گزارش تحلیلی مشرق از ابعاد رزمایش بین‌المللی اردن؛
ابهامات گسترده در اهداف برگزاری رزمایش بین‌المللی "شیر در کمین" با حضور رژیم صهیونیستی که دقایقی پیش به پایان رسید نشان می‌دهد که برگزاری بزرگترین رزمایش عربی در تاریخ این کشور و در قلب خاورمیانه اسلامی، دیکته آمریکا به یک مزدور منطقه‌ای است که در راستای تحولات سوریه و با هدف فشار بر محور مقاومت اسلامی از یک سو و برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران از سوی دیگر انجام می‌شود.
به گزارش گروه بین‌الملل مشرق، رزمایش "شیر در کمین" در حالی وارد آخرین روز عملیاتی خود شد که همچنان پنهان‌کاری‌های زیادی درمورد ماهیت عملیات صورت گرفته در اردن تحت پوشش این رزمایش وجود دارد؛ مخفی‌کاری‌ها در این رزمایش به حدی بوده است که در هفته‌های اول آن حتی نام کشورهای شرکت‌کننده دراین رزمایش که رسانه‌های اردنی آن را بالغ بر 19 کشور ذکر می‌کنند، اعلام نشد و البته هنوز هم تعدادی از این کشورها ناشناخته مانده‌اند و از سوی دیگر، از ماهیت تمرین‌های نظامی آنها نیز اطلاع دقیقی در دست نیست.

همچنین کشورهای اصلی شرکت‌کننده دراین رزمایش با وجود ادله زیادی که در مورد ارتباط این تمرین نظامی با حوادث سوریه وجود دارد، همچنان اصرار دارند این‌گونه وانمود کنند که این رزمایش ارتباطی باحوادث سوریه ندارد و تمرینی است که از دو سال پیش برگزاری آن قطعی شده است.
نامی مشکوک برای رزمایشی غربی - صهیونیستی - عربی
کارشناسان درباره انتخاب نام این رزمایش (الأسد المتأهب) نظرات مختلفی ابراز کرده اند. از آنجا که امروز نام رئیس جمهور سوریه یعنی "بشار الأسد" در رأس اخبار شبکه های غربی و عربی و صهیونیستی قرار دارد، به نظر می رسد که رژیم اردن و همپیمانان نظامی اش، این نام را با منظور خاصی برگزیده اند.
برخی نیز معتقدند که واژه "المُتَأَهِب" را می توان به صورت مفعولی یعنی "المُتأَهَب" نیز خواند و در آن صورت نام رزمایش، بیانگر "الأسد"ی است که در کمین شکارچیان گرفتار آمده و محاصره شده است که کنایه از گرفتار شدن سوریه در کمین 19 کشور همپیمان اردن است.

آیا واقعاً رزمایش شیر در کمین ربطی به سوریه ندارد؟
منابع رسانه‌ای اما تأکید می‌کنند که این رزمایش ارتباط مستقیمی با حوادث سوریه دارد و تمرین‌هایی برای حضور نظامی در سوریه در این رزمایش انجام می‌شود. شبکه سی‌ان‌ان در این راستا به نقل از منابعی اعلام کرد که نیروهای آمریکایی و اردنی، نحوه نفوذ در مراکز داخل سوریه با سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیک را برای حملات احتمالی به سوریه تمرین می‌کنند. گزارشگر این شبکه آمریکایی افزود؛ آنها خطرات احتمالی استفاده از این سلاح‌ها در فضای اردن را که شباهت زیادی به شرایط زیست‌محیطی سوریه دارد، در این رزمایش به بررسی گذاشته‌اند.
 

شبکه سی ان ان با بهره گیری از اصطلاحات خاص مقامات آمریکایی اعلام کرد که تمرین‌هایی را نیز برای امکان دخالت نیروهای بین‌المللی در طی18 ساعت برای تأمین امنیت 20 مکان حاوی سلاح‌های غیرمتعارف در سوریه برای جلوگیری از قرار گرفتن در دست نیروهای القاعده انجام داده اند. نحوه تعامل مقامات اردن با گسیل‌شدن موجی از پناهندگان سوری به این کشور نیز از دیگر موارد تمرین‌شده در این رزمایش بوده است.

پایگاه خبری عربی‌پرس نیز به نقل از منابع سیاسی در اردن نوشت که عبدالله دوم پس از توافق با آمریکا اجازه داد تا تحت پوشش این رزمایش، نیروهای ویژه آمریکایی صدها تروریست را برای گروهک تروریستی ارتش آزاد سوریه آموزش دهند.
کارشناسان نظامی و امنیتی چه می گویند؟
"ولادیمیر ساژین" کارشناس آکادمی خاورشناسی و رادیو صدای روسیه در زمینه اهداف این رزمایش می‌گوید: امروز اوضاع در کشورهای مختلف خاورمیانه چندان آرام نیست و از سوی دیگر در رزمایش اردن، دقیقاً کشورهایی حضور دارند که از نظر کارشناسان در فهرست مخالفان سوریه و ایران قرار دارند.

وی افزود: از میان کشورهای عربی، فقط کشورهای پادشاهی سنی‌مذهب خلیج‌فارس حضور دارند که همگی مخالف دولت بشار اسد و دولت ایران هستند.

به اعتقاد "الکسی آرباتوف" رئیس مرکز امنیت بین‌الملل نیز، این رزمایش در کشور اردن، شیوه ای برای فشار بر پرزیدنت بشار الأسد است. او می‌گوید: این رزمایش نه‌تنها از نظر ابعاد، که حتی از نظر زمان برگزاری آن نیز قابل توجه است زیرا در شرایط کنونی، برگزاری این رزمایش به‌نوعی "تجزیه جهان اسلام" است.

وی ادامه می‌دهد: اکنون اهل‌سنت و غرب در یک طرف قرار گرفته‌اند و شیعیان همراه با روسیه، چین و ایران در طرف دیگر قرار دارند.

"مارینا اوتووای" پژوهشگر بنیاد کارنگی معتقد است که دیدار مقامات اردنی با آمریکایی‌ها برای فراهم‌کردن زمینه انجام رزمایش "شیر در کمین" ممکن است از ابعادی برخوردار باشد که با وضع جاری سوریه در ارتباط خواهد بود.

 ماهیت رزمایش
این رزمایش که ابتدا قرار بود حدود یک هفته به طول بینجامد به طرز مشکوکی از تاریخ هفتم می امسال (هشتم اردیبهشت) آغاز شد و امروز (چهارشنبه) به پایان رسید و بدین ترتیب چهار برابر زمان ازپیش‌اعلام‌شده به طول انجامید که هنوز مشخص نیست نیروها و تسلیحات چهاربرابری این رزمایش از کجا تأمین شده است. کشورهای اردن، آمریکا، عربستان سعودی، استرالیا، بحرین، برونئی، مصر، فرانسه، عراق، ایتالیا، کویت، لبنان، اسلوونی، قطر، امارات عربی متحده، انگلیس و پاکستان از جمله کشورهای شرکت‌کننده در این رزمایش هستند؛ البته با وجود اعلام مقامات رسمی بر اینکه 19 کشور در این رزمایش شرکت کرده‌اند، نام دو کشور هنوز هم مخفی مانده که با توجه به اخبار منتشرشده، یکی از آنها رژیم صهیونیستی است.

روز نخست هفته آخر این رزمایش، پنجشنبه گذشته با حضور عبدالله دوم، شاه اردن و تعداد دیگری از مقامات کشوری و نظامی اردن و همچنین تعدادی از افسران ارشد عربی و خارجی آغاز شد؛ این بخش در 330 کیلومتری جنوب عَمان پایتخت اردن و در 40 کیلومتری مرزهای عربستان سعودی برگزار می‌شود.

هفته آخر رزمایش شیر در کمین که با حضور خبرنگاران انجام می‌شود، شامل تمرین‌های هوایی جنگنده‌ها و بالگردهای نظامی آمریکایی و اردنی بوده و در عملیات زمینی نیز درگیری با تانک‌ها و رگبارها و مسلسل‌های سنگین به تمرین گذاشته شده است.

همزمانی مشکوک رزمایش با بزرگترین نمایشگاه بین‌المللی تجهیزات نظامی در قلب خاورمیانه
مقامات اردنی که ظاهراً گسیل‌شدن سلاح‌های غربی به اردن به بهانه رزمایش را ناکافی می‌دانستند، نمایشگاه بزرگی نیز در این کشور ایجاد کردند تا بتوانند با خیالی آسوده‌تر در مرزهای سوریه مستقر شوند و در زمان مقتصی بدون کمترین فوت وقت، مأموریت آمریکایی خود را انجام دهند. این در حالی است که از ماه‌ها پیش، از عَمان گزارش می‌رسد که هتل‌های این کشور مملو از مبارزانی است که از کشورهای مختلف به اردن آورده شده‌اند و با آمادگی کامل برای اقدامات تروریستی در سوریه منتظر فرا رسیدن زمان عملیات علیه سوریه هستند.
 
دروازه ورودی نمایشگاه بین المللی جنگ افزار در اردن

نمایشگاه سوفکس وبرنامه‌های جانبی آن که شامل همایش یگان‌های عملیات ویژه بود، اخیراً با حضور تعدادی از رؤسای جمهور کشورها و وزیران دفاع و رؤسای ستادهای ارتش و افسران ارشد نیروهای ویژه دریایی و هوایی از منطقه و جهان در اردن برگزار شد.

نمایشگاه سوفکس با حمایت ویژه عبدالله دوم برگزار شد. این نمایشگاه، شامل دو مرحله بود که مرحله اول، شامل نمایش جدیدترین تجهیزات جنگی و امنیتی بود که طی سه روز برگزار شد و مسابقاتی نظیر مسابقه جنگنده‌ها برای نخستین بار در منطقه از دیگر فعالیت‌های این نمایشگاه بود و علاوه بر همه اینها، همایش یک‌روزه نیروهای عملیات ویژه، بخش دیگری از سوفکس بود.

شیر در کمین، بازدارندگی اردنی یا توطئه آمریکایی؟
ابهامات در رزمایش برگزارشده در اردن، به همین‌جا ختم نمی‌شود؛ تحلیلگران بر این اعتقادند که حضور 19 کشور در این رزمایش بیش از آنکه حالتی واقعی و نظامی داشته باشد، جنبه تبلیغاتی دارد، چرا که عمده نیروهای انسانی و تجهیزات موجود در آن از سوی سه کشور آمریکا، عربستان سعودی و اردن تأمین شد.

موضوع عجیب دیگر، تعداد نیروهای انسانی شرکت‌کننده در این تمرین‌هاست؛ درحالی که از اردن تنها سه‌هزار و 853 نفر در این رزمایش حضور داشتند وعربستان نیز 800 نیرو در آن دارد، آمریکا شش‌هزار و237 نیروی نظامی خود را به این رزمایش گسیل کرده و بقیه 16 کشور هم فقط حدود هزار و110 نفر را در این مانور شرکت داده‌اند. این، نشان می‌دهد که رزمایش مزبور، بیش از آنکه جنبه اردنی داشته و برای دفاع از این کشور باشد، طرحی منطقه‌ای است که آمریکا آن را طراحی کرده و حکومت عبدالله دوم به عنوان مزدور آمریکا در منطقه تنها اجرای این طرح را بر عهده دارد.
 
شاه عربستان سعودی، از اسپانسرهای اصلی رزمایش شیر در کمین
اردن فقیر، بودجه رزمایش را از کجا آورده است؟
این در حالی است که بر اساس آمارهای رسمی، اردن در پنج سال گذشته، کمک‌های نظامی اقتصادی به ارزش چهار میلیارد و 200میلیون دلار از آمریکا دریافت کرده است.

کسری بودجه دولت این کشور و میزان بدهی خارجی اردن که از مرز 20 میلیارد دلار گذشته دلیل دیگری براین نکته است که اردن قدرت تأمین مالی برنامه‌ریزی و برگزاری این رزمایش بزرگ را ندارد و البته سفراخیر عبدالله دوم، شاه این کشور به عربستان سعودی و دیدار وی با ملک عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود، احتمالات دیگری غیر از کمک‌های آمریکا را نیز مطرح کرده است.

در همین راستا بود که شورای همکاری شیخ‌نشین‌های عربی حاشیه خلیج فارس در آخرین نشست خود مقرر کرد که به مدت پنج سال، سالانه نیم میلیارد دلار به اردن کمک بلاعوض کند در حالی که اردن هنوز به عضویت این شورا در نیامده است!
پیامدهای دامنه دار شیر در کمین و سوفکس
رزمایش بین‌المللی "شیر در کمین" لحظاتی پیش پایان یافت اما بسترهای برگزاری و پیامدهای آن از جمله تسهیل تحرکات تروریست‌ها در مرزهای عربستان‌سعودی، عراق، اردن و لبنان به‌سوی سوریه و خرید و فروش جنگ‌افزارها در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی سوفکس و ... همچنان موجود است و بر سر مردم شامات سایه افکنده است؛ سایه‌ای سیاه و کشدار که بعید است تا چند ماه و شاید چند سال آینده، از سر مردم منطقه دست بردارد.:: برچسب‌ها: رزمایش اردن, رزمایش شیر در کمین

نویسنده : علی
تاریخ : ۱۳٩۱/٤/٤