جنایات آمریکا در فیلیپین و کوبا

بسم الله الرحمن الرحیم

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

جنایات آمریکا در فیلیپین(Philippine) و کوبا

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

 

فیلیپین(Philippine):

     ساکنین جزایر فیلیپین‏(1)،با استفاده از نوشته‏های هوزه رزال(Jose Razal)و تحت‏رهبری امیلیو آگوینالدو(Emili Aguinaldo)خواستار استقلال کشور خود که تحت‏استعمار اسپانیا بود،شدند.

     در سال 1898 میلادی،آمریکا در فیلیپین وارد جنگ با کشور اسپانیا گردید و در سال‏ 1899 میلادی،این جزایر را از اسپانیا گرفت.مردم فیلیپین کماکان به شورش مسلحانه‏ (Armed Revolt)خود برای یافتن استقلال ادامه دادند ولی دولت آمریا در طول سال های 1899 تا 1901 میلادی،این حرکت را سرکوب و استقلال طلبان را قلع و قمع کرد و رهبر آنان امیلیو آگوینالدو-را نیز دستگیر نمود.

     در بعضی کتب تاریخی آمریکا،این کشتار را بسیار زیاد و بیرحمانه نقل کرده‏اند و بعضی بر این باورند که تعداد این‏ کشتار،به بیش از 200 هزار نفر بالغ شده است.

     بعد از سرکوب نمودن این حرکت،آمریکا مزدوران خود را یکی پس از دیگری به‏ عنوان فرماندار(Governer)مانند ویلیام هاورد تفت(William Howard Taft)و یا دیکتاتوری مانند فردیناند مارکوس(Ferdinand E.Marcos)(1965 تا 1986 میلادی)را به عنوان رئیس جمهور در این جزایر گمارد(2).ظلم و جور و سرکوب و غارت و جنایات آمریکا در این جزایر کماکان ادامه دارد.

 

کوبا(Cuba):

     آمریکا جنایات فراوانی را نیز از طریق مزدوران خود در کوبا مرتکب شده است.امّا فیدل کاسترو روز(Fidel Castro Ruz)  (3)وکیلی که دو سال در زندان دیکتاتور کوبا به سر برد-در تاریخ اول ژانویه 1959 میلادی،حکومت دیکتاتوری فولجنسیو باتیستا زلدیوار(Fulgencio Batista Y.Zaldivar)را که توسط آمریکا حمایت می‏شد،سرنگون کرد.از آن تاریخ به بعد،دولت آمریکا سعی نمود تا از طرق مختلف-حمله‏ نظامی،محاصره اقتصادی،ترور(4)و غیره-حکومت آقای فیدل کاسترو را سرنگون‏ نماید.

     دولت آمریکا در سال 1961 میلادی-در زمان ریاست جمهوری جان اف کندی‏ (John F.Kennedy)-از طریق مزدوران فراری‏ کوبا(که توسط دولت آمریکا و سازمان سیا حمایت‏ می‏شدند)به این کشور در منطقه خلیج خوکها (Bay of Pigs)حمله نمود و شکست خورد.

     آمریکا مرتکب جنایات متعددی در کشورهای‏ دیگری نظیرنیکاراگوا(Nicaragua)، گواتمالا(Guatemala)، سومالیا(Somalia)، هایتی(هیتی) (Haiti)، لبنان،زییر، چین و غیره نیز گردیده است که‏راجع به هر کدام می‏توان کتابی نوشت.

 

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

کاری از گروه تحقیقات جنبش مصاف

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

www.masafportal.com

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

پینوشت :

([1]در سال 1521 میلادی،فرنند و مجلن(Fernando Magellan)،دریانورد پرتغالی،به این جزایر رسید.21 سال بعد،اسپانیا،این جزایر را به نام ولیعهد خود،فیلیپ(Philip)،فیلیپین،نامگذاری نمود.

([2]نویسندگان آمریکایی او را دیکتاتور خطاب می‏نمایند.در قسمت‏های دیگر این نوشتار،اشاره‏ای به‏ امیلدا مارکوس(Imelda Marcos)نیز خواهیم داشت.)

([3]فیدل کاسترو در تاریخ سیزدهم ماه اوت 1926 در میاری آورینته کوبا(Mayari,Oriente,Cuba)متولد گردید.او از مخالفین حکومت دیکتاتوری فولجنسیو باتیستا زلدیوار به شمار می‏رفت.آقای‏کاسترو در تاریخ 26 ژوئیه 1953 به پایگاه نظامی کوبا حمله نمود و دستگیر شد و به زندان رفت و درسال 1955 از زندان آزادی گردید.آقای کاسترو بعد از آزادی از زندان،به کشور مکزیک عزیمت کردو در تاریخ 25 دسامبر 1956 میلادی با 12 نفر دیگر از دوستان همرزمش به کوبا بازگشت و فعالیت‏خود را بر علیه حکومت فولجنسیو باتیستا زلدیوار از داخل خاک کوبا آغاز نمود.تعداد نیروهای او تاسال 1958 میلادی،به 2000 نفر رسید و در تاریخ اول ژانویه 1959 موفق شد تا حکومت فولجنسیو باتیستا زلدیوار را سرنگون نماید.

([4]از ژانویه سال 1959 تا اواسط سال 1999 میلادی،تعداد 637 مورد ترور علیه آقای فیدل کاستروطراحی و به اجرا گذاشته شده،که تماما توسط مردم و نیروهای محافظ او خنثی گردیده است.

/ 0 نظر / 24 بازدید