بررسی اوضاع قبل از ظهور

رویش نیوز: در آستانه ولادت امام عصر ارواحنا له الفدا برای آشنایی بیشتر مخاطبین به مسائل مربوط به رخداد ظهور آن حضرت، مصاحبه ای را با حجه الاسلام امامی نژاد از فضلای حوزه و اساتید بنیاد مهدی موعود (عج) ترتیب دادیم:

حکمتهای غیبت امام عصر(عج)، تحولات منطقه و رابطه بیداری اسلامی با ظهور حضرت حجت(عج)، پنج علامت حتمیه ظهور در حدیث امام صادق (ع) ، شباهت ماجرای یوسف (ع) و حضرت مهدی(عج)، مراحل قیام حضرت و نقش اهل قم در قیام ایشان؛ مباحثی است که در قسمت اول مصاحبه رویش نیوز با ایشان مورد بحث و گفت و گو قرار گرفته است که در ذیل می آید:

_ما نسل سومی های انقلاب از کودکی مرتب این اصطلاح را می شنویم که ما الآن در "دوران آخرالزمان" به سر می بریم و  چه افراد متخصص و چه سایر افراد، علائمی را برای نزدیک بودن ظهور ذکر می کنند و یا بعضاً افرادی بودند که این علائم را بر شرایط موجود تطبیق داده اند.

اگر ممکن است یک توضیحی در مورد علائمی که در روایات به صورت موثق پیرامون آن ها صحبت شده است بفرمایید، و آیا می توان بین این علامتها و اتفاقاتی که امروز در جهان و در منطقه در حال وقوع است تطبیق هایی را انجام داد؟

امامی نژاد: ما وقتی می خواهیم راجع به علائم ظهور صحبت کنیم باید ابتدا درباره علل غیبت بحث کنیم و این دو بحث به هم گره خورده است. علل غیبت که به تعبیری به آن ها حکمت های غیبت می گویند چون علت اصلی غیبت امام زمان (ع) وقتی ایشان ظهور می کنند مشخص می شود.

آن حکمت هایی که برای غیبت ایشان مطرح شده است چیست؟ یکی حفظ جان امام از شر دشمنان است، دیگری تنبیه منافقان است که دیگر دستشان به امام نمی رسد که منافقانه ایشان را مسموم کنند و بعد زیر جنازه شان بروند و به سرشان هم بزنند و مثلاً بگویند وا اماما مثل مأمون. شما می دانید بعد از پیامبر (ص) تمامی امامان ما را جریان نفاق به شهادت رساند. پس دومین حکمت غیبت تنبیه منافقان است. یکی دیگر از حکمت های غیبت، امتحان شیعیان است؛ یعنی خداوند به واسطه طول غیبت امام زمان (ع) شیعیان را غربال می کند. به تعبیر روایت که امام صادق (ع) سه مرتبه فرمودند: «لتغربلن غربلة» ما داریم غربال می شویم و هرچه به طرف ظهور پیش می رویم به واسطه اینکه دینداری سخت تر می شود و مبانی فکری، عاطفی و رفتاری باید خیلی قوی تر باشد شیعیان ناب تر می شوند یا مثلاً از حکمت های دیگر غیبت جدایی حق از باطل است. ما هرچه به طرف ظهور پیش می رویم باطل پررنگ تر و بی مهاباتر حرف خودش را می زند و حق هم عمیق تر و دقیق تر حرف خودش را می گوید و به همین واسطه ما در روایات داریم که در آخرالزمان خداوند به واسطه اهل قم دین خودش را به گوش همه مردم جهان می رساند به صورتی که دیگر هیچ کس عذری ندارد که بگوید من نمی دانستم وبه این شکل اتمام حجت صورت می گیرد و این در زمان غیبت اتفاق می افتد.

 

_ در روایات صراحتاً اسم قم آمده است؟

امامی نژاد: بلهبه خصوص قم در روایات مطرح شده است. ببینید ما ناسیونالیست نیستیم، به خاطر اینکه اهل قم اعتقادشان به حضرات معصومین نه دچار غلو و پرگویی شده و نه دچار کج فهمی و کم گویی شده است.

بعضی از اهل تسنن و حتی عده ای از شیعیان راجع به ائمه کم گویی می کنند یعنی به حق مقام ائمه، قائل نیستند ولی استاندارد ما برای حق مقام ائمه، همان زیارت جامعه کبیره است. بعضی ها هم پرگویی می کنند مثلاً غلو می کنند و می گویند خدا در حضرت علی (ع) یا در ائمه حلول کرده است، یا این ها رازق هستند. امیرالمؤمنین (ع) فرمودند: صفات خدا را بر ما اطلاق نکنید چون ما واسطه فیض هستیم. «بیمنه رزق الوری» خدا به یمن این ها رزق می دهد.

خوب ببینید در آخرالزمان شیعیان خیلی دقیق تر و عمیق تر به مسئله امامت می پردازند و یکی دیگر از حکمت های غیبت این است. حتی ما در قرآن داریم «لو تزیلوا لعذبناهم» خدمت امام صادق (ع) عرض شد این به چه معنا است؟حضرت فرمودند: یعنی وقتی که نسل مؤمن از کافر زایل شد و جدا شد ما کافرین را عذاب می کنیم. شاید ما بگوییم چرا اهل بیت با بعضی از دشمنان خود مقابله نظامی نکردند؟ حکمتش همین است. چون در نسل آن ها افراد مؤمن بود. حتی داریم که امیرالمؤمنین (ع) و امام حسین (ع) در جنگ صفین یا در روز عاشورا بعضی ها را نمی کشتند. به ایشان گفته می شد چرا این افراد را نمی کشید؟ حضرت می فرمودند: من هرکس را می کشم تا هفت نسل او را می بینم؛ چون در نسل او افراد مؤمنی هستند او را نمی کشم. ولی در زمان ظهور حضرت مهدی (ع) مثل زمان نفرین حضرت نوح (ع) است که گفتند: «رب لا تذر علی الارض من الکافرین دیارا» چرا؟ «انک ان تذرهم یضلوا عبادک و لا یلدوا الا فاجرا او کفارا» یعنی این ها اصلاً در نسلشان جز فاجر و کافر نیست.

 

_ یعنی دیگر شرایط کاملاً ثابت شده است و کسی که می خواسته مؤمن شود شده است.

امامی نژاد: بلهبرای همین این آیه را هم بر زمان ظهور اطلاق می کنند که «یوم لا ینفع نفساً ایمانها لم تکن آمنت من قبل او کسبت فی ایمانها خیرا» این آیه دارد گزارش می دهد که دیگر آنجا خط ها جدا شده است مثل روز عاشورا که خط ها جدا شده بود و دیگر به ندرت افراد خطشان را عوض می کردند مثل حر که در سپاه امام حسین (ع) می آید. روز ظهور هم همین طور است و دیگر مسیرها جدا شده و امتحان ها گرفته شده است و هر کسی در عقیده خودش رسوب کرده و به قول معروف جا افتاده است و موضعگیری ها مشخص شده است. ببینید این ها یک لیستی از حکمت های غیبت است که غیبت حضرت ولی عصر (عج) به خاطر این است که این موارد مشخص شود.

آخرین حکمتی که ما برای غیبت امام زمان (ع) می گوییم عوض شدن نگاه ها است. ببینید من به صورت خلاصه می گویم. البته راجع به همین بحث می شود یک ساعتی صحبت کرد. غیبت حضرت مهدی (ع) به ستر حضرت یوسف (ع) از کنعان و از برادران خودش تشبیه شده است. ما می توانیم به صورت تمثیلی و تشبیهی خیلی مطالب را از این استخراج کنیم. مثلاً حضرت یوسف (ع) تمام نگاه ها را به خودش عوض کرد. چگونه؟ با ستر و غیبت خودش. نگاه پدرش به یوسف (ع) نگاه یک وارث بود و فکر می کرد او در اشراق نبوت خودش نبوت می کند؛ ولی او باید از پدر غائب می شد تا به مصر برود و پایگاه تمدن بشری را عوض کند در صورتیکه حیطه نبوت حضرت یعقوب (ع) فقط کنعان بود. یعقوب (ع)  وقتی دید که پسرش عزیز مصر شده است به او گفت پس حکمت غیبت تو این بود. یا مثلاً نگاه برادران یوسف (ع) به او عوض شد، آن ها که خودشان را رقیب یوسف می دیدند ولی بعد که کرم، سخاوت، ایثار و بخشش حضرت یوسف (ع) را دیدند اصلاً گفتند ما بد کاری کردیم با تو رقابت کردیم. یا مثلاً نگاه آن هایی که آمدند و به چند درهم یوسف (ع) را از داخل چاه بیرون کشیدند و او را فروختند خیلی کم نگاهش می کردند. ولی یک روز خدا برای یوسف پیش آورد که تمام مصر را خرید و به آن ها گندم می داد و این ها خودشان را برده یوسف (ع) می دیدند یعنی همین برده به یک باره مولای همه مصری ها شد. ببینید نگاه ها چگونه عوض می شود. البته به صورت نامحسوس؛ ولی این اتفاقات در گذر زمان دارد می افتد یا مثلاً نگاه زلیخا که دچار عشق مجازی شده بود ولی یک دفعه گفت: «عاشقم بر آنکه یوسف آفرید» و نگاهش به یوسف دیگر آن نگاه عشق مجازی نبود یا نگاه عزیز مصر که یوسف را یک حکیم می دانست ولی متوجه شد که جوشش این حکمت او از توحید است و خودش هم موحد شد. همچنین نگاه همسلولی های یوسف (ع) که بعد سربازان ایشان شدند و این قدر رفتار یوسف (ع) زیبا بود که همسلولی های او در زندان، یار او شدند.

خوب ببینید غیبت حضرت مهدی (ع) به جریان حضرت یوسف (ع) تشبیه شده و این یک شاخص است. در جریان حضرت یوسف (ع) و غیبت ایشان عوض شدن نگاه ها نهفته است. در زمان غیبت امام مهدی (ع) هم خدا این فرصت را به انسان ها داده که نگاه هایشان عوض شود مثلاً الآن نگاه جامعه جهانی به "فقه اسلام" عوض شده است. البته همه می دانیم که چه قدر تبلیغات صورت می گیرد تا مسلمانان را در جهان به عنوان آدمهای تروریست و خشن معرفی کنند ولی فقه اسلام دارد حرف اسلام را می زند مثلاً حجاب، گوشت حلال، روزه، زکات. ببینید مردم جهان این ها را می فهمند که نظام  فقهی و حقوقی اسلام چقدر زیبا است.

یا یکی دیگر از مباحثی که اسلام دارد خود به خود به واسطه آن خودش را نشان می دهد جریان عاشورا است. جریان عاشورا پویا است و به موازات فقه و حقوق اسلام آن حالت حماسی و عزت طلبی اسلام را منتقل می کند.

شما ببینید، این بیداری اسلامی ریشه در همین عاشورا دارد البته وهابی ها خیلی برضد شیعه و بر ضد آموزه های ناب دین کار می کنند.

ولی واقعاً مسلمان ها تحت تأثیر عاشورا و فرهنگ حماسی و ظلم ستیزی هستند.

ببینید یکی از شعارهای عمر این است که شما حق ندارید برعلیه حاکم خودتان قیام کنید ولو اینکه ظالم و جائر باشد. خوب درمورد بیداری اسلامی مگر این ها سنی نیستند ولی دارند برخلاف حرف عمر عمل می کنند و در طول حرف امیرالمؤمنین (ع) و وصیت آخر ایشان عمل می کنند. امیرالمؤمنین (ع) به امام حسن (ع) و امام حسین (ع) می فرمایند: «کونا للظالم خصما و للمظلوم عونا» مسلمانان منطقه دارند در این خط حرکت می کنند. انقلاب اسلامی ما هم در همین خط بود.

 

پس مشکل و قدم بعدی ما پس از "ارحل ارحلی" که در جهان عرب است "عجل عجل" است. ارحل ارحل را می گویند ولی عجل عجل را نمی گویند و ما باید این را جهت دهی کنیم. ما به عنوان مردمی که 33 سال قبل از این ها ارحل ارحل را به شاه گفتیم باید الآن فرهنگ مهدویت را تحویل جهان عرب دهیم.

 

_ تحلیل شما از بیداری اسلامی در چهارچوب بحث ظهور چیست؟

امامی نژاد:آیت الله مکارم شیرازی در جلد پنجم مجله انتظار یک مقاله ای دارند که می گویند همان طور که غیبت امام زمان (ع) یک غیبت صغری و کبری داشته است ظهور ایشان هم یک طلیعه این چنینی دارد که اسم این طلیعه ظهور را ظهور صغری می گذاریم و این واقعاً درست است و طلیعه آن همین احساس نیاز است. این همان است که اسم امام زمان (ع) بر سر زبان ها می افتد و موعودگرایی در آخرالزمان در بین جوامع خیلی افزایش پیدا می کند. چون ما داریم که «السلام علی موعود الامم» همه امت ها موعود دارند و همه امت ها دچار یک درد هستند و آن هم قطع از آسمان است. اینکه ما می گوییم «الهی عظم البلاء و برح الخفاء و انکشف الغطاء و انقطع الرجاء» واقعاً همه دچار «وانقطع الرجاء» شده اند و می فهمند که دموکراسی غربی که برمبنای قدرت و سرمایه داری است به بن بست می رسد و به سرانجام نمی رسد و  دیر یا زود این مشخص می شود.

ولی ببینید غربی ها مدام دارند با تهدید و تطمیع، با قدرت و ثروت دموکراسی ها را جهت دهی می کنند.

ما قبل از اینکه بیاییم این بیداری اسلامی را به صورت خیلی جزئی و مصداقی تطبیق دهیم باید به صورت اصولی تطبیق دهیم. مثلاً ما یک روایت داریم که «یخرج اناس من المشرق و یوطئون للمهدی سلطانه» از مشرق زمین یک سری افرادی خروج می کنند که زمینه ساز سلطنت حضرت مهدی (ع) هستند. حالا من می خواهم شما در این واژه یخرج دقت کنید، یخرج یعنی از کجا خروج می کنند؟ آیا از مرزها خروج می کنند یا از یک وضعیت خروج می کنند؟ مثل یخ که وقتی از حالت یخ بودن خود خارج می شود یک حالت دیگری پیدا می کند. این خروج یک خروج فکری، روحی یا فرهنگی است یا می توانیم بگوییم که از یوغ استعمار خارج می شوند که الآن این طور شده است یا اینکه یخرج به این معنی که از استبداد جهانی خروج می کنند.

 

_ همان نظم خود ساخته ای که می خواهند بر جهان حاکم کنند؟

امامی نژاد: بله همین به اصطلاح خودشان نظم نوینی که این ها به دنبال آن هستند.

حالا واژه یخرج را تا حدودی بررسی کردیم. خوب ما الآن واقعاً داریم می بینیم که «یخرج اناس من المشرق» ولی مشکل ما بعد از خروج مسلمان ها در سه چیز است. الحمدلله ما 33 سال از این حرکت جلو هستیم و ما زودتر خارج شدیم. مشکل بعدی که ما بعد از خروج داریم قیام است. امام خمینی (ره) برعلیه شاه خروج کرد ولی مرحله دوم انقلاب ما قیام بود.

 

 

_ یک فاصله پانزده ساله که از 15 خرداد سال 42 تا سال 57 مترتب شد؟

امامی نژاد: دقیقا.پس این مراحل عبارت است از خروج - قیام – حکومت. ببینید اولین سخنرانی های امام این است که برعلیه نفس اماره تان قیام کنید که این سفارش قرآن است. قرآن می فرماید: «قل انما اعظکم بواحده ان تقوموا لله مثنی و فرادی» و در روایت هم داریم که این «واحده» ولایت علی بن ابیطالب (ع) است. نبی مکرم اسلام (ص) می فرمایند: من به عنوان پیامبر آمده ام شما را موعظه کنم که ولایت پذیر باشید. برای ولایت پذیری و برای تشکیل حکومت نیاز به قیام است یعنی همان «لیقوم الناس بالقسط» آیا ما الآن در کشورمان حکومت اسلامی داریم یا نه؟

نسبی است و نمی توانیم بگوییم حکومت اسلامی داریم.یعنی به همان اندازه ای که قیام کردیم. به اندازه ای که دین را در زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعیمان پیاده کردیم ما به حکومت اسلامی رسیدیم.

ببینید پس مشکل و قدم بعدی ما پس از "ارحل ارحلی" که در جهان عرب است "عجل عجل" است. ارحل ارحل را می گویند ولی عجل عجل را نمی گویند و ما باید این را جهت دهی کنیم. ما به عنوان مردمی که 33 سال قبل از این ها ارحل ارحل را به شاه گفتیم باید الآن فرهنگ مهدویت را تحویل جهان عرب دهیم. به قول پیغمبر (ص) که فرمودند: خواب دیدم یک دسته گوسفند سفید وارد یک دسته گوسفند سیاه شدند گفتند آقا معنای این چیست؟ حضرت فرمودند که: شما در صدر اسلام عجم را به اسلام دعوت کردید و در آخرالزمان عجم شما را به اسلام دعوت می کنند. ببینید ما باید این دعوت خودمان را داشته باشیم و این دعوت ما تنها و تنها با قوام بخشی به سیره عملیمان است نه اینکه ما در مقابل وهابی ها انفعالی ظاهر شویم. باید فعال و به صورت فرهنگ زا نقاط ضعف خودمان را بشناسیم تا بتوانیم به اصطلاح از رسوخ و بهانه گیری وهابیت در شیعه جلوگیری کنیم. الآن واقعاً وهابی ها در فکر شیعه رسوخ کرده اند مثلاً اگر من طلبه معنای شفاعت را به صورت صحیح برای جوانمان نگویم وهابی ها می گویند که شفاعت شرک است و جوان بین یک دوراهی قرار می گیرد ولی اگر ما درست از شفاعت سخن بگوییم وهابی ها نمی توانند این طور در شیعه نفوذ کنند. به قول آن شاعر که گفته بود «ای دل اگر که شافع محشر علی بود / آسوده باش و هرچه که خواهی گناه کن» بعد امیرالمؤمنین (ع) را خواب دیده بود که فرموده بودند این چه شعری بود که برای من گفتی! و این طور بگو «ای دل یقین که شافع محشر علی بود / از روی او حیا کن و کم تر گناه کن»

ما جامعه علوی هستیم و یک سرمایه عظیمی به نام ولایت داریم ولی ما چقدر توانستیم جامعه مان را با این سرمایه به قیام وا داریم. «لیقوم الناس بالقسط». علی علی می گوییم ولی چقدر به فکر همسایه مان هستیم، حالا همسایه مان هم نه! آیا به فکر این هستیم که خدایی ناکرده حق کسی در زندگیمان نیاید.

ببییند خدا به این حرکت برکت می دهد. امام خمینی (ره) چون خود ساخته بود توانست در یک نقش جهانی ظاهر شود و خدا هم برکت داد. به خاطر اینکه یکبار در نجف گفتند برای شما پنکه بیاوریم امام فرمودند: اگر همه طلبه ها پنکه دارند برای من هم پنکه بیاورید. ببینید ما نباید از کنار این «لیقوم الناس بالقسط» همین طوری و سریع رد شویم.

 

به صورت خیلی مشخصی هم در روایات داریم که اولین بیعت را اهل قم در کنار کوه سفیدی در قم با امام زمان (ع) دارند ولی به صورت مخفیانه است و کسی نمی داند. یعنی یک حرکت درون شیعی است

 

_ تا اینجا به دو به ارتباط بیداری اسلامی با ظهور و تا حدودی به تطبیق اتفاقات جهان امروز با علائم ظهور اشاره کردید.

فکر می کنم یکی از مستندات در بحث علائم ظهور همان حدیث امام صادق (ع) است که در آن چهار - پنج علامت را برای ظهور برمی شمردند که شاید بشود گفت این ها موثق ترین و جزء اصلی ترین علائم هستند. اولا در مورد این علائم یک توضیحی بفرمایید.

یکی هم اینکه بالاخره منطقه خاورمیانه یا همان جایی که خاستگاه تمدن ها و ظهور پیغمبران از حضرت آدم (ع) تا پیامبر خاتم بوده است، قرار است در حوالی قیام حضرت حجت (ع) چه اتفاقاتی برایش بیفتد؟ آیا در احادیث صحبتی در مورد سوریه، فلسطین و یا اسرائیل شده است؟ مثلاً آیا می توان با توجه به روایات موجود؛ در مورد سوریه و وضعیت آینده آن پیش بینی هایی کرد؟

امامی نژاد: ما یک بحثی به نام علائم ظهور داریم که به علائم حتمیه و غیرحتمیه تقسیم بندی می شود. من به صورت مشخص بگویم که علائم حتمیه پنج مورد است. حضرت صادق (ع) می فرمایند: «و من المحتومات خمس علامات» ظهور دارای پنج علامت است. دو مورد از این علائم مربوط به سفیانی است. یکی این است که سفیانی شخصی به نام "عثمان بن عنبسه" است که از سوریه و شام قیام می کند و هدفش تسخیر کوفه است. گویا در زمانی که سفیانی قیام می کند و با ظهور امام زمان (ع) هم مصادف می شود کوفه حرف اول و آخر را برای حکومت اسلامی در منطقه می زند و گویا کلید حکومت در کوفه است. در زمان امام حسین (ع) هم همین طور شد و ایشان هم از طرف کوفه حرکت می کردند و یزید هم به خاطر کوفه آمد و امام حسین (ع) را به شهادت رساند. پس کوفه در زمان امام حسین (ع) تعیین کننده بود و در زمان حضرت مهدی (ع) هم همین طور می شود.

دوم اینکه سفیانی به کوفه می آید و این قدر شیعه می کشد که در روایات داریم که زیر پای مردم خون جاری است. من باید این را هم تأکید کنم که اکثر قتل و غارت ها و وحشت ها مربوط به قبل از ظهور است و توسط دشمنان امام صورت می گیرد نه امام زمان (ع). امام می آیند که به این قتل و غارت ها پایان دهند. پس شیعه قبل از ظهور در اوج مظلومیت قرار می گیرد.

و دومین علامت حتمیه ظهور امام زمان (ع) فرو رفتن سپاه سفیانی در سرزمینی بین مکه و مدینه به نام بیداء است.

 

_ چقدر از این علائم ظهور تشبیه است و چقدر از آن باید عینا اتفاقاتی بیفتد؟ آیا مثلاً می توانیم کوفه را تشبیهی از خاورمیانه در نظر بگیریم؟

امامی نژاد: اجازه بدهید برای اینکه این سؤال شما را پاسخ دهم نحوه رخداد ظهور را خدمتتان بگویم و در دل آن به این سوال هم جواب دهم. ظهور پنج مرحله دارد که اولین آن قیام  است.

قیام حضرت مهدی (ع) از قم است و اصلاً روایت داریم که « اول من یقومون مع القائم اهل القم» به صورت خیلی مشخصی هم در روایات داریم که اولین بیعت را اهل قم در کنار کوه سفیدی در قم با امام زمان (ع) دارند ولی به صورت مخفیانه است و کسی نمی داند. یعنی یک حرکت درون شیعی است.

یکی دیگر از حرکت های امام زمان (ع) بعد از اینکه از قم با یارانشان قیام کردند ورود به مدینه است. وقتی وارد مدینه می شوند سپاه سفیانی مطلع می شود که یک حرکت شیعی در مدینه شکل گرفته و چند هزار نفر از سپاه خودش را برای دستگیری امام زمان (ع) می فرستد.

در این زمان امام عصر (ع) حرکت دوم خودشان را آغاز می کند و آن خروج است. خروج از مدینه به طرف مکه مثل امام حسین (ع) که از مدینه به طرف مکه خروج کردند برای اینکه بیعت یزید را نپذیرند. امام زمان (ع) هم برای اینکه بیعت سفیانی را نپذیرند از مدینه به سمت مکه خروج می کنند.

الآن من سومین علامت حتمیه ظهور را بگویم. پانزده روز قبل از اینکه امام زمان (ع) وارد مکه شوند شخصی به نام "نفس زکیه" که آدم خیلی پاک و منزهی است را به مکه می فرستند. او در روز 25 ذی الحجه در کنار خانه کعبه می گوید که مطلع باشید من پیک امام زمان (ع) هستم و ایشان پانزده روز دیگر در روز دهم محرم در مکه ظهور می کنند. در آن زمان جریانی در مکه حاکم است که این قدر با تشیع و  امام زمان (ع) مخالف است که با اینکه مکه و مسجدالحرام حرم امن الهی است با کمال جسارت سر نفس زکیه را بین رکن و مقام از بدن او جدا می کنند و این سومین علامت حتمیه ظهور است.

خوب البته امام زمان (ع) وارد مکه می شوند و قیام خودشان را آغاز می کنند. ما در روایات داریم بعد از اینکه 313 نفر دور حضرت مهدی (ع) جمع می شوند در حلقه بعد 70 هزار نفر و در مرحله بعد هم هزاران نفر ار اقصی نقاط دنیا به امام زمان (ع) می پیوندند و دعوت ایشان را لبیک می گویند.

امام زمان (ع) برای تشکیل حکومت از مکه به طرف کوفه حرکت می کنند. حرکت ایشان از قم شروع شد، بعد وارد وارد مدینه شدند، خروج هم از مدینه صورت گرفت و وارد مکه شدند و در مکه ظهور شد حالا می خواهند وارد چهارمین مرحله حرکت خودشان شوند.

 

_ جایی که قیام حضرت مهدی (ع) برای عوام و خواص رونمایی می شود همان مکه است؟

امامی نژاد: بلهمی توانیم بگوییم قیام حضرت برای خواص در قم است و به صورت عام برای همه مردم دنیا که با اعلام عمومی همراه است در مکه است.

بعد امام زمان (ع) وارد مرحله چهارم حرکت خودشان می شوند که برپایی و تشکیل حکومت در کوفه است. ما از امام صادق (ع) روایت داریم که محل حکومت حضرت مهدی (ع) مسجد کوفه است.

امام زمان (ع) سه مرتبه حاکم مکه را عوض می کنند ولی همین که از این شهر بیرون می آیند خبر می دهند که آقا! حاکم شما را کشتند. آن جریان وهابیت و ضد شیعه در مکه هنوز در مقابل امام زمان (ع) هست. بعد حضرت برمی گردند و با اولین کسانی که مبارزه می کنند علمای مکه هستند. علمای وهابی ها به امام زمان (ع) می گویند به همان جایی که بودی برگرد و با قرآن بر ایشان یورش می برند و حمله می کنند. و برای همین است که پیغمبر (ص) فرمودند: کار مهدی ما از من سخت تر است پرسیدند چرا؟ فرمودند: چون مشرکین مکه با بت برعلیه من مبارزه می کردند ولی اهل مکه با قرآن با مهدی ما مبارزه می کنند. در روایات داریم که حضرت مهدی (ع) وقتی قیام می کنند که وهابی ها قرآن را با رأی خودشان تفسیر می کنند ولی امام زمان (ع) این را برمی گردانند و معانی اصلی قرآن را به مردم یاد می دهند.

خوب ایشان وارد کوفه می شوند ولی در این مرحله حکومت امام زمان (ع) یک حکومت جهانی نیست و حکومت اسلامی است یعنی مسلمان ها می آیند اسلام را یاد می گیرند. بعد از اینکه مسلمان ها به اسلام ناب رسیدند حضرت حرکت پنجمشان که جهانی شدن است را آغاز می کنند.

مرحله پنجم با نزول حضرت عیسی (ع) مصادف می شود که حضرت عیسی (ع) در بیت المقدس پشت سر امام زمان (ع) نماز می خوانند. شما می دانید بیت المقدس یک شهر بین الادیانی است و این شهر از نظر مذهبی و دینی هم برای یهودی ها و مسیحی ها و هم برای مسلمان ها مرکزیت دارد. نزول حضرت عیسی (ع) و پشت سر امام زمان (ع) نماز خواندن توسط ایشان پیام های زیادی دارد؛ مثلاً یک پیام برای سنی ها دارد؛ که ببینید یک پیامبر اولوالعزم به یک امام اقتدا کرد و مقام امامت یعنی اینکه حضرت عیسی (ع) پشت سر حضرت مهدی (ع) نماز می خوانند.

برای مسیحیان هم این پیام را دارد که این فرد موعود شما است که نازل شده است نه برای اینکه امیر باشد. او نازل شده است که وزیر باشد و امیر همان مهدی مسلمان ها است. یک پیام هم برای یهودی ها دارد، خوب می دانید یهودی ها منتظر "ماشیح" هستند و این ها به خیال خودشان حضرت مسیح (ع) را به صلیب کشیدند. ولی به معجزه الهی این اتفاق نیفتاد و یهود هم متنبه می شوند که این مسیح همان مسیحی بود که ما می خواستیم او را بکشیم و البته به خیال خودشان کشتند.

حالا این مسیح همان مسیح موعود است که ادامه راهش با اسلام و قیام حضرت مهدی (ع) است. خوب ما از علائم حتمیه ظهور خروج سفیانی، فرو رفتن سپاه سفیانی در سرزمین بیداء که بین مکه و مدینه است و سوم قتل زکیه در کنار خانه کعبه را گفتیم.

 

من باید این را هم تأکید کنم که اکثر قتل و غارت ها و وحشت ها مربوط به قبل از ظهور است و توسط دشمنان امام صورت می گیرد نه امام زمان (ع). امام می آیند که به این قتل و غارت ها پایان دهند.

 

_ سرزمین بیداء بین مکه و مدینه است یا بین عربستان و سوریه؟

امامی نژاد: نه بین مکه و مدینه است. خروج امام زمان (ع) از مدینه است و سپاه سفیانی به دنبال حضرت است که در سرزمین بیداء فرو می رود. الآن سرزمین بیداء بین مکه و مدینه هست و مشهور است.

خدمتتان عرض کنم که چهارمین علامت ظهور قیام سید یمانی است. راجع به سید یمانی داریم که «رایته اهدی الرایة» از یمن قیام می کند و پرچمش به ما شیعه ها خیلی هدایت یافته تر و نزدیک تر است. بعضی ها می گویند یمانی شافعی است چون از بین اهل تسنن نزدیک ترین مذهب به شیعه مذهب شافعی است و ما الآن در یمن خیلی شافعی داریم. شافعی ها هستند که پرچمشان خیلی نزدیک به ما است. بعضی ها هم می گویند نه این سیدیمانی شیعه است.

پنجمین علامت ظهور هم این است که شب 23 ماه رمضان که به محرم ظهور منتهی می شود ندایی از آسمان به گوش می رسد که حضرت جبرئیل وعده ظهور امام زمان (ع) را به همه مردم دنیا می دهد و همه مردم دنیا هم به زبان خودشان متوجه این ندا می شوند. این ندای اسمانی ندایی است که مژده ظهور منجی عالم بشریت را به مردم جهان می دهد./

پایان قسمت اول
:: برچسب‌ها: بررسی اوضاع قبل از ظهور

نویسنده : علی
تاریخ : ۱۳٩۱/٥/۱