مهربانی

انطباق عجیب تحولات و رخدادهای کنونی خاورمیانه و جهان ،  با نشانه ها و وقایع آستانه ظهور ، مخصوصا در طی دهه گذشته ، هر شیعه منتظری را ناخواسته  بر آن می دارد که به کنکاش و جستجوی بیشتر در این زمینه بپردازد تا به میزان صحت این انطباق ها پی ببرد.

همزمان ، بشارتهای بزرگان و علماء نیز بر آتش این اشتیاق می افزاید و موجب می گردد  تا فرد منتظر با دقت و اشتیاق زائد الوصف به دنبال بررسی نشانه های ظهور برآید که خواه ، ناخواه در صورت یقین به صحت این انطباقها و نزدیکی ظهور ، برای زمینه سازی بیشتر ظهور و استقبال از آن واقعه مبارک ، فرد منتظر به اصلاح خود و جامعه مبادرت می ورزد که میزان آن بستگی به میزان صداقت و همت افراد دارد.

بدون اصلاحگری و خودسازی و تلاش برای ساختن جامعه ، پیگیری وقایع ظهور نوعی تفنن و سرگرمی محسوب می گردد که نه تنها فایده چندانی برای فرد و جامعه ندارد که می تواند آثار  سوئی نیز در پی داشته باشد.

البته گاه این اصلاح و خودسازی در یک فرد ، به صورت فرو نرفتن بیشتر در منجلاب گناه و فساد و تباهی که از خصوصیات برجسته و مهم آخرالزمان و عصر ظهور است ، ظاهر می شود که این اثر مثبت نیز در جای خود ، مسئله مهمی محسوب می گردد.

به بیان دیگر بررسی حوادث و نشانه های ظهور در صورتی به حال فرد و جامعه اثرگذار و مفید است که منجر به حرکت به سوی قواعد ظهور گردد ، یعنی فرد پس از یقین به این همانی تحولات جاری ، به سمت اصلاح خود و جامعه و تقویت ایمان و باورهای دینی و مبارزه ی صحیح با مظاهر بی دینی در جامعه و تلاش برای تحقق اهداف و آرمانهای انقلاب و اسلام بپردازد که به جرات می توان گفت افرادی که با صداقت به بررسی تحولات و حوادث ظهور می پردازند ، اهداف فوق را در درجات مختلف درک کرده و به سمت قواعد ظهور پیش خواهند رفت.

بعد از گذر از این مقدمه مهم که توجه به آن بسیار ضروریست ، به موضوع اصلی مقاله برمی گردیم ، تحولات چندماهه کشورهای خاورمیانه و من جمله کشور سوریه ، همه نگاهها را به خود جلب کرده است ، تجمع تمام نیروهای اهریمنی بر روی سوریه و به میدان آوردن تمام نیروها و امکانات سیاسی ، فکری ، بین المللی و ایجاد جنگ روانی عظیم و زمینه سازی برای مداخله نظامی ، تحریک همسایگان سوریه ، تجهیز گروههای مسلح  و حمایت همه جانبه  از آنها و براه انداختن جنگ رسانه ای با انواع دروغ و فریب و ... بر علیه سوریه نشان از آغاز مرحله ای جدید در تحولات شام و سوریه دارد  که با توجه با تحقق بسیاری از نشانه های ظهور ، می توان گفت مرحله جدید می تواند  آخرین مرحله قبل از خروج سفیانی یا مرحله زمینه سازی برای خروج این عنصر مزدور در منطقه باشد ، که در تحولات عصر ظهور طی روایات بسیاری مورد اشاره قرار گرفته است.

چرخش عجیب ترکیه بر ضد سوریه ، افزایش مداخلات عربستان و قطر و دیگر کشورهای عربی در اوضاع سوریه و لبنان ، مواضع و تحرکات قابل تامل اردن در قبال سوریه ، هماهنگی کامل اروپا و آمریکا برای ایجاد ناامنی و به سقوط کشاندن حکومت سوریه و بالاگرفتن موج اعتراضات داخلی در این کشور نشان می دهد که احتمالاً تحولات بزرگ و غیرمنتظره ای در این منطقه حساس رخ خواهد داد که تاثیرات عمیقی بر وقایع پیش روی خاورمیانه دارد 

هر یک از جبهه حق و باطل در تلاش است تا با تسلط بر این منطقه حساس دست بالا را در وقایع تاریخ ساز آتی داشته باشد ، آیا تحولات جاری می تواند همان تحولات مورد اشاره روایات در آستانه خروج سفیانی باشد؟

ما در این مقاله تلاش داریم تا حد ممکن تصویری روشن از تحولات شام قبل از خروج سفیانی و انطباق آن با تحولات جاری را بدست آوریم :

سرزمین شام از دیرباز نقش مهمی در تحولات جامعه اسلامی بازی کرده است ، حضور معاویه و یزید و دیگر حکام مکار و خونریز اموی در این منطقه و نقش عمیق آنها در تحولات زمان خود که عمدتاً نقشی منفی بوده است ، از دیرباز کفه این سرزمین را در تحولات منطقه سنگین کرده است. در طول تاریخ این منطقه تاثیر مهمی بر سایر بلاد اسلامی داشته است.

در روایات عصر ظهور نیز یکی از مهمترین نقاط اثرگذار بر واقعه شریف ظهور ، شام می باشد ، شام در لسان روایات شامل سوریه ، اردن ، لبنان و قسمتهایی از فلسطین و حتی به نقلی برخی از نقاط شمال غربی عراق می باشد ،  اصلی ترین شورش مقابله کننده با ظهور از این مناطق برمی خیزد که در نظر دارد ضمن مبارزه با موج بیداری و انقلاب اسلامی منطقه ای ، جوامع اسلامی را تحت سلطه خود درآورد.

این سرزمین مبدا ، معبر و محل تلاقی قیام های بسیاری در عصر ظهور است ، جنگهای بزرگی در این سرزمین در عصر ظهور واقع می گردد که نشان از اهمیت آن برای طرف های درگیر دارد.

تحولات شام بعد از خروج سفیانی دارای شفافیت خوبیست و می توان توالی و ترتیب آن را تا حدودی مشخص کرد ، اما این سرزمین قبل از خروج سفیانی و در فاصله زمانی متصل به خروج وی نیز شاهد تحولات مهمی خواهد بود که به صورت نامنظم و کمی مبهم در روایات ذکر گردیده است ، با توجه به اهمیت تحولات این مقطع زمانی ، یعنی تحولات قبل از خروج سفیانی و احتمال انطباق آن بر تحولات جاری منطقه ، این مقاله در تلاش است تا با نگاهی تحلیلی و دقیق تر به این تحولات مهم  پرداخته و انطباق  وقایع جاری این سرزمین با روایات عصر ظهور را بررسی نماید :

روایات شریف  برای سرزمین شام قبل از خروج سفیانی تحولات زیادی را برشمرده اند که با دسته بندی آنها می توان به وقایع زیر اشاره کرد :

1- فتنه ی عمومی در سرزمین های اسلامی که در شام هم وجود دارد

2- فتنه ی ویژه برای شام ، اختلاف شدید ، خشکسالی و قطحی به علت محاصره اقتصادی غرب

3- وجود درگیری میان دو گروه معارض در شام و ایجاد پراکندگی و ضعف در آنها

4- بلند شدن نداء و صدایی بشارت بخش از جانب شام

5- وقوع زلزله ای مهیب و کشته شدن افراد زیاد در شام

6- ورود نیروهای خارجی به شام که شامل نیروهای ایرانی ، غربی ، مغربی و ترک می باشد

7- کشته شدن حاکم شام

8- درگیری ابقع ، اصهب و سفیانی در شام که منجر به قدرت یابی سفیانی می گردد

 

1-فتنه ی عمومی در سرزمین های اسلامی که در شام هم وجود دارد

روایات عصر ظهور ، جوی متلاطم و متشنج را در اکثر کشورهای اسلامی در آستانه ظهور به تصویر می کشند که البته این تلاطم  و اختلافات ، جزء لاینفک هر تغییر و انقلابی می باشد ، چون عده ای که مخالف تغییر و انقلاب هستند و منافع و موجودیت خود را در خطر می بینند ، تلاش می کنند تا به هر وسیله ممکن ، حتی با جنایات هولناک جلوی انقلاب را بگیرند.

هرچند مبداء زمانی و فاصله مشخصی برای این فتنه ها و اختلافات تا ظهور ذکر نگردیده است اما آنچه مسلم است این فتنه ها و اختلافات که مدتی قبل از ظهور در جوامع انسانی و مخصوصا در خاورمیانه بعنوان مکان جغرافیایی ظهور وجود دارد ، در سالهای منتهی به ظهور تشدید می گردد و در سال ظهور به اوج خود می رسد:

فتنه تیر و تاری پدید آید و آنگاه فتنه به دنبال فتنه برپا شود تا مردی از اهل بیت من به نام مهدی خارج شود ، اگر او را درک کردی با او باش تا از هدایت یافتگان باشی. 

الحاوی للفتاوی ج 2 ص 138

مردم شرق و غرب به اختلاف می گرایند ، اهل قبله(مسلمانان) نیز دچار اختلاف می شوند ، مردم از ناامنی به شدت رنج می برند و این چنین روزگار سپری می شود تا منادی آسمانی ندا دهد ....

غیبت نعمانی ص 132 – ملاحم و الفتن ص 114

...و آن سالی است که در تمام سرزمین عرب اختلافات روی میدهد 

بحار الانوار ج‏52 ص 222

 آنگاه که در عراق اضطرابهای شدید سلب آرامش نمود و اختلافات شام را فراگرفت و اهل یمن بر سر حکومت درگیر شدند...  الزام الناصب ص 204

 شما را به مهدی(عج) بشارت می دهم ، هنگامی که اختلاف شدید در میان مردم پدید آید و زلزله های سختی واقع شود ، او قیام می کند.

غیبت شیخ طوسی ص 111 ، ملاحم و الفتن ص 134

 قائم قیام نمی کند مگر پس از وحشت شدید ، زلزله ها و فتنه های فراگیری که بر مردم چیره شود و طاعونی پیش از آن شایع شود و شمشیر برنده ای در میان عرب پدید آید و اختلاف در میان مردم افتد....

غیبت نعمانی ص 123 ، بشارت الاسلام ص 92

 ای جابر قائم ظهور نمیکند مگر هنگامیکه شهرها را فتنه و آشوب فرا گرفته باشد، و مردم راه فرار بجویند ولی راهی پیدا نکنند 

مهدی موعود(ترجمه بحارالانوار) ص 1055

 

 حرکت عمومی مردمی بر ضد حاکمان مستبد و طاغوتی نیز که می توان از آن به یک بیداری اسلامی و انقلاب مقدس نام برد ، در روایات متعددی مورد اشاره قرار گرفته است که در آستانه ظهور رخ خواهد داد ، مانند روایتی که می فرماید ، ظهور در هنگام انقلابها  و قیام های مردمی خواهد بود :

ابو سعید خدری از رسول معظم روایت کرده که فرمود: شما را بشارت میدهم که مهدی علیه السلام در موقع اختلاف و انقلاب امت من ظهور خواهد کرد.

فتنه ها و آشوبهای آخرالزمان (ملاحم و الفتن) - باب 18 – ص 155

   آن (ظهور) هنگامیست که زمامامداران ستمگر شما که سیاست مسلمانان را بلد نبودند ، از بین بروند.

الزام الناصب ص 213

 

به طور مسلم ، این اختلاف و درگیری که می توان از آن به فتنه های آستانه ظهور نام برد ، در سرزمین شام که از مهمترین بلاد مسلمین است نیز روی خواهد داد ، همچنانکه برخی از روایات صراحتاً به این موضوع اشاره کرده اند :

مژده پیروزی را از سمت دمشق می شنوید... و شورشیان روم پیش می آیند و در رمله مستقر می شوند، پس اولین جایی که از غرب (غرب بلاد اسلامی) خراب می شود، سرزمین شام است.

غیبت شیخ طوسی 269، غیبت نعمانی 279/67

 وقتی که از کشمکش و اختلافات داخلی شام اطلاع یافتید باید از شام گریخت، زیرا آشوب و جنگ در آنجاست.

مهدی موعود(ترجمه بحارالانوار ) ص 1055

 در آن سال اختلاقات بسیاری در هر زمین از ناحیه غرب روی میدهد نخستین جائی که خراب میشود شام است...

مهدی موعود(ترجمه بحارالانوار) ص 987

با دیدن سه علامت منتظر آمدن مهدی باشید. را وی عرضکرد: یا امیرالمومنین آنها چیستند؟ فرمود: اول اختلافی که در بین اهل شام پدید می آید، و آمدن پرچمهای سیاه از خراسان و وحشتی در ماه رمضان

غیبه نعمانی، ص 133؛ بحارالانوار، ج 52، ص 229؛ منتخب الاثر، ص 220

سعید بن مسیب میگوید: در شام فتنه ای خواهد بود که از هر ناحیه ای آنرا برطرف میکنند از ناحیه دیگری سربلند میکند و آن فتنه انتها ندارد تا اینکه منادی از آسمان ندا میکند که امیر شما فلان خواهد بود.

فتنه ها و آشوبهای آخرالزمان (ملاحم و الفتن)باب 76 -  ص 29

وقتی که در سرزمین شام بلوایی را مشاهده نمودی، پس مرگ است و مردن، تا آنکه غربیان به تحرک آمده و روانه سرزمینهای عربی گردند. که حوادثی بین آنان رخ خواهد داد.

الملاحم و الفتن ص 107.

 

 اختلافات و درگیریها در مناطق مختلف شام از لبنان و فلسطین گرفته تا سوریه و اردن که از دهها سال پیش آغاز شده و هنوز هم ادامه دارد و طی ماههای گذشته مخصوصا در سوریه تشدید گردیده است ، به خوبی نشان از تحقق روایات فوق دارد. هرچند روایات شریف فاصله زمانی مشخصی را مابین این فتنه ها و انقلابها تا ظهور تعیین نکرده اند ، اما نمی توان فاصله زمانی زیادی را مابین آنها متصور بود مانند روایتی از رسول اکرم(ص) که گذشت و نشان می دهد که ظهور در هنگام اختلاف و انقلاب جوامع اسلامی بر ضد حاکمان ستمگر رخ خواهد داد که می بینیم اینک تا چه اندازه محقق شده است.

البته محققینی مانند علامه کورانی اعتقاد دارند که از متن روایات برمی آید  فتنه ها و اختلافات شام بیشتر منشاء خارجی دارد تا جایی که حتی نیروهای خارجی متعددی در آستانه ظهور در این سرزمین حضور نظامی می یابند. ، لذا می توان از این مسئله چنین برداشت کرد که فتنه ها و اختلافات شام از اول منشاء خارجی داشته و طرفهای درگیر از حمایتهای خارجی برخوردار هستند ، حضور نیروهای ، ترک ، مغرب ، ایران و روم(غرب) (که نیروهای مخالف هم هستند) در سرزمین شام بخوبی منشاء خارجی اختلافات این سرزمین را قبل از حضور نظامی طرفهای درگیر قابل درک می کند. یعنی وقتی حمایتها و اختلافات غیرنظامی بالا می گیرد و به نتیجه ای مشخص نمی رسد ، طرفهای درگیر در این سرزمین مجبور به حضور نظامی می شوند.

  

2-فتنه ی ویژه برای شام و خشکسالی و قطحی به علت محاصره اقتصادی غرب

 ظاهراً نیروهای روم(غربی) بعد از فتنه انگیزی و اختلاف افکنی و قبل از حضور نظامی در این سرزمین مرحله دیگری را نیز اعمال می کنند که البته ممکن است همزمان با مرحله فتنه انگیزی یا در اواخر آن باشد و آن محاصره اقتصادی و جلوگیری از رسیدن غذا و آذوقه به این سرزمین است که ظاهراً در مرحله ای از آن بسیار سخت و شدید می گردد به نوعی که روایت شریف آن را بی نظیر ذکر می کند:

گرسنگی دو نوع است ، گرسنگی ویژه و گرسنگی عمومی ، گرسنگی ویژه در کوفه واقع می شود و منحصراً به دشمنان آل محمد(ص) پیش می آید و آنها را هلاک می نماید ، اما گرسنگی عمومی در  شامات پدید آید و آنها را آنچنان دچار وحشت و گرسنگی می کند که هرگز نظیرش را ندیده باشند ، گرسنگی قبل از قیام قائم(ع) است ولی وحشت و اضطراب بعد از قیام آن حضرت است. 

غیب نعمانی ص 133 ، الزام الناصب ص 18

نزدیک است که عجم جلوگیری نماید و برای اهل عراق درهم و قفیزی نیایدو نزدیک شده که روم جلوگیری کند و برای اهل شام دینار و طعامی نرسد.

ملاحم و الفتن - ص 81

گمان می رود که به اهل شام دیناری و طعامی نرسد ، پرسیده شد از کجا؟ فرمود از جانب روم.    

بحارالانوار- ج 51ص92

 

 از روایات فوق(که نشان دهنده محاصره اقتصادی شام توسط روم است) می توان به دشمنی روم و بالتبع آن یهود و سفیانی که هم پیمان روم هستند با اهل شام پی برد و صاحبان پرچم های سیاه (ایرانیان) که روایات آنها را دشمن سفیانی و روم و یهود ذکر می کنند با توجه به روایات فوق از حامیان و همپیمانان سرزمین شام به حساب آمده و با این حساب حضور نظامی پرچم های سیاه در شام به نوعی حمایت از حکومت و مردم این سرزمین می باشد.

ظاهراً این محاصره اقتصادی در کنار فتنه های دیگر پیش مقدمه حضور نظامی رومی ها در شام به حساب می آید و شاید به علت اینکه مراحل قبلی جواب نداده و رومی ها به اهداف خود نمی رسند ، مجبور به مداخله نظامی در شام می گردند.

هرچند مدتهاست که مقامات غربی به صراحت از لزوم محاصره اقتصادی سیاسی  سوریه سخن می گویند و تا حدودی نیز آن را اجرایی کرده اند ، اما اینک آن شرایط بحرانی که روایات شریف آن را بی نظیر معرفی می نماید وجود ندارد ، هرچند ممکن است در کوتاه مدت تحریم های شدیدتری بر علیه سوریه اعمال شده و به واسطه دشمنی های همه جانبه ای که از سوی قدرتهای استکباری و همچنین برخی همسایه ها صورت می گیرد و همچنین اقدامات مسلحانه کم سابقه ای که توسط گروههای معارض انجام می شود ، بزودی در سوریه شاهد کمبود ارزاق و نوعی سختی و تنگنا و فشار اقتصادی باشیم.

همچنانکه می بینیم در روایت شریف فوق ، محاصره روم را پولی و غذایی ذکر گردیده است :

گمان می رود که به اهل شام دیناری و طعامی نرسد...

قابل توجه است که بلوکه کردن اموال و دارائی های افراد برجسته سوریه توسط دولتهای غربی آغاز شده و ممکن است بزودی تشدید شده و به محاصره غذایی نیز بیانجامد.

 البته ممکن است که این کمبود ارزاق بعد از آغاز شدید جنگهای شام شروع شود که در آن صورت ، قحطی که یکی از عوارض هر جنکی می باشد ، به خوبی قابل درک است.

با نگاهی اجمالی به تیتر اخبار و روزنامه های و مطالب رسانه ها در این زمینه درمی یابیم که تا بحث تحریم همه جانبه سوریه از چند سال پیش آغاز شده و در طی چند ماه گذشته تقویت و اجرائی شده است و ممکن است در طی ماههای آتی شدیدتر هم گرد :

تقلید اروپا از آمریکا در تحریم سوریه

http://jamnews.ir/NSite/FullStory/News/?Id=4185

واکنش سوریه به تحریم های اتحادیه اروپا

http://www.econews.ir/fa/NewsContent.aspx?action=print&id=137820

 "تیری میسان ": ناآرامی‌های سوریه برنامه‌ تعیین شده غرب است که در سه محور عملیات نظامی، اقتصادی و رسانه‌ای دنبال می‌شود،

http://www.farsnews.net/printable.php?nn=9003310891

تشدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه

http://www.fararu.com/vdcbawbw.rhb88piuur.html

سلمان رشدی، خواستار تحریم سوریه شد!

http://www.farsnews.net/printable.php?nn=8907220930

انگلیس بدنبال اعمال تحریم های جدید علیه ایران و سوریه است

http://www.mehrnews.com/fa/NewsPrint.aspx?NewsID=1342214

اتحادیه اروپا ارتش سوریه را در لیست تحریم قرار داد

http://www.farsnews.net/printable.php?nn=9004020014

افزایش تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه

http://www.iranbalkan.net/print-6084.html

سایه سنگین بحران اقتصادی در سوریه

http://www.econews.ir/fa/NewsContent.aspx?action=print&id=137048

دستور اوباما برای تحریم سوریه

http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100843931156

تصمیم اتحادیه اروپا به تحریم سوریه

http://www.siasatrooz.ir/CNewsRDetailOnline.aspx?QSCNDId=62442

دیده‌بان حقوق بشر تحریم سوریه را هموار کرد

http://www.jahannews.com/vdcezv8zzjh8p7i.b9bj.html

فرانسه برای تحریم سوریه تلاش خواهد کرد

 http://www.atynews.com/fa/news/44955/%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%B3%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%85-%D8%B3%D9%88%D8%B1%DB%8C%D9%87-%D8%AA%D9%84%D8%A7%D8%B4-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%D8%AF-%DA%A9%D8%B1%D8%AF

 

البته عده ای اعتقاد دارند که شاید بتوان از محاصره شدید اقتصادی غزه که جزئی از فلسطین بوده و بالتبع شاید بتوان آن را جزو سرزمین شامات دانست و 5 سال طول کشید ، بعنوان همان تنگنا و محاصره اقتصادی شدید مذکور در روایات نام برد ، همچنانکه می دانیم این محاصره اقتصادی و به نوعی قطحی آنچنان شدید بود که برخی مواقع خبر هجوم مردم برای ارتزاق از گیاهان دشت و صحرا به کرات در خبرگزاریها منتشر شد.

 

 

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=9003240856

http://www.islamtimes.org/vdcae0ne.49nwa15kk4.html

http://www.hamshahrionline.ir/print-71343.aspx

 

 3-وجود درگیری میان دو گروه معارض در شام و ایجاد پراکندگی و ضعف در آنها

وقتی دو نیزه دو سر کرده لشکر با هم کشمکش نمودند، علامتی از علامات الهی ظاهر میگردد عرض شد یا امیرالمومنین آنعلامت چیست؟ فرمود: زلزله ای است که در شام پدید میاید و بیش از صد هزار نفر در آن سانحه جان میدهند....

غیبت نعمانی صفحه 163، غیبت شیخ طوسی صفحه 277

هنگامیکه دو نفر مدعی حکومت در شام بجان هم افتادند علامتی از علائم الهی است. سپس مردم را امر بسکوت و آرامش میکنند. آنگاه شام چنان دچار اضطراب و ناامنی میگردد...

مهدی موعود (ترجمه بحارالانوار) ص 989

آنچه از روایات بدست می آید این است که قبل از خروج سفیانی در چند مرحله درگیریهایی میان  دو گروه رخ می دهد ، یکی از این درگیریها میان اصهب و ابقع است که در مورد آن صحبت خواهیم کرد ، هرچند این درگیری معمولاً میان سه نفر یعنی اصهب و ابقع و سفیانی ذکر گردیده و کمتر می تواند مصداق روایات فوق که نشان دهنده درگیری میان دو گروه است ، باشد.

علامه کورانی در کتاب عصر ظهور نیز قائل به درگیری دو گروه قبل از درگیری مابین اصهب و ابقع و سفیانی می باشد و این درگیری را جدای از درگیری مذکور می داند.

درگیری دیگری که به نظر می آید مصداق درگیری روایات فوق باشد ، درگیری ما بین پرچم های سیاه (ایرانی ها) و پرچم های زرد یا سبز(مغربی ها) می باشد که به دو دلیل این درگیری نیز نمی تواند درگیری مذکور باشد ، زیرا هدف درگیری مذکور تصاحب حکومت بوده و هیچ کدام از طرفین پیروز نمی شوند در حالی که در درگیری پرچم های سیاه و زرد ، هدف حکومت شام نبوده و ظاهراً بقول علامه کورانی حرکت به سمت بیت المقدس است ضمن اینکه درگیری با پیروزی پرچم های سیاه خاتمه می یابد.

 شاید بتوان گفت در مورد مصداق این درگیری دوجانبه ، تنها گزینه ای که باقی می ماند ، درگیری مابین حکومت شام و گروههای معارض داخلی می باشد که به خوبی هدف تصاحب حکومت و عدم غلبه یکی بر دیگری می تواند در این مورد مصداق پیدا کند.

درگیریهای شدیدی که اینک میان گروههای مسلح معارض که به خوبی توسط کشورهای غربی و آمریکا و عربستان و اردن و .... حمایت شده و با سلاح های نیمه سنگین و پیشرفته ، گاه ضربات سنگینی بر ارتش سوریه وارد می کنند ، را شاید بتوان مصداق درگیری فوق ذکر کرد ، این احتمال وجود دارد که با دلارهای سعودی و فریب های غربی ، فرماندهان ارتش سوریه ، جذب دشمن شده و به تدریج کفه درگیریها به نفع نیروهای معارض سنگین شود ، آمار بالای کشته ها و زخمی ها که تا کنون به بیش از 10 هزار نفر می رسد ، نشان دهنده عمق و شدت درگیریهای دو طرف است. تدارک وسیع نیروهای استکباری و مزدوران خاورمیانه اش (که توانسته اند حتی ترکیه را نیز با خود همراه کنند  )برای مهار سوریه نشان می دهد که آنها به راحتی دست بردار نبوده و باید منتظر روزهای سختی برای سوریه بود.

شاید از عبارت " نیزه دو سر کرده لشکر " بتوان نتیجه گرفت که یکی از فرماندهان بزرگ سوریه با پیوستن به معارضین ، مدعی حکومت خواهد شد ، که برادران سوری باید مراقب این موضوع باشند.

این درگیری که پیش از زلزله بزرگ شام رخ خواهد داد ، بعنوان یکی از علائم ظهور ذکر گردیده است.

درگیریهای شدید در سوریه میان حکومت و معارضان تلفات بالایی برجای گذاشته است

 http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8910090822

http://www.bidarynews.com/data.aspx?lang=1&id=2330

اگر حکومت سوریه و معارضان مصداق دو مدعی حکومت درگیر قبل از خروج سفیانی باشند ، می توان پیش بینی کرد که هیچ کدام نمی توانند به طور مطلق قدرت را در دست داشته باشند و این تلاطم و درگیری تا وقوع تحولات بعدی ادامه خواهد یافت.

  4- بلند شدن نداء و صدایی از جانب شام

روایات متعددی بیان می دارند که در آستانه ظهور فریاد و صدایی از جانب سرزمین شام برخواهد خواست ، برخی روایات منتظران ظهور را به انتظار این نداء فرا می خواند و برخواستن این نداء را بعنوان واقعه ای بشارت آمیز و شادی بخش که خبر فتح و پیروزی دارد ذکر می کند :

علاء بن محمد از امام محمد باقر علیه السلام روایت میکند که فرمود: توقعوا الصوت یاتیکم بغته من قبل دمشق، فیه لکم فرج عظیم یعنی: منتظر صدائی باشید که ناگهان از جانب دمشق میرسد و در آن صدا برای شما گشایش بزرگی است. 

غیبت نعمانی، ص 279 ، مهدی موعود(ترجمه بحارالانوار) ص 1089

 صدائی از جانب دمشق میرسد که آنجا را فتح کرده اند ...

مهدی موعود (ترجمه بحارالانوار) ص 987

رومیان و اتراک اختلاف می کنند و جنگ های فراوانی روی می دهد و منادی در دمشق بانگ بر می آورد: وای بر ساکنان زمین از شری که نزدیک است

غیبت شیخ طوسی صفحه 168 و 278 منتخب الاثر صفحه 452

 کسی از دمشق صدائی میزند... و آن سالی است که در تمام سرزمین عرب اختلافات روی میدهد 

مهدی موعود(ترجمه بحارالانوار) ص 10005

 بانگی از ناحیه دمشق به شما می رسد و خبر یک پیروزی را به همراه می آورد ...

 غیبت شیخ طوسی ص 269 ، ارشاد مفید ص 338

 

در این که این فتح و پیروزی و خبر خوش چه چیزی می تواند باشد ، نمی توان دقیقاً اظهار نظر کرد ، هرچند روایتی بیان می دارد که خبر خوش فتح شام است ولی این مسئله با روایات دیگر همخوانی ندارد  چون روایتی نداریم که نشان دهد سرزمین شام و سوریه قبل از خروج سفیانی تحت سیطره اهل حق قرار گرفته باشد ، مگر اینکه خبر وقوع زلزله ای که به بیان روایات برای مومنین رحمت و برای کفار عذاب است و به آنها ضربه ای جدی خواهد زد را بعنوان همان خبر خوش و فتح در نظر بگیریم.

از سویی دیگر می توان وقوع تحولات بزرگ شام که خروج سفیانی را در پی داشته و به نوعی وقوع اولین علامت حتیمه ظهور را اعلام می دارد و ظهور منجی عالم بشریت در عاشواری بعدی را نوید می دهد ، را نیز می توان بعنوان همان خبر خوش و بشارت آمیز در نظر گرفت که البته این برداشت با همان روایتی که می فرماید در آخرالزمان از فتنه ها نهراسید که فتنه های عصر ظهور به نفع جریان حق می باشد ، همخوانی دارد.

 

5- وقوع زلزله ای مهیب و کشته شدن افراد بسیار در شام

زلزله ای است که در شام پدید میاید و بیش از صد هزار نفر در آن سانحه جان میدهند. خداوند آن زلزله را برای مومنین رحمت و برای کفار عذابی قرار می دهد، هنگامی که این زلزله واقع شد... در آنموقع یکی از دهات دمشق بنام حرشا را بنگرید که چگونه در زمین فرو میبرد .

غیبت شیخ طوسی ص 277 ، ملاحم و الفتن ص 53

و قریه ای از شام بنام جابیه بزمین فرو میرود 

مهدی موعود(ترجمه بحارالانوار) ص 987 و 1018

...، دهکده ای از دهکده های شام به نام «جابیه» خسف می شود، قسمتی از دیوار دست راست مسجد جامع دمشق فرو می ریزد، آشوبگری از میان رومیان خروج می کند که کشتار فراوانی را به دنبال دارد

غیبت شیخ طوسی صفحه 269، ارشاد مفید صفحه 338

 ...و سمت غربی مسجد دمشق بزمین فرو میرود. حتی دیوارش نیز در هم فرو میریزد....

مهدی موعود(ترجمه بحارالانوار) ص 983

در این موقع منتظر باشید که در یکی از دهات شام بنام خرسنا زمین فرو رود، و چون این نیز عملی شد منتظر آمدن فرزند هند جگر خوار سفیانی باشید که از یابس بیرون میاید.  مهدی موعود(ترجمه بحارالانوار) ص 989

نشانه خروج سفیانی این است که خسفی در سمت غربی مسجد دمشق به وجود می آید و دیوار مسجد فرو می ریزد و زلزله ای می شود و قریه ای بنام جابیه در جنوب دمشق خسف می شود و این پس از خارج شدن مغربی و سپاهیانش از شام اتفاق می افتد

غیبت نعمانی ص 149 ، غیبت شیخ طوسی ص 278 و ...

 

روایات متعددی وقوع زمین لرزه ای مهیب را در شام گزارش می دهد ، در روایات عبارتهای الرجفه ، والخسف ، و الزلزله  برای این واقعه مهم ذکر گردیده  است ، البته ممکن است که همزمان یا با فاصله اندک آن سرزمین شاهد زلزله و خسف(فرورفتن) باشد.

در این مسئله که این واقعه مسئله ای طبیعی بوده یا از جنایات دشمنان است ، اتفاق نظر وجود ندارد ، در حالی که برخی آن را واقعه ای طبیعی می دانند برخی قائل به توطئه دشمنان می باشند و ممکن است منظور از خسف بمباران هوایی و برخورد موشکها باشد که در هنگام درگیری نظامی به صورت گسترده واقع می شود.

 روایات نتیجه این وقایع را هرچه که باشد به نفع جبهه حق و موجب رحمت برای مومنان می داند که ممکن است مانند " خسف بیداء" زلزله در محل تجمع کافران باشد یا زلزله به مناطق و منازل آنها آسیب بزند یا تحولاتی پس از زلزله در سرزمین شام به وجود آید که برآیند آنها به نفع مومنین و جبهه حق است.

همچنین برخی از روایات بیان می کنند که در هنگام وقوع زلزله برخی از نیروهای خارجی در این سرزمین حضور دارند (که به طور مثال حضور نیروهای مغربی را شهر دمشق می توان ذکر کرد) هرچند برخی روایات زلزله را قبل از حضور نیروهای خارجی می دانند.

وقوع چنین زمین لرزه ی مهیبی می تواند چند اثر در سرزمین شام داشته باشد ، اول اینکه باعث تضعیف نظام و پریشانی امور آن سرزمین گردد و هیچ بعید نیست که با مرگ برخی از مسئولین این سرزمین در این زمین لزره بر وخامت اوضاع افزوده شود ، مسئله دوم این است که برخی از نیروهای خارجی ممکن است در طرحی منطقه ای یا بین المللی برای کمک رسانی به مردم شام وارد این سرزمین شوند ، همان چیزی که در اشغال هائیتی اتفاق افتاد و بعد از زلزله ای مهیب نیروهای آمریکایی به بهانه کمک رسانی وارد این کشور فقیر شدند.

http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?NewsID=1021331

زمین لرزه هائیتی دسیسه آمریکا بمنظوراشغالگری بود

http://www.yadgarafghan.com/da/1388/11/01/%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-%D9%84%D8%B1%D8%B2%D9%87-%D9%87%D8%A7%D8%A6%DB%8C%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%B3%DB%8C%D8%B3%D9%87-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%A8%D9%85%D9%86%D8%B8%D9%88%D8%B1%D8%A7.html

برخی اعتقاد دارند که زلزله هائیتی توسط آمریکا و با سلاح مخوف و ناشناخته هارپ انجام شد که البته میزان صحت این ادعاها مشخص نیست.

نکته سومی که می توان در نظر گرفت این است که وقوع این زمین لرزه شدید و پریشانی اوضاع می تواند زمینه مساعدی را برای آغاز حرکت سفیانی ایجاد کند ، به عبارت دیگر سفیانی با استفاده از این اوضاع پریشان و نابسامان امور و ضعف حکومت ، حرکت خود را آغاز و شام را تحت سیطره خود درآورد.

مسئله دیگر این است که این زمین لرزه مهیب می تواند با جابجایی زمین ، نقشی در آشکار شدن گنجی که موجب جنگ بزرگ قرقیسیا می باشد ، داشته باشد هرچند علت آن را طغیان نهر فرات نیز ذکر می کنند که می تواند تلفیقی از هر دو عامل باشد

 

با نگاهی به اخبار و مباحث زمین شناسی می بینیم که گزارشها از احتمال وقوع زلزله ای قدرتمند در منطقه شام خبر می دهد :

http://www.awsatnews.net/?p=23185

http://aljazeera.net/NR/exeres/E68E1F82-390C-4626-B99B-A9971DE96D8C.htm

از سال 2007 تعداد زیادی از کارشناسان زلزله شناسی در منطقه عربی ، پیش بینی نموده اند که زلزله شدیدی در این منطقه به زودی اتفاق خواهد افتاد. آخرین اخباری که در این رابطه منتشر شده مربوط به کارشناس سوری ، دکتر "محمد ابراهیم" است که مدیر مرکز تحقیقاتی تحلیل معلومات حاصل از لرزشهای زمین در سوریه است. وی معتقد است بر اساس لرزشهای ثبت شده در ماههای اخیر پیش بینی می شود در آینده ای نزدیک زلزله ای با قدرت 7.3 درجه در سوریه اتفاق بیفتد

 رژیم صهیونیستی نیز به نوبه خود در اواخر سال گذشته پیش بینی نموده بود که زلزله ای شدید شمال فلسطین اشغالی و جنوب لبنان را خواهد لرزاند ، منشاء این زلزله هر چه باشد خواه طبیعی و خواه مصنوعی و در اثر انفجار مواد منفجره  در لایه های زیرین زمین و یا آزمایشهای هسته ای در زیر آب ، می تواند نتایج وخیمی را برای منطقه داشته باشد. رژیم صهیونیستی برای این موضوع مانورهای شهری متعددی را برگزار نموده و قبرهای بزرگی را برای دفن دسته جمعی آماده نموده است و همچنین مجوز دفن جمعی را از خاخامها اخذ نموده است.

 از سویی دیگر جلال الدبیک ، کارشناس زلزله شناسی فلسطینی هم در مصاحبه ای با شبکه الجزیره ضمن بررسی صفحات تکتونیکی عربی و آفریقایی و ایران به نتایج مشابهی رسیده است.

 وی معتقد است بر اساس وضعیت صفحات تکتونیکی مناطق مجاور "حفرهانهدام" که شامل فلسطین ، اردن، سوریه و لبنان می شود نشان می دهد که اگرمرکز زلزله های رخ داده در وسط و جنوب بحر المیت باشد شدت آنها بین 6 و 6.5 درجهبوده که در رده بندی معتدل و نسبتا قوی قرار می گیرند و این زلزله ها بطور متوسطهر 80 تا 90 سال یکبار اتفاق می افتد و اخرین زلزله از این نوع در سال 1927 بودهکه احتمال وقوع مجدد آن می رود . و اگر مرکز زلزله در شمال دریاچه طبریه یعنی منطقهواقع در سوریه و جنوب لبنان و شمال فلسطین باشد دارای قدرت بالای 7 ریشتر بوده واین نوع زلزله ها بطور متوسط هر 250 سال یکبار اتفاق می افتد و آخرین زلزلهویرانگر از این نوع در سال 1759 بوده است. یعنی در هر صورت ما با زلزله ای شدید یانسبتا شدید در این منطقه مواجه هستیم که هر لحظه احتمال وقوع آن می رود و حداکثرظرف یکی دو سال آینده اتفاق خواهد افتاد (و الله اعلم)

 

در بررسی صفحات  تکتونیک صفحه ای ، مشاهده موقعیت صفحه عربی و تماس آن با صفحه آفریقا و ترکیه و ایران و جهت حرکت آن این موضوع را بیشتر روشن می کند.

 

 

این نقشه موقعیت صفحه عربی را با صفحه افریقا و ایران و هند نشان می دهد .

 

 

 این نقشه نحوه و جهت حرکت صفحه عربی را که رو به شمال است  مشخص می نماید.

 

 

  این نقشه حدود صفحه عربی و انطباق آن با نقشه جغرافیایی کشورهای منطقه را نشان می دهد. از جنوب به شمال : بیداء ، خرشنا یا جابیه ، بغداد، بصره و نیز ری ( تهران) که خراب شدن آن بر اثر زلزله آن پیش بینی شده است. اگر دقت کنید در روایات به خراب ری و نه خسف آن اشاره شده  که با توجه به نقشه می بینیم منطقی و توجیه پذیر است. با تطبیق این نقشه و نقشه حرکت صفحه عربی می توان مکانهایی را که وقوع زلزله در آنها در روایات پیش بینی شده تشخیص داد.

 

 خط گسل صفحه عربی که از جنوب به شمال 6500 کیلومتر امتداد دارد از سمت چپ از خلیج عدن شروع شده و به سمت شمال تا خلیج عقبه و سپس با عبور از بحر المیت و مرز اردن و فلسطین اشغالی به طرف شمال به سمت لبنان و سوریه و سپس به ترکیه می رسد و در این خط که محل تلاقی با صفحه آفریقا و ترکیه می باشد زلزله های شدیدی رخ داده است . امتداد صفحه عربی  باعبور از دریاچه ویکتوریا با یک منحنی به سمت شمال عراق به سپس به سمت جنوب از کردستان و نزدیکی بغداد عبور و با گذر از نزدیکی بصره و شهرهای حاشیه غرب و جنوب غربی ایران  در حاشیه جنوبی خلیج فارس کلیه شهرهای جنوب را در بر گرفته است. حرکت این صفحه در سال حدود 4.6 سانتی متر به طرف شمال است که بطور متوسط هر هشتاد سال یکبار زلزله ای با درجه متوسط و قوی و هر 250 سال زلزله ای شدید را در محل تقاطع این خط با صفحه افریقا در سمت چپ صفحه ایجاد می نماید.

 تحلیل داده های زمین شناسی ثابت می کند که خط گسل بحر المیت که از اردن ، فلسطین ،سوریه و لبنان عبور می کند در دوره های زمانی معینی فعال شده و زلزله های با قدرت بالای 7 درجه در  آن اتفاق افتاده است این فعالیتها در سالهای ( 1157-1202) و ( 1404-1407) و ( 1759-1976) میلادی بوده است و به عبارت دیگر زلزله های شدید در این منطقه بشکل دوره ای و در دوره های زمانی بین 200 تا 350 سال رخ داده است. همچنین در سوریه در طی 25 سال یعنی از سال 1975 تا سال 2000 میلادی 20 زلزله با درجه بین 5 و 6.6 رخ داده است. 

 طبق روایات متعدد مربوط به عصر ظهور ، زلزله های شدیدی در محل تلاقی این صفحه با صفحه آفریقا در غرب و صفحه ترکیه در شمال و ایران در شرق به وجود می آید که موجب خرابی برخی نقاط و فرو رفتن یا خسف نقاطی دیگر می گردد که با توجه به موقعیت منطقه  بیداء در سعودی و  خرشنا یا جابیه در شام و نزدیکی دمشق و نیز موقعیت بغداد و بصره که در نزدیکی لبه های صفحه تکتونیک عربی قرار گرفته اند می توان گفت که پیش بینی زلزله و خسف در این نقاط هم به لحاظ علمی و زمین شناسی و زلزله شناسی و هم به لحاظ تاریخی قابل توجیه است و دور از ذهن نیست اما زمان وقوع آن را جز خدا کسی نمی داند.

(مطلب فوق برگرفته از : http://313khorshid.mihanblog.com/post/80 )

 

البته باید در نظر گرفت که زلزله مذکور در روایات ممکن است صرفاً یک واقعه طبیعی باشد یا در کنار آن حملات موشکی یا بمبارانهایی که باعث خرابی گسترده می شود را نیز بتوان مصداق خسف مذکور در روایات فوق دانست همچنانکه نام مکانهایی خاص در روایات برده شده است.

 

البته مطلب مهم این است که سران جبهه حق و برادران ما در سوریه  و محور مقاومت قطعاً با اطلاع از این مباحث و احتمال بروز این زلزله بزرگ که روایات شریف نیز آن را پیش بینی نموده اند ، خود را برای تلفات و آسیب های احتمالی آماده خواهند کرد تا در صورت وقوع این واقعه طبیعی ضمن برطرف کردن سریع تلفات و آسیب ها ، از پریشانی اوضاع بکاهند تا دشمنان فرصت نکنند تا از این اوضاع به هم ریخته برای پیشبرد مطامع و اهداف خود استفاده نمایند ، تا ان شاالله همانگونه که روایات شریف پیش بینی نمو ده اند این واقعه طبیعی بعنوان فتح و رحمت برای مومنین و عذاب برای کفار و منافقین باشد.

 

در قسمت دوم مقاله به بررسی نقش ترکها و رومیان در فتنه شام و دخالت نظامی آنها در این منطقه بر طبق روایات موجود و نشانه های تحقق آن و همچنین سایر تحولات شام قبل از خروج سفیانی می پردازیم

 التماس دعا
:: برچسب‌ها: سوریه و آخرالزمان

نویسنده : علی
تاریخ : ۱۳٩٠/٥/٢٠
سرزمین مادر در هالیوود صهیونیست ها تا کجا ژیش رفته اند
 
سرزمین مادری
 

در عرصة فیلم کودک، هالیوود از تعدّی صهیونیست‌ها مصون نمانده و کلیشه‌‌های خاصّی در قالب فیلم کودکان، طیّ چند دهة اخیر مدام تکرار شده‌اند. مثلاًً کلیشة کودک محروم مانده از میراث اجدادی یا جدا افتاده از آغوش گرم مادر که هر یک به نوعی تداعی‌گر یهودی مظلوم و به دور مانده از سرزمین مادری خویشند. در این قبیل داستان‌ها با استفاده از پیام‌هایی که در کتب مقدّس یهودیان آمده است، مخاطب یهودی و بسیاری
از غیر یهودیان به راحتی می‌فهمند که منظور از آن چیست.

 

لابی (گروه فشار) صهیونیسم در هالیوود، در عرصه تولید  فیلم ‌های کودکان نیز تا کنون بسیار مؤثر و فعال عمل کرده است. امروز در سراسر دنیا «والت دیزنی» نامی آشناست و بیشتر کودکان شخصیت‌های کارتونی والت دیزنی را به خوبی می‌شناسند. بد نیست بدانیم اولین شخصیت مشهور آثار والت دیزنی: «میکی ماوس» نمادی از همان یهودی سرگردان و بی کس است که مدام از سوی رقیبان قوی‌ تر تهدید می‌شود و او صرفاً با اتکا به زیرکی و چالاکی خویش، بر تمامی دشمنان فایق می‌آید.  امروز هم تداوم این شخصیت کارتونی را در انیمیشن «تام و جری» می‌توان مشاهده کرد که موشی بد جنس و فریب کار با تکیه بر شیطنت ها و ناجوانمردی هایش به طرز اعجاب آوری همیشه بر گربه ای نادان و احمق پیروز می شود. این قبیل آثار در دادن حس اعتماد به نفس به مخاطبان یهودی( که دقیقا مفهوم سمبل «موش» را می فهمند) و همچنین در دادن الگویی دغل و بدجنس به کودکان و نوجوانان بی گناه جهانیان تأثیر بسزایی دارند.

همیشه در این فکر بوده ام که جواب کودکان معصومی را که می پرسند: «چرا بر خلاف عالم واقع در این قبیل فیلم ها همیشه موش برنده می شود؟» چگونه بدهم و هیچ گاه پاسخی جز همین تحلیل به ذهنم نرسیده است.

 مورد دیگر، شخصیت‌ های کارتونی مطرود و گوشه‌گیری هستند که به دلیل زشت ‌رویی توسط دیگران تحقیر می‌شوند ولی در نهایت این ناتوانی و زشتی با توانایی و زیبایی جایگزین می‌گرد و آن ها بر تمامی مشکلات غلبه می‌کنند و غبطه رقیبان را بر می‌انگیزند. انیمیشن «دامبو، فیل پرنده» در زمره این گروه از آثار است. در این فیلم شاهدیم که مادر دامبو  بر خلاف سایر فیل ها که کلاهی زنگوله دار بر سر دارند، کلاه عرقچین مانند مخصوص یهودیان را بر سر دارد و به جرم دفاع از فرزندش در اسارت به سر می ‌برد! و خود دامبو هم طی عملیاتی در سیرک پرچمی را که به پرچم رژیم اشغالگر قدس بی‌شباهت نیست به اهتزاز در می‌آورد.

کارتون «جوجه اردک زشت» هم که شخصیت گوشه گیر و آواره و زشت روی فیلم نامه تبدیل به قوی زیبایی می شود و در پایان فیلم به سمت خورشید می رود، از همین کلیشه پیروی می کند و نماد یهودی تنها و مطرودی است که با رفتن به سمت سرزمین موعودش به سعادت رسیده است. «عبارت رفتن به سمت خورشید در تورات آمده و در بین یهودیان رایج است که منظور از آن بازگشت به سرزمین موعود است(1).»

کارتون های بسیاری هم مروج زندگی و اخلاق غربی هستند و سعی دارند خصوصا شرقی ها را شیفته و هضم شده در روش های غربی نشان دهند و با این الگودهی مخاطبان را به سمت ارزش های دنیوی یهودی- آمریکایی بکشانند؛ مثلا در سری جدید کارتون سند باد (افسانه هفت دریا) شاهد آنیم که فضای شرقی مجموعه های پیشین مبدل به فضایی خشونت بار و پر زد و خرد شده است. مثلا در صحنه ای که سند باد از پشت سکان کشتی کنار می رود، با هفتاد ضربه شمشیر و خون ریزی بسیار، کنترل کشتی را به دست می گیرد. شدت خشونت در این فیلم آن چنان زیاد است که حتی دریا با خون افراد سرخ می شود و مثل بسیاری از فیلم های جدید غربی لشگری از شیطانک ها و دیوها با سند باد و نامزد خشن و مبارزطلب او «مارینا» و دوست وفادارش «کیل» می جنگند. حتی دیالوگ ها هم خشونت بار است. جالب است که نویسنده این فیلم«جان لوگان» در کارنامه خود اثری پر برخورد چون «گلادیاتور» را دارد. در این محصول والت دیزنی هم «میشل افایفر» یهودی به جای«اریس» خدای جنگ صحبت می کند. در این فیلم سند باد بر خلاف گذشته ظاهری کاملا غربی و بی هویت گرفته که در نقش یک دزد دریایی قهار باید از هفت دریا عبور کند و کتاب صلح را از خدای جنگ (اریس) بدزدد و شهر و شاهزاده را از خطر نابودی نجات دهد. جریان در شهر «سیراکیوس» که شاهزاده عادلی به نام «پروتئوس» در آنجا حکومت می کند، اتفاق می افتد. در این فیلم از علاء الدین و علی بابا هم خبری نیست.(2)


در کارتون «لوک خوش شانس» گانگستری سفید پوست که نماد کلانتر و قانون اومانیستی آمریکایی است و همیشه ورد زبانش تنهایی و غریبی و آوارگی خودش می باشد، با چهره و اخلاقی نیکو (که با وجود اسب بذله گویش «سالی» و سگ خنده رویش «بوشویک» جذابیت دوچندانی می یابد) همیشه در جستجوی مجرمان و تبهکاران است و هیچگاه با شکست روبرو نمی شود. در بعضی از قسمت های آن شاهدیم که لوک متمدن و مهربان فرشته نجات سرخپوستان ساده لوح و مردمی از فرقه های مذهبی خرافی می باشد و اگر نبود لوک، جنگ قبیلگی و ظلم تبهکاری همه جا را فرا می گرفت. بالاخره برای ما هنوز جای این سوال باقی است که خانه لوک کجاست؟ و چرا همیشه در پایان غرور انگیز پیروزی هایش در غروبی زیبا به سمت خورشید (نماد سرزمین موعود در کتاب مقدس) می رود! بالاخره فسادها و جرم های فراوان و رو به رشد موجود در غرب را ببینیم یا حرف کارگردان «لوک» را گوش بدهیم.

در بسیاری از فیلم ها و کارتون های پلیسی هم جای این سوال باقی است.


در کارتون «گالیور» هم می بینیم سفید پوست بزرگی با سمبل ها و مدل های مو و لباس نژاد انگلیسی- آمریکایی به جزیره آدم کوچولوها (جهان شرقی) می رود و این کوچولوهای بی دفاع بر قدرت مادی و مغز پرجولان گالیور تکیه کرده و دشمنان خود را شکست می دهند و بدون حضور گالیور شکست آنها قطعی بود.(3)

در فیلم «رابینسون کروزوئه» هم شاهدیم سفید پوستی انگلیسی تبار که کشتی اش شکسته و در جزیره ای تنها مانده است با سیاه پوستانی بی تمدن و وحشی و آدم خوار رو برو می شود که یکدیگر را قربانی کرده و می خورند؛ اما رابینسون پرعاطفه و دل نازک یکی از این بی تمدن ها را به نام «جمعه» از دست قبیله آدم خوار و سبک مغزش نجات می دهد و جمعه در اثر همنمشینی با این یار مهربان « با سواد» می شود و به سمت تمدن و پیشرفت حرکت می کند و به تدریج تمام آن مردم عقب مانده به شیوه های زندگی و معاشرت رابینسون ایمان آورده و آن قهرمان بزرگ را به عنوان رهبر و منجی عزیز خود می پذیرند و به سبک او زندگی می کنند. آیا غلوآمیزتر از این هم می شد تمدن غرب را به عنوان تنها سرور و راهبر جهانیان توسعه نیافته و به اصطلاحِ غربی ها «جهان سومی»، معرفی کرد یا نه؟

نگره صهیونیستی حاکم بر آثار والت دیزنی، بعضاً به تولید انیمیشن ‌ها و فیلم های تاریخی در خصوص زندگی انبیای الهی منجر شده که سه کارتون: «کشتی نوح، زندگی حضرت موسی و زندگی حضرت یوسف» علیهم‌ السلام از آن جمله‌اند. در تمامی این آثار، بر اساس قصص تورات، روایات تحریف شده‌ای از زندگی انبیای اولوالعزم ارائه شده است که شأن و منزلت و عصمت این بزرگ مردان را در ذهن مخاطب پائین می آورد و رواج سکولاریسم (جدایی دین و دنیا) و مادی گرایی را تسریع می کند. جالب توجه آنکه در برخی از این آثار، شخصیت‌ های اصلی انیمیشن با صدای مشهورترین ستارگان یهودی سینما سخن می‌گویند! مثلاً در انیمیشن «پرنس مصر» که روایتگر زندگی حضرت موسی علیه‌السلام است، «وال کیلمر» به جای موسی علیه‌السلام، «میشل اِفایفر» به جای همسر و «ساندرا بولاک» به جای خواهر او صحبت می‌کنند. همچنین در تیتراژ پایانی این انیمیشن پر هزینه اسامی مشهور دیگری (از بازیگران یهود هالیوود) می‌توان دید که صدای آنها برای بسیاری از تماشاگران غربی خاطره‌انگیز و آشناست.

علاوه بر انیمیشن، در عرصه فیلم کودک نیزر هالیوود از تعدی صهیونیست ها مصون نمانده و کلیشه‌ های خاصی در قالب فیلم کودکان، طی چند دهه اخیر مدام تکرار شده‌اند. مثلاً کلیشه کودک محروم مانده از میراث اجدادی یا جدا افتاده از آغوش گرم مادر که هر یک به نوعی تداعی‌گر یهودی مظلوم و به دور مانده از سرزمین مادری خویش‌اند در این قبیل داستان ها از پیام هایی که در کتب مقدس یهودیان آمده است و مخاطب یهودی و بسیاری از غیر یهودیان به راحتی می فهمند که منظور از آن چیست استفاده می شود یهودیان اسراییل را مادر قوم خویش می دانند و اینکه شهر یا منطقه ای به انسان تشبیه شود، درجای جای تورات آمده است. «داستان سیندرلا» مثال خوبی برای این کلیشه نخ‌ نما و تکراری است.

داستان « هاچ زنبور عسل » هم به کودک یهودی می فهماند که باید به دنبال مادر زیبا و نورانی خویش باشی و همه غیر یهودیان موجوداتی مخوف، بدجنس و حتی بد بو هستند که می خواهند او را از بین ببرند. این داستان به بچه های غیر یهودی هم این پیام را القاء می کند که دیگران دشمنان و موانع رسیدن او به هدفش هستند و در مجموع حس اعتماد به دیگران را در کودک از بین می برد(4).

کلیشه کودک شیطانی که با زیرکی بر دشمنانی که قصد تجاوز به خانه و کاشانه او را دارند، فایق می‌آید و آن ها را به سختی مجازات می‌کند هم شبیه مورد قبلی است. مجموعه طنز «تنها در خانه» بر اساس همین کلیشه پدید آمده و با نگاهی ساده به مضامین آن، ردپای چهار جنگ اعراب و اسراییلی و شکست اعراب در هر چهار جنگ را می‌توان دید.

برخی از آثار انیمیشن نیز محملی برای پیام‌ های سیاسی هستند. مثلاً در کارتون «شیر شاه» ردپای نزاع دو ابرقدرت طی سال‌های جنگ سرد و آشتی مجدد نسل‌ های آتی بعد از فروپاشی نظام کمونیستی در شوروی سابق به وضوح مشهود است. توضیح اینکه شیر نماد سلطه جهانی یهود است و در تورات آمده است: « و بقیه یعقوب، در میان امت ها و قوم های بسیار مثل شیر در میان جانوارن جنگل و مانند شیر درنده در میان گله های گوسفند خواهند بود که هنگام عبور پایمال می کند و می درد و کسی نمی تواند مانع او شود. قوم اسراییل در برابر دشمنانش خواهد ایستاد و آنها را نابود خواهد کرد. »(5).

 موعود
:: برچسب‌ها: انیمیشن, مقاصد شوم

نویسنده : علی
تاریخ : ۱۳٩٠/٥/٢٠
یا این مرد را که در پس پردة حوادثِ بسیاری است، می‌شناسید؟

 آیا این مرد رذا میشناسید؟

 
 
آیا این مرد را که در پس پردة حوادثِ بسیاری است، می‌شناسید؟
 

او به هر جا که قدم گذارد، آتش جنگ‌های داخلی و تجزیه‌طلبی و قوم‌گرایی و کشتارهای وحشتناک و ویرانی و نابودی برافروخته می‌شود. همة این تلاش‌های او به خاطر نامزد شدن برای انتخابات ریاست جمهوری در «فلسطین اشغالی» (اسرائیل) است؛ امّا پس از آنکه مأموریّت خود را که زمینه‌سازی شرایط لازم برای به وجود آمدن اسرائیل جدید و عرب‌های جدید و خاورمیانة جدید به یمن وجود آمریکا و انگلستان و فرانسه است، به انجام رساند.

 


اشاره:

موعود: سال جاری موضوع خیزش‌های اجتماعی خاورمیانه‌ی عربی و شمال آفریقا، بحث برانگیزترین موضوع سیاسی اجتماعی پنجاه سال اخیر این منطقه‌ی مهم بود. منطقه‌ای که به دلیل سکونت مسلمانان از یک سو و نزدیکی هم‌پیمانان آمریکا با رژیم اشغالگر قدس چالش برانگیزترین و حسّاس‌ترین منطقه‌ی جهان را به نام خود ثبت کرده است.

برخی جوامع و تحلیل‌گران با ذکر قراینی همچون شعارهای اسلامی معترضان و یورش جمعی آنان به رژیم‌های مستبد و دست نشانده، خاستگاه خیزش‌ها را اسلامی و رویکرد معترضان را دستیابی به حکومت‌های مستقل، مردمی و اسلامی معرفی کردند و برخی دیگر با ذکر شواهدی با تردید و احتیاط با آن مواجه شدند و حتّی گاه با نشان دادن قراینی این خیزش‌ها را حرکت‌های کنترل شده‌ای از سوی غرب و آمریکا دانستند.

هر چه بود و هر چه هست در وجود حکومت‌های مستبد دست‌نشانده‌ی امپریالیسم در این مناطق مهم و وجود پتانسیل و انگیزه‌های مردمی برای سرنگون ساختن این دولت‌ها نمی‌توان تردید داشت. چنانکه نمی‌توان چشم را بر تمایل و تلاش غرب و رژیم صهیونیستی برای تداوم سلطه بر مناطق مهمّی چون شرق اسلامی و شمال آفریقا و کنترل شرایط به نفع غرب بست. تمایل شدیدی که می‌تواند غرب و صهیونیست‌ها را وادار به سرمایه‌گذاری وسیع برای چنگ انداختن بر تمایلات و خاستگاه مستضعفان منطقه سازد. به هر روی باید منتظر ماند تا پس از نشستن گرد و خاک‌ها و به دور از گمانه‌زنی‌ها، حقیقت ماجرا مکشوف شود.

با این‌همه، گزارش مصوّر زیر و مردِ نشان شده‌ی پشت پرده خواندنی و تأمّل برانگیز است.برای اینکه درک درستی از حوادث کنونی در جهان عرب و انقلاب‌های پیاپی در این منطقه که برخی آن را «بهار کشورهای عربی» نام‌گذاری کرده‌اند، داشته باشیم؛ اکنون حقیقت انقلاب‌های عربی را برای شما فاش می‌کنیم؛ امّا برای این کار باید علّت واقعی و انگیزه‌ها و عاملان و کارگردانان پشت صحنه را بشناسیم.

سخن گفتن از «برنارد هنری لوی» در اینجا شاید باعث تعجّب شود، حال این سؤال مطرح است که ما از کجا به کجا رسیده‌ایم، در حال حاضر در کشورهای عربی انقلاب‌هایی صورت گرفته که به گمان مردم، آنها در پی آزادی‌اند، آزادی نه برای توحید، نه برای برافراشتن شعار «لا اله الّا الله محمّد رسول الله» متولّی و پدرخواندة این انقلاب‌ها آن مرد صهیونیست است. با دنبال کردن اخبار مربوط به او و همچنین سخنان و نوشته‌های این شخص، به این نتیجه می‌رسیم که او یک اندیشمند و روزنامه‌نگار معمولی نیست که راحت پشت میزش در دفتر کار راحتش و با امکانات زیاد بنشیند. او مرد میدان است. کوه‌های افغانستان، دشت‌های سودان مرتع‌های دارفور، کوه‌های کردستان عراق، شهرک‌های صهیونیست‌نشین در تلاویو و اخیراً هم شهرهای شرقی کشور لیبی که پرچم سبز که نماد حکومت قذافی است در آن پایین کشیده شد، می‌شناسند. این اقدام‌ اهالی شرق لیبی در حقیقت عکس‌العملی به توافقات کمپ دیوید در سال 1977 م. است و پس از آن پرچم پادشاهی منقرض شدة سنوسی دوباره توسط مخالفان قذافی برافراشته شد.


برنارد هنری لوی با احمد شاه مسعود در افغانستان ـ سال 1998 م.

برنارد هنری لوی با عبدالرّشید دوستم در افغانستان ـ سال 1998 م.


برنارد هنری لوی در بوسنی و هرزگوئین

برنارد هنری لوی در سودان

او به هر جا که قدم گذارد، آتش جنگ‌های داخلی و تجزیه‌طلبی و قوم‌گرایی و کشتارهای وحشتناک و ویرانی و نابودی برافروخته می‌شود. همة این تلاش‌های او به خاطر نامزد شدن برای انتخابات ریاست جمهوری در «فلسطین اشغالی» (اسرائیل) است؛ امّا پس از آنکه مأموریّت خود را که زمینه‌سازی شرایط لازم برای به وجود آمدن اسرائیل جدید و عرب‌های جدید و خاورمیانة جدید به یمن وجود آمریکا و انگلستان و فرانسه است، به انجام رساند.

بله، این درست است که همة ما با معمر قذافی و حسنی مبارک و علی عبدالله صالح و دیگر دیکتاتورها که در خدمت منافع آمریکا بوده و انقلاب‌های مردمی خود ضدّ اسرائیل را خاموش کرده، مخالفیم و دخالت خارجی در عراق و دیگر کشورها را رد می‌کنیم؛ امّا حقیقت این است که آمریکا در حال حاضر به این نتیجه رسیده که راهبران این کشورها برای دوران جدید و خاورمیانة جدید که کاندولیزا رایس، سیاستمدار سیاهپوست آمریکایی در مورد آن سخن گفت، مناسب نیستند و کارایی ندارند.

در مصر از فیس بوک برای راه انداختن انقلاب ضدّ حسنی مبارک استفاده شد؛ زیرا جوانان مصری با فناوری اطّلاعات روز آشنا بودند و این فناوری تأثیر زیادی بر آنان دارد، آنها از «وائل غتیم» برای انجام این مأموریّت استفاده کردند. او در میدان تحریر می‌ایستاد و می‌گفت این انقلاب حاصل تکفّرات من است (از جیب خودم آن را در آورده‌ام)

مزدور موساد همراه با انقلابیون در میدان تحریر قاهره

برنارد لوی میلیونر یهودی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری اسرائیل و وائل غتیم مصری را برای دریافت یک جایزة بین المللی نامزد می‌کند.

سرباز مصری، او احوالپرسی می‌کند؛ امّا نمی‌داند او اسرائیلی است.

مزدور سابق موساد و نامزد کنونی انتخابات ریاست جمهوری در اسرائیل. او همراه با انقلابیون 25 ژانویه مصر در میدان تحریر قاهره حاضر شده و می‌گوید: با هزینة شخصی خودم، در کار توزیع غذا میان معترضان مصری شرکت کرده و با تظاهرکنندگان در حمله به مقرّ «سازمان امنیّت مصر» مشارکت داشتم. او در مورد سازمان امنیبت مصر سخن می‌گوید. سازمان‌هایی که اخیراً جاسوس اسرائیلی در مصر را دستگیر کرد.

ما ملاحظه کرده‌ایم که این شخص چگونه با برخی از رهبران «اخوان المسلمین» در مصر و جوانان انقلابی دیدار کرد.

همانند حضور در میدان تحریر قاهره، به بنغازی (لیبی) نیز رفت و این شهر نیز برای او دور نبود.

کار به جایی رسید که خود را به ناآگاهی زدن شبکه‌های عربی که از انقلاب‌های مردمی در جهان عرب حمایت می‌کنند در بنغازی واقع در شرق لیبی سخنرانی کرد؛ امّا ما تصویری یا خبری از وی در شبکه‌های خبری ماهواره‌ای به ویژه شبکة الجزیره ندیدیم، شبکه‌هایی که 24 ساعته حوادث و رویدادهای انقلاب مصر را پوشش خبری می‌دادند، هدف از این عدم پوشش خبری و به آسانی از کنار این موضوع گذشتن چیست؟

او با عبدالجلیل (رئیس شورای ملّی انتقالی لیبی) که درگذشته وزیر دادگستری لیبی بوده، دیدار کرد.

او در این اتاق از نقشه‌ها و برنامه‌های انقلابیون در لیبی آگاه می‌شود. در این اتاق فرماندة ارتش در شورای ملّی انتقالی لیبی که از رژیم قذّافی جدا شده به او توضیحاتی می‌دهد. سؤال اینجاست که چگونه به این شخص اجازه داده شده که از روند عملیات نظامی انقلابیون لیبی ضدّ قذافی آگاهی یابد؟ او چه نفوذی در این دستگاه‌ها دارد و اگر این رژیم‌ها در آینده سقوط کنند، او در این کشورها چه نقشی ایفا خواهد کرد؟

او به خطوط مقدّم جنگ در قلب صحرای لیبی می‌رود، این همه رنج و سختی‌هایی که او به جان می‌خرد، برای چیست؟سؤالی که ذهن همه را به خود مشغول کرده این است که چرا شبکه‌های ماهواره‌ای که مدّعی حمایت از انقلاب‌های حقیقی و مردمی در کشورهای عربی هستند، حقیقت این مرد و میزان نفوذ او در میان مصری‌ها و لیبیایی‌ها را روشن نمی‌سازند و در این مورد سخنی به میان نمی‌آورند.موعود
:: برچسب‌ها: انجمن های برادری صهیون

نویسنده : علی
تاریخ : ۱۳٩٠/٥/۱٥
توطئه جدید دشمنان اسلام........
 
سریال الاسباط که با تغییر نام به "معاویة، الحسن و الحسین" پخش آن از ابتدای ماه مبارک رمضان در شبکه‌های ماهواره‌ای وابسته به سعودی‌ها آغاز شده، واکنش‌های منفی در میان شیعیان و حتی برخی از مجامع اهل سنت داشته است.
 |
تحلیلگران از این اقدام به تحریک احساسات شیعیان و تحریف تاریخ یاد کرده و معتقد هستند آنچنانکه پشت پرده تحریف‌های تاریخ اسلام تاریخ نویسان یهودی بوده‌اند، در این مورد خاص نیز با توجه به برخی از قراین موجود، این ارتباطات بعید نیست. در این زمینه مدیر گروه سینما و تلویزیون پژوهشکده هنر و رسانه پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، گفت: پخش این سریال می‌تواند با اثرگذاری بر روابط شیعه و سنی، برای جهان اسلام پیامدهای اجتماعی در پی داشته باشد. دکتر عبدالله بیچرانلو در نشست علمی "بررسی ابعاد رسانه‌ای سریال الاسباط" که در سالن اجتماعات پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات" برگزار شد، با موضوع "بررسی عوامل و جریان رسانه‌ای پشتیبان این سریال" گفت: نام این سریال از آغاز ساخت تاکنون چندین بار تغییر کرده و از "الاسباط" به "معاویة، الحسن و الحسین" رسیده است. وی هدف از ساخت این سریال را به نقل از عوامل آن، گفت‌وگو در مورد معاویه و نوادگان پیامبر خواند و گفت: این سریال در پی آن است که رابطه معاویه، یزید و امام حسن و امام حسین را مثبت و اختلاف‌های پیش آمده را که منجر به حادثه عاشورا شد، نتیجه توطئه و نقشه یک فرد یهودی به نام "عبدالله بن سبا" نشان دهد. وی افزود: اطلاعات این سریال از ابتدا تاکنون به‌صورت قطره‌چکانی منتشر شده چرا که هرچه جریان رسانه‌ای حول آن کنجکاوی بیشتری برانگیزد، بینندگان بیشتری جذب خواهد کرد. بیچرانلو تأکید کرد: عوامل و سازندگان این سریال بر مناقشه برانگیز بودن این سریال آگاهی داشتند اما به خاطر اهدافی مثل ترغیب شیعیان به دیدن این سریال اقدام به تولید و راه‌اندازی یک جریان رسانه‌ای در مورد آن کردند. این تحلیلگر مسائل رسانه‌ای، با معرفی برخی از عوامل تولید این سریال، گفت: کارگردان این سریال یک فرد کمونیست است که پیامبر اسلام را فرد سیاستمداری می‌داند که با هدف کسب قدرت در عربستان ادعای پیامبری کرد و هیچ‌گونه نگاه ایدئولوژیک به دین ندارد. وی افزود: ضمن اینکه بودجه این سریال از سه تا هشت میلیون دلار گفته شده که به نسبت سریال‌های عربی مشابه مبلغ بسیار بالایی است. ضمن اینکه با توجه به اینکه قرار است این سریال از 10 شبکه عربی پخش شود و به خاطر ظرفیت‌هایی که دارد، ممکن است یکی از اهداف مهم این سریال، منافع مالی باشد. مدیر گروه سینما و تلویزیون پژوهشکده هنر و رسانه با بیان اینکه شبکه "روتانا الخلیجیه" که متعلق به یک شاهزاده سعودی است، روی پخش این سریال مانور زیادی داده است، با "رابرت مرداک" مراودات تجاری رسانه‌ای دارد، احتمال حمایت یهودیان از تولید و پخش این سریال را ممکن دانست. بیچرانلو در ادامه، با پخش و ترجمه بخش‌هایی از میزگردی که با حضور عوامل این سریال از شبکه الخلیجیه پخش شده بود، گفت: "رشید عساف" بازیگر نقش معاویه که بازیگر توانمند و معروفی است، طبق دیدگاه اهل تسنن، معاویه را صحابه بزرگ پیامبر و یکی از شخصیت‌های تأثیرگذار تاریخ اسلام می‌داند و به بازی در نقش او افتخار می‌کند. وی افزود: بازیگران نقش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) برخلاف او بازیگران حرفه‌ای و هنرمند نیستند و پیش از این نقش‌های سطحی و ساده‌ای را بازی کرده‌اند. برای گریم بازیگران در این سریال نیز از یک گروه ایرانی کمک گرفته شده است. وی گفت: قرار است این سریال به زبان‌های انگلیسی و ترکی دوبله شود و برای پخش آن با شرکت‌هایی در مالزی و اندونزی، تونس و مراکش مذاکره شده است و 10 شبکه عربی هم قرار است آن را در ماه رمضان نمایش دهند. بیچرانلو در پایان یادآور شد که در تبلیغات این سریال مرتباً به اینکه ممکن است پخش آن اعتراضات زیادی برانگیزد اشاره می‌شود و از این موضوع برای ایجاد هیجان و کنجکاوی در مخاطب استفاده می‌کنند. شیعیان، بیشتر به محتوای این سریال اعتراض دارند در ادامه، سیاوش صلواتیان پژوهشگر هنر و رسانه با مروری بر تصویرسازی از معصومین در سینما و تلویزیون ایران و جهان، واکنش‌های داخلی و بین‌المللی به این سریال را مورد بررسی قرار داد. وی این واکنش‌ها را در دو دسته؛ اول، نمایش چهره معصومین و دوم، محتوای سریال طبقه‌بندی کرد و گفت: اغلب واکنش‌ها به‌خصوص در میان اهل تسنن در مورد به نمایش درآوردن چهره ائمه معصوم (ظهور یا تجسید) در این سریال بوده است اما شیعیان، بیشتر به محتوای سریال و ارائه این روایت تاریخی متفاوت با باورهایشان اعتراض دارند. وی افزود: وجود فردی یهودی به نام "عبدالله بن سبا" در تاریخ، مورد اختلاف نظر است و بسیاری از تاریخ‌شناسان شیعه اصلا به وجود چنین شخصی باور ندارند. صلواتیان در مورد موضع‌گیری‌ها و اظهارنظرهای علمای شیعه و سنی درباره این سریال گفت: اولین اظهار نظر جریان ساز از سوی آیت‌الله محمد باقر مُهری نماینده آیت الله سیستانی در کویت و کشورهای حاشیه خلیج فارس صورت گرفت که به نمایش چهره ائمه معصوم در این سریال اعتراض کرده بود. عوامل سریال ادعا می‌کنند که دفتر آیت‌الله سیستانی و آیت الله فضل‌الله مجوز این نمایش چهره را داده‌اند که هر دوی اینها این ادعا را تکذیب کرده‌اند. همچنین تهیه کننده سریال مدعی است که از دفتر امام خمینی و رهبر معظم انقلاب نیز چنین مجوزی را دریافت کرده است که صحت ندارد. صلواتیان افزود: دانشگاه الازهر مصر، علاوه بر مخالفت با پخش این سریال تأکید کرده که از عوامل پخش آن شکایت خواهد کرد. این پژوهشگر موضع گیری‌های داخلی را چنین توضیح داد: آیت الله مکارم شیرازی محتوای سریال را مورد نقد قرار داده و تأکید کرده که نمایش آن ممکن است موجب اختلاف میان شیعه و سنی شود. آیت‌الله نوری همدانی با یادآوری کاریکاتورهای موهن علیه پیامبر اسلام و معصومین، این سریال را هم هم‌ردیف آنها معرفی کرده است و آیت الله سبحانی هم با یادآوری فتوای آیت الله مُهری، تماشای این سریال را برای مسلمین مضر تشخیص داده است. جلسات بعدی درباره این سریال پس از پخش آن، از سوی پژوهشکده هنر و رسانه پژوهشگاه فرهنگ،‌ هنر و ارتباطات برگزار خواهد شد.
منبع خبر: 
رجا نیوز:: برچسب‌ها: عربستان سعودی

نویسنده : علی
تاریخ : ۱۳٩٠/٥/۱۳
آغاز بخش دوم کتاب تبار انحراف

ما انسان را در بهترین صورت و سیرت آفریدیم(تین،آیه4). بزرگا خداوندی که نیکوترین آفرینندگان است(مومنون، آیه 14)

آنچه ملایک نمی دانستند

بشر، مهمان تازه وارد کره زمین است. از آفرینش جهان، کروبیان، فرشتگان، حیوانات و جنبندگان، سال های درازی می گذشت، که بشر پای بر عرصه خاکی گذاشت.

آنگاه که خداوند، اراده آفرینش انسان کرد تا او را نماینده خویش بر زمین بگمارد، فرشتگان را از این اراده خخویش آگاه ساخت. فرشتگان با شنیدن این خبر، گفتند: خداوندا، آیا کسی را می آفرینی که در آنجا فساد کند و خون ها بریزد؟

و چون پروردگارت به فرشتگان گفت: من در زمین خلیفه ای می آفرینم، گفتند: آیا کسی را می آفرینی که در آنجا فساد کند و خون ها بریزد و حال آنکه ما به ستایش تو تسبیح می گوییم و تو را تقدیس می کنیم؟ گفت: من آن دانم که شما نمی دانید(بقره، آیه 30).

در هیچ جای قرآن شاهدی از انکار خداوند بر این گفته ملائک یافت نمی شود.

برخی در علت آن سخن ملائک گفته اند: پیش از آن کسانی بودند که مفسد فی الارض بودند و ملائکه این را می دانستند. این پاسخ درست نست؛ چون در این آیه خداوند فرمود: من در زمین خلیفه ای می آفرینم؛ صحبت ااز مدل پیشین نبود/ اگر مدل قبلی همه همانند ما بوده اند و نیکاین داشته اند ملائکه این گونه سخن نمی گفتند. اینها چیزی ندیده بودند و به همین دلیل در ادامه خداوند فرمود: من از این آفریده چیزی می دانم که شما نمی دانید.همه انسان ها جز معصومان(علیه السلام) چون جاهل اند به نوعی در زمین فساد می کنند. این خلیفه خداوند زمین را نمی شناسد و با قدرت و اراده ای که خداوند به او داده است دست به طبیعت می زند و پیوندهای در هم پیچیده و سیستم نظام مند عالم را که مخلوق احسن خداست را خراب می کند.

از نگاه ملائک کار انسان تباه کردن است:« قالوا اتجعل فیها من یفسد فیها، و خون ریزی: و یسفک الدماء؛ چون خداوند او را خلیفه نهاده است» بنابراین به او اراده داده است و از سوی دیگر دارای جهل است و نتیجه اراده همراه جهل آن افساد در زمین است. اینکه خداوند در پاسخ ملائک فرمود: انی اعلم ما لا تعلمون؛بدان معناست که ملائک از نکته ای ناآگاه اند. آنگاه برای یان اثبات ناآگاهی ملائک دست به آزمون آنان می زند:

و نام ها را به تمامی به آدم بیاموخت. سپس آنها را به فرشتگان عرضه کرد. و گفت: اگر راست می گویید مرا به نام های اینها خبر دهید. گفتند: منزهی تو، ما را جز آنچه خود به ما آموخته ای دانشی نیست تویی دانای حکیم(بقره، آیات 31 و 32 )

با این آزمون ملائک بزرگی آدم را در می یابند و او را بیشتر می شناسند. خداوند به آدم (علیه السلام) امر کرد تا اسامی را به ملائکه بیاموزد.

گفت: ای آدک آنها را از نامهایشان آگاه کن چون از آن نام ها آگاهشان کرد خدا گفت: آیا به شما نگفتم که من نهان آسمان ها و زمین را می دانم و بر انچه آشکار می کنید و پنهان می داشتید آگاهم(حجر، آیه29).

و آدم از نخستین روز خلقت معلم ملائکه و سبب کمال آنان شد. ملائکه از کلمه«خلیفه» دریافته بودند که این موجود به دلیل داشتن توان تصرف و نیز جهل کار را خراب می کند اما خداوند آنان را آگاه ساخت که آدم مجهز به علمی الاهی است. ملائک پاسخ خود را دریافتند. آدم بدون علم و آگاهی از طبیعت و خویش و ارتباطات حاکم مفسد خواهد بود اما وقتی علم همه امور را از خداوند گرفته است در این صورت تصرفات و دخالت های او جاهلانه و مفسدانه نخواهد بود. اکنون آدم با این علم فراگیر خطا ناپذیر است بلکه اگر افسادی از او سر زند عصیان است یعنی سرپیچی از مسیر دانسته ها. و او با این علم علمدار حرکت انسان بر زمین است و آنها که در آغاز بدون این علم فراگیرند برای رهایی از فساد و افساد باید پیرو او باشند و با پیروی از عصمت او به مسیر کمال رهسپار باشند و این است راز ازوم عصمت در انبیای الهی و اوصیای آنها که اگر آنها فاقد علم و جایز الخطا باشند فساد و افساد در پی خواهد بود.

ادامه دارد.... 
:: برچسب‌ها: فرشتگان

نویسنده : علی
تاریخ : ۱۳٩٠/٥/۱٠
ادامه مطلب از کتاب تبار انحراف

عوامل رویارویی کافران و پیامبران 

1. وضع معیشتی و اقتصادی

از عوامل مهمم مخالف متعصبانه گروهی از مردم با پیامبران، اصراف و خوش گذارنی و دنیا خواهی آنان بود. این ریارویی تا آن حد دامن می گسترد که همین دنیا خواهان و پول پرستان حاضر می شدند هر چه را دارند در راه مبارزه با آرمان های پیامبران صرف کنند؛ 

کافران اموالشان را خرج می کنند تا مردم را از راه خدا بازدارند. اموالشان را خرج خواهند کرد و حسرت خواهند برد. سپس مغلو می شوند و کافران را در جهنم گرد می آورند(انفال، آیه 36)

به عکس، لایه های پایین تر اجتماع معمولا دعوت پیامبران را اجابت می کردند و از یاوران پایدرا آنان می شدند.

ریشه جنگ پایدار و همیشگی میانن فقر و غنا در همین خصلت است. به همین دلیل بود که ثروتمندان به پیامبران طعنه می زدند که فقیران را به پشتیبانی و همراهی می گیرند(هود،آیه 27؛ شعرا، ایه 111)

ثروتمندان همواره در تنعم و لذت بودند و از وضع موجود بهره می بردند. پس هرگز خشنو نبودند که این وضع دگرگون شود و منافع ایشان در خطر افتد. از این گذشته اصولا ثروت طغیان می آورد(علق،آیات 6 و 7) اما فقر معمولا نفس را رام و آرام می کند  زمینه دعوت حق را فراهم می سازد البته اگر مستکبران و صاحبان زر و زور بگذراند.

2.وضع فرهنگی و فکری

کسای که از پیش آمادگی فکری و فرهنگی یافته اند و دانش دین را صادقانه در جان های خود راه داده اند و زندگی را به غفلت نمی گذرانند برای پذیرش دعوت پیامبران آماده ترند. اساسا مقصود پیامبران پیشین نیز همین آماده سازی و انذار امت ها برای دریافت پیام پیامبران پسین بوده است. انسان پدیده های اجتماعی را بر پایه برداشت ها و داشته های ذهنی اش تفسیر می کند. هر چه  ایمان و باور در جان فرد یا گروهی بیشتر ریشه گیرد آمادگی آنها برای  پذیرش دعوت حق بیشتر می شود. کسانی که با اهل کتاب خو گرفته و فروغی از تعالیم منذرانه و مبشرانه پیامبران پیشین را دیده بودند برای پذیرش دعوت محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) آماده تر بودند. از همین روی مردم یثرب انگونه پایدار و استوار به وی پیوستند؛ در حالی که مردم مکه به دلل خو گرفتن با افکار ثنوی و مشرکانه از این امادگی دور بودند. اما اینکه برخی از اهل کتاب هرگز حاضر به پذیرش رسول الله(صلی الله علیه و آله و سلم) نشدند به خاطر حسادت و لجاجت آنها بود و به همین دلیل است که قران آنان رابیشتر عتاب می کند که چرا حق را نمی پذیرند با آنکه حقیقت را دریافته اند.(آل عمران،آیات70،71و99 و آیات بسیاری که در این خصوص نازل شده است)

3. حاکمیت پدران و سنت های پیشین

پیشینه یک ملت اگر روشن و مثبت باشد پشتوانه ای قوی و سودمند برای اوست و اگر منفی و تاریک باشد همچون باری گران بر پشتش سنگینی می کنند و دست و پایش را برای حرکت و تکاپو می بندد. از عوامل مهم انشعاب در جامعه مورد دعوت پیامبران همین بود که گروهی دست و پا بسته زیر بار حاکمیت سنت های پدران خود بودند و نمی توانستند از سلطه آن افکار شوم رهایی یابند. قوم ابراهیم می گفتند: پددران خویش را یافتیم که چنین می کردند. قوم هود می گفتند: این جز همان دروغ و نیرنگ پیشینیان نیست و ما عذاب نخواهیم شد. فرعونیان به موسی می گفتند: آیا آمده ای تا ما را از آن آیین که پدرانمان را بر آن یافته ایم منصرف سازی؟ و قوم حضرت محمد(صلی الله علیه و آله وسلم) می گفتند: آن آیین که پدران خود را به آن معتقد یافته ایم ما را بس است.

در تاریخ قرآن حضور اشخاص و اشیا بر پایه مبارزه حق و باطل و قرار گرفتن در یکی از این دو جبهه معنا می یابد. حق و باطل هر یک ضوابط و ویژگی های خود را دارد. مهم ترین ویژگی حق آن است که برای فرد و جامعه سودمند باشد و در عین حال زیانی به فرد و جامعه نرساند.

در تاریخی که قرآن بیان می کند نبرد در میان این دو نیرو و در عرصه ایمان و کفر بروز می یابد. همه تلاش عا و دعوت ها نیز بر همین مدار شکل می گیرندو مثلا در تاریخ نوح همواره سخن از دعوت یه خدای یگانه است و همیشه نیز این دعوت با انکار و عناد رویار می شود. این دعوت نهصد و پنجاه سال به درازا می انجامد و کافران تا آنجا پیش می روند که حضرت نوح را از سنگسار شده بیم می دهند. این تاکید بر ایمان و کفر البته از آن رو نیست که قرآن به دیگر چهره های خیر و شر بی اعتناست بلکه از این جهت است که ایمان عصاره همه خیرها و کفر عصاره همه شرهاست. پس هرگاه نبرد ایمان و کفر نمایش داده شود در حقیقت مبارزه بین همه خیرها و همه شرها نماینده شده است.

از این دیدگاه رهاورد ایمان سراسر پاکی و رشد است که در « هدایت رب » جلوه می یابد:

آنان را که ایمان آورده اند و کارهای شایسته کرده اند پروردگارشان به سبب ایمانشان به بهشت هایی پرنعمت که نهرهای آب در زیر پایشان جاری است هدایت می کند(یونس،آیه 9)

اما کفر سراسر هیچ و پوچ و حسرت و بی بر و باری است:

اعمال کافران چون سرابی است در بیابانی که تشنه آبش پندارد و چون بدان نزدیک شود هیچ نیابد و خدا را نزد خود یابد که جزای او را به تمام بدهد. و خدا زود به حساب ها می رسد.(نور، آیه 39)

و در منظری دیگر:

مثل اعمال کسانی که به خدا کافر شده اند چون خاکستری است که در روزی توفانی بادی سخت بر آن بورزد. توان نگه داشتن آنچه را که به دست آورده اند. این است گمراهی بی انتها .(ابراهیم ، آیه 18)

این مبارزه مستمر میان ایمان و کفر گر چه در ظاهر غبار برمیانگیزد و فریاد نبرد می پراکند در حقیقت تصفیه گاهی است تا بدی ها و ناپاکی ها از چهره جهان زدوده شوند و زبایی و پاکی ها جلوه کنند. این حکایت درست همانند مثل تنگنا و درد زایمان است که گر چه خود بحرانی سخت است رهاوردی مبارک و شیرین دارد: زایش یک مولود جدید!

تکرار تاریخ؛ آری یا خیر؟

برخی تاریخ را تکرار ناپذیر می دانند و عقیده دارند: زمان و مکان مخصوص آن برهه از تاریخ بوده و تمام شده است و هر موعد و میعادی اقتضای خاص خود را دارد.

این سخن باطل است. انسان نوع زندگی و نیاز فطری و غریزی او تغییری نکرده است انسان ها همان انسان ها هستند با همان عقل و همان فطرت و همان خدا و هامن حواس. البته شاید حجم عوض شده باشد که به معنای غیر قابل تکرار بودن نیست. ده گرم مواد منفجره به اندازه ده گرم تخریب دارد و یک تن به اندازه یک تن انفجار است. ما در تاریخ به دنبال این نیستیم که دقیقا بگوییم همان اندازه که آن هنگام اتفاق افتاده امروز نیز اتفاق می افتد؛ بلکه می گوییم آن زمانن به اندازه خودش امروز نیز به اندازه کتناسب. ما می توانیم از سه هزار سال پیش پند اخلاقی بگیریم. انسان های سه هزار سال پیش نیز امیال فعلی ما را داشتند. این میل را می توانستند در چارچوب خی که خداوند داده به کار برند؛ از زنا، لواط، دزدی، دروغ و .... بپرهیزند تا زندگی سالمی داشته باشند. امروز نیز همان است. اینکه می گویند تاریخ قابل تکرار نیست دقت نکرده اند که چه چیزی اصلا تغییر یافته است که قابل تکرار نیست. هیچ چیز دگرگون نشده و تنها گمان کرده اند که تغییر یافته است.

پایان بخش اول

       ایمان گوهر کمیاب است                                               ادامه دارد ....
:: برچسب‌ها:

نویسنده : علی
تاریخ : ۱۳٩٠/٥/٩
ادامه کتاب تبار انحراف:: برچسب‌ها:

نویسنده : علی
تاریخ : ۱۳٩٠/٥/٩
ادامه بخش اول از کتاب تبار انحراف

فلسفه تاریخ

ما در تاریخ در پی دو چیز هستیم:1.عبرت؛بنابراین، اینکه تعداد فرزندان آدم(علیه السلام) چقدر بوده یا فرزندان ایشان چند بار مریض شدند و قامت آنه چقدر بوده، همانند ما بودنه اند یا نه؛ چون از چیزهایی نیستند که عبرت پذیر باشند مورد نظر ما نیستند؛2. یافتن علل حوادث و شناخت کامل نر امروز؛ اگر به دنبال یافتن وضعیت موجود هستیم و اعتقاد داریم که مسائل در طول تاریخ شکل گرفته تا به امروز رسیده، باید در پی علل شکل گیری آن باشیم؛ بنابراین هر چیزی را که در این شکل گیری موثر بوده، بررسی می کنیم و به چیزهایی که در این شکل گیری موثر نبوده است، کاری نداریم.

رویارویی حق و باطل عبرت آموز است و خط را برای ما مشخص می کند. این رویارویی از نخست تا کنون یک جریان دنباله دار بوده است و فرماندهی هنوز در دو طرف باقی است:

الله ولی الذین آمنو یخرجهم من الظلمات الی النور و الذین کفروا اولیاوهم الطاغوت یخرجونهم من النور الی الظلمات اولئک اصحاب النار هم فیها خالدون؛

خدا یاور مومنان است. اشان را از تاریکی ها به روشنایی می برد؛ ولی آنان که کافر شده اند طاغوت یاور آنهاست، که آنها را از روشنی به تاریکی ها می کشد. اینان جهنمیان اند و همواره در آن خواهند بود(بقره آیه 257)

فرماندهی جبهه حق، خدا و فرماندهی جبهه باطل، طاغوت است. اصل طاغوت شیطان است. شیطان تجربه پیشین را به پیروان خویش منتقل کرده و مسیر را به آنان نشان داده است تا با بهره گیری از امکاناتی که در اختیار دارند، به پیش روند. خداوند متعال نیز چنین کرده است. در این صورت، می توان تاریخ را پیش بینی کرد؛ همان گونه که قران برای ما پیش بینی کرده است:

والعاقبه للمتقین

و فرجام نیک از آن پرهیزگاران است(اعراف، آیه 128)

بنابراین از اول تاریخ هر چچه پیش برویم، اوضاع حق بهتر می شود. اگر کلان تاریخ را نکاه کنید، همیشه حق را رو به پیشرفت می ینید.

رویارویی حق و باطل در تاریخ

رویارویی حق و باطل از آغاز تاریخ تاکنون آن همواره بوده و خواهد بود.آنگاه که پیامبران با آیات الاهی می آمدند، گروهی با آنکه می دانستند آنچه پیامبران آورده اند حق است، به مخالفت متعصبانه با آنها بر می خواستندک

کان الناس امه واحده فبعث الله النبیین مبشرین و منذزین و انزل معهم الکتاب بالحق لیحکم بین الناس فیما اختلفوا فیه و ما اختلف فیه الا الذین اوتوه من بعد ما جاءتهم البینات بغیا بینهم فهدی الله الذین آمنوا لما اختلفوا فیه من الحق باذنه و الله یهدی من یشاء الی صراط مستقیم؛

مردم یک امت بودند، پس خداپیامبران بشارت دهنده و ترسننده را فرستاد و بر آنها کتاب بر حق نازل کرد، تا آن کتاب در آنچه مردم اختلاف دارند میانشان حکم کند، ولی جز کسانی که کتاب بر آنها نازل شده و حجت ها آشکار گشته بد، از روی حسدی که نسبت به هم می ورزیدند در آن اختلاف نکردند و خدا مومنان را به اراده خود در آن حققیقتی که اختلاف می کردند راه نمود که خدا هر کس را که بخواهد به راه راست هدایت می کند.(بقره،آیه213)

از آیات قران چنین بر می آید که این اختلاف و جدایی، قانون و قاعده اجتماع است و اگر نباشد، شگفت آور است؛

و لو شاء ربک لجعل الناس امه واحده و لا یزالون مختلفین؛

و گر پروردگار تو خواسته بود، همه مردم را یک امت کرده بود، ولی همواره گونه گون خواهند بود.(هود، آیه118)

 قرآن وجود دشمنان و مخالفان سرسخت برای هر پیامبر را، سنتی طبیعی و تغییرناپذیر می داند ومی فرماید:

و کذلک جعلنا لکل نبی عدوا من المجرمین و کفی بربک هادیا و نصیرا؛

این چنین هر پیامبری را از میان مجرمان دشمنی پدید آموردیم و پروردگار تو برای راهنمایی و یاری تو کافی است.(فرقان،آیه 31)

و در آیه ای دیگر:

و کذلک جعلنل لکل نبی عدوا شیاطین الانس و الجن یوحی بعضهم الی بعض زخرف القول القول غرورا و لو شائ ربک ما فعلوه فذرهم ما یفترون؛

و همچنین برای هر پیامبری دشمنانی از شیاطین انس و جن قرار دادیم، برای فریب یکدیگر، سخنان آراسته القا می کنند، اگر پروردگارت می خواست، چنین نمی کردند، پس با افترایی که می زنند رهایشان ساز.(انعام آیه 112)

ادامه د ارد............
:: برچسب‌ها: پیابران

نویسنده : علی
تاریخ : ۱۳٩٠/٥/٢