یک انتخاب از نوع آمریکایی در شهر چه خبر است یا آمریکایی ها چگونه رئیس جمهور انتخ

محسن رضایی، فرمانده وقت سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس در خاطره ای از روزهای آغازین جنگ عنوان می کند : در روزهای اول جنگ، هیچ کس چیزی نمی دانست و از پیشروی های دشمن هیچ اطلاعی نداشتیم. همه گیج بودند. به داوود کریمی گفتم: شما اینجا یک ستاد درست کن و جلو نرو. بچه هایی را که از جاهای مختلف می آیند در گلف سازماندهی کن. به حسن گفتم: شما کاری با ساماندهی نداشته باش. دنبال اطلاعات برو و اطلاعات نظامی را تاسیس کن. کسی از سپاه نبود که عملیات را به دست بگیرد. آقای شمخانی را به عنوان فرمانده سپاه جنوب گذاشته بودیم. همه بار فرماندهی بر عهده ایشان بود. بعد از مدتی غلامعلی رشید از دزفول و رحیم صفوی از کردستان به آنها پیوستند. عملیات جنوب را زیر نظر فرماندهی جنوب تاسیس کردند. حسن هم شروع به بنیان گذاری اطلاعات نظامی کرد . ...حسن جوان کسی نبوده جز شهید حسن باقری، فرمانده نابغه اطلاعات جنگ. امروز انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا یا همان کدخدای دهکده جهانی برگزار می شود، آگاهی داشتن از اتفاقات و تحولات درونی پدرخوانده جهان، از آن جهت مفید است که دشمن شناسی رمز نقشه خوانی درست میدان جنگ است. و این قاعده همیشگی جنگ است؛ اطلاعات، همان منوری است که در تاریکی شب، میدان مین را برای ما آشکار می کند و نقشه ای است که می تواند یک لشکر را به سلامت از وسط میدان عبور دهد. باید بدانیم که دشمن درجه یک ما انگلیس و بعد هم آمریکا، یک شوی تمام عیار برای اغنای جهانی دارد و در این کارزار نفس گیر، بدون اطلاعات، ما مبارزه سنگینی خواهیم داشت. تحریریه نسل سوم
اوباما کیست؟
باراک حسین اوباما 4 آگوست 1961 در ایالت هاوایی از پدری کنیایی و سیاهپوست و مادری سفیدپوست اهل ویچیتا ایالت کانزاس متولد شد، اما خانواده او زیاد دوام نیاورد. زمانی که او شش ساله بود، مادرش با مردی اندونزیایی ازدواج کرد و خانواده دسته جمعی راهی جاکارتا شدند . بعدها باراک اوباما برای تحصیل بیشتر و زندگی با پدربزرگ و مادربزرگش به هاوایی بازگشت. در 1983 لیسانس علوم سیاسی با گرایش روابط بین الملل را از دانشگاه کلمبیای نیویورک به دست آورد و پس از آن به شیکاگو نقل مکان کرد. در سال 1988 پس از چند سال کار در شیکاگو با گرفتن وام تحصیلی وارد دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد شد. سرعت پیشرفت وی در آنجا چنان شتاب پیدا کرد که در سال دوم تحصیل خود به ریاست نشریه مشهور قانون هاروارد انتخاب شد و نخستین رئیس سیاهپوست این نشریه حقوقی شد . اوباما خیلی زود دکترای حقوق خود را از دانشگاه هاروارد با کسب درجه ممتاز دریافت نمود. پس از هاروارد به شیکاگو بازگشت و به عنوان یک وکیل حقوق مدنی مشغول فعالیت شد و ...اوباما پنجمین آفریقایی آمریکایی است که به سنا راه پیدا کرده و همچنین سومین آفریقایی آمریکایی است که با رأی بالا به عنوان سناتور برگزیده شده است . در فوریه سال 2007 در ایالت ایلینوی در یک سخنرانی اعلام کرد نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال 2008 خواهد بود. ستاد انتخاباتی وی موفق به جلب 54 میلیون دلار از حامیان در نیمه نخست سال 2007 شد که رکوردی در جلب سرمایه نسبت به انتخابات سالهای پیش از آن بود.
موضع گیری های سیاسی اوباما از همان اول با مخالفت شدید با سیاست های جنگ طلبانه بوش آغاز شد که این مسئله او را از سایر رقبایش در انتخابات سنا در سال 2004 که به جنگ رای مثبت داده بودند متمایز کرد و او به عنوان یک سناتور با مواضع لیبرال جایگاه خود را متمایز کرد . ..
نشست کمیته امور عمومی آمریکا اسرائیل موسوم به آیپک از جمله مجامعی است که نامزدهای انتخاباتی باید در آن به سخنرانی پرداخته و علناً حمایت خود را از اسرائیل اعلام کنند . اوباما که بیت المقدس را پایتخت جدایی ناپذیر رژیم اسرائیل(!؟) می داند در سخنرانی خود در ایپک حمایت بی چون و چرای خود را از رژیم صهیونیستی اعلام کرد. وی همچنین در موضعی خصمانه ایران را بزرگ ترین خطر برای اسرائیل و همچنین آرامش و ثبات در منطقه خاورمیانه خواند و مدعی شد: خطر ایران، شدید و واقعی است و هدف من این خواهد بود که این خطر را از پیش پا بردارم...
میت رامنی کیست؟
ویلارد میت رامنی (متولد1947)، از سال 2002 تا 2006 فرماندار ایالت ماساچوست بود. او در سال 2008 هم کاندیدای ریاست جمهوری شد که البته در نهایت مورد اقبال حزب واقع نشد و سرانجام جان مک کین کاندیدای حزب جمهوریخواه شد. رامنی در خانواده یک سیاستمدار متولد شد. پدرش، جورج دبلیو رامنی، فرماندار ایالت میشیگان و از سیاستمداران کهنه کار آمریکایی بود. رامنی در ایالت میشیگان بزرگ شد، در رشته بازرگانی تحصیل و دکترایش را در این رشته از دانشگاه هاروارد دریافت کرد. رامنی یکی از بنیانگذاران و مدیران شرکت مالی «ب ین کپیتال» است. او در انتخابات سنا در سال 1994 از ایالت ماساچوست کاندیدا شد اما رقابت را به ادوارد ام.کندی باخت. او در سال 2002 جزو برگزارکنندگان المپیک زمستانی در آمریکا بود و مدیریتش این رویداد ورزشی را به تورنمنتی پرسود بدل کرد. او در سال 2002 در انتخابات فرمانداری در ماساچوست پیروز شد ولی در سال 2006 دیگر کاندیدای این پست نشد. او در دوران فرمانداری، از برخی هزینه ها کاست و قیمت برخی خدمات را افزایش داد و توانست از این طریق وضعیت اقتصادی ایالت را بهبود ببخشد. رامنی پس از آنکه نتوانست در انتخابات ریاست جمهوری سال 2008 توفیقی به دست آورد، شروع به نگارش کتابی کرد با عنوان:«پوزشی در کار نیست: سرگذشت عظمت آمریکا». او در 11 آوریل سال 2011 اعلام کرد می خواهد کاندیدای ریاست جمهوری سال 2012 شود.
رامنی در سال 2008، به عنوان یک تاجر و مدیر موفق وارد کارزار انتخابات شد. او می گفت قصد دارد با برنامه های مدیریتی جدید، اقتصاد آمریکا را ترمیم کند. ولی مشکل حزب جمهوریخواه این بود که میت رامنی در کل خاک آمریکا چهره ای چندان شناخته شده نداشت. شاید همین موضوع باعث شد سران حزب جمهوریخواه در نهایت تصمیم بگیرند که جان مک کین را کاندیدای مبارزه با باراک اوباما معرفی کنند.
رامنی در سال 1994، با کاندیداتوری در سنا از ایالت ماساچوست وارد کار سیاست شد. او در طول این سال ها، رویه ای محافظه کارانه داشته و با افزایش سن، بر محافظه کاری اش افزوده شد. مثلا او زمانی از طرفداران سقط جنین بود، ولی پس از چند سال نظرش را تغییر داد و به صورت تلویحی با این امر مخالفت کرد.
همچنین زمانی از طرفداران حقوق همجنس گرایان بود، ولی این موضع اش به تدریج تعدیل شد و از برخی از مواضع گذشته اش در این باره کوتاه آمد. به طور کلی میت رامنی سیاستمداری است که خود را با شرایط اجتماعی سیاسی تطبیق می دهد و به جای آنکه روی مواضعی خاص پافشاری کند، اهل تغییر است و نظرش را هر جا حس کرد به نفعش است، تغییر می دهد. از این نظر برخی او را به فرصت طلبی و نداشتن مرام سیاسی مستحکم متهم کرده اند.
موضع گیری برای قدرت بیشتر
اگر بخواهیم سیاست های دو کاندید حزب جمهوریخواه یعنی اوباما و میت رامنی از سوی دموکراتها را مقایسه کنیم باید بگوییم که واضح است که رامنی در سیاست خارجی فردی کم تجربه، فاقد بینش و پیچیدگی است. این دقیقا موضعی است که مخصوصا در سخنرانی جو بایدن (معاون باراک اوباما) مورد تاکید قرار گرفته است. رامنی از سوابق اجرایی، فکری و دانشگاهی ویژه ای در امور خارجی برخوردار نیست و به علاوه از تیم قابل توجهی نیز در زمینه مسائل بین المللی بهره نمی برد. این نکات به طور بی رحمانه ای مورد استفاده بایدن قرار گرفته و بایدن، رامنی را به عنوان فردی که در زمینه سیاست خارجی از دانش اولیه برخوردار نیست و حتی فردی ناآگاه از مسائل بین المللی معرفی کرده است. سخنرانی 26 آوریل بایدن نمایانگر پدیده قابل توجهی است و آن تلاش بایدن و تیم دموکرات ها برای منزوی کردن رامنی در زمینه سیاست خارجی، حتی در میان جمهوری خواهان است. بایدن با اشاره به این که مواضع رامنی در سیاست خارجی با مواضع صاحبان اندیشه محافظه کار مانند کیسینجر، اسکوکرافت و افرادی نظیر آنها تفاوت بنیادی دارد، مخصوصا این که رامنی سعی کرده روسیه را دشمن شماره یک آمریکا بداند و... متقابلا به نظر می رسد نقطه قوت اوباما، در زمینه های سیاست خارجی برای ارائه در انتخابات در یک دیدگاه مقایسه ای بیشتر قابل فروش و ارائه است. بایدن بر موفقیت آمریکا در دوران سه ساله اوباما در ایجاد نوعی ارتباط جدید همکاری میان آمریکا و روسیه تاکید می کند که میوه و ثمره آن قطعنامه های سفت و سخت شورای امنیت علیه ایران و اعمال تحریم های سخت و پیچیده در پرونده هسته ای است. به علاوه بایدن اشاره می کند که روابط دولت اوباما با اسرائیل مستحکم تر از گذشته است و بر عمق روابط آمریکا و اسرائیل افزوده شده است. نکته قابل توجه دیگر در این مقایسه، نشان دادن رامنی به عنوان یک فرد مبتدی، فاقد تیم، فاقد بینش و فاقد درک اولیه از جایگاه جهانی آمریکاست. به نظر می رسد که در یک مقایسه تطبیقی دموکرات ها از قوت خود و ضعف تیم مقابل در سیاست خارجی، استفاده شایانی در حوزه تبلیغات خواهند کرد و بی تردید در این زمینه رامنی در طرف بازنده قرار دارد. اما نمی توان با قطعیت از آینده صحبت کرد.
حکومت دو حزب و دیگر هیچ
بسیاری از ناظران سیاسی که از بیرون به جامعه آمریکا نگاه می کنند، چنین تصور می کنند که در ایالات متحده تنها دو حزب جمهوریخواه و دموکرات بر وضع سیاسی کشور حاکم هستند و هرچند این نگاه در واقعیت مشهود است ولی باید گفت که در این کشور یک نظام 50 حزبی جریان دارد که تقریباً تحت الشعاع دو حزب قدرتمند فیل و الاغ یعنی جمهوریخواه ها و دموکرات ها قرار گرفته اند. ایالات متحده آمریکا از 50 ایالت تشکیل شده که هر ایالت در امور سیاسی، اجتماعی و اقتصادی خود استقلال عمل وسیعی دارد. در حقیقت به استثناء مواردی نظیر سیاست خارجی، ارتش، ضرب و چاپ پول و تشکیل دادگاههای عالی، هر ایالت به منزله یک کشور مستقل عمل می کند و دارای نهادهای اجتماعی خاص خود است. به همین دلیل احزاب سیاسی به طور اعم و جمهوریخواهان ودموکرات ها به طور اخص متشکل و جدا از یکدیگر هستند. در حقیقت رسانه های آمریکا فضایی ایجاد کرده اند تا جامعه آمریکا با وجود میل به تکثرگرایی و مرکز گریزی (ادعای خودشان)، قطبی شده و تمام گروههای اجتماعی حول دو محور مشخص حلقه بزنند... از نخستین روزهای تأسیس ایالات متحده آمریکا، افراد و گروههای مختلف ایالات سیزده گانه در انتخابات ریاست جمهوری دو حزب قدرتمند تشکیل دادند و برای هر یک حامیان مالی ثروتمندی پیدا کردند. هرچند نیمی از مردم آمریکا اعتقاد به حضور حزب سوم در آمریکا دارند، ولی احزاب سوم شرکت کننده در رقابت های انتخاباتی آمریکا آن چنان ناشناخته هستند که مردم با وجود اعتقاد به لزوم حضور حزب سوم، به نامزد این حزب رأی نمی دهند که دلایل زیادی برای این قضیه وجود دارد. از مهم ترین آنها می توان به عدم دسترسی کاندیداهای مستقل به رسانه های ارتباط جمعی اشاره کرد. به عبارت دیگر، صرف نظر از اینکه ارزش های یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری چقدر خوب و گیرا هستند، مادامی که سایرین چیزی درباره آنها ندانند، هیچ پیامی منتقل نخواهد شد و یک کاندیدا نمی تواند شعارهای انتخاباتی خود را به گوش رأی دهندگان برساند.
بر اساس آخرین نظرسنجی موسسه گالوپ، حدود 74درصد از مردم آمریکا اعتقادی به حضور و نقش آفرینی حزب سوم در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ندارند. از دیگر عوامل مهم در محو احزاب سوم و مستقل در انتخابات قوانین دسترسی به صندوقهای رای است. در آمریکا وجود قانونی موسوم به «قانون دسترسی به صندوق رأی» به احزاب مستقل اجازه داده نمی شود به تمام صندوق ها دسترسی داشته باشند یعنی اینکه اصلاً نمی گذارند رای آنها دیده شود. این احزاب تنها در صورت پرداخت حق ثبت نام
( registration fees ) می توانند به این صندوق ها دسترسی داشته باشند. واضح است که اغلب نامزدهای احزاب سوم از این توانایی مالی بالا برخوردار نیستند و بی خیال داستان می شوند.
سردی عمیق
در برابر گرمای سطحی
در حالی که تنور رقابت های تبلیغاتی در آمریکا گرم است خبرگزاری آسوشیتدپرس آمریکا با انتشار گزارشی به بررسی وضعیت فارغ التحصیلان دانشگاهی در این کشور پرداخته است. بر اساس این گزارش جوانان تحصیل کرده آمریکایی هم اکنون در شرایط اقتصادی و شغلی بسیار بد و فراتر از آنچه انتظار می رود قرار دارند؛ نیمی از جوانان آمریکایی که به تازگی فارغ التحصیل شده اند شغل خود را از دست داده و یا بیکار هستند؛ به گونه ای که می توان گفت آمار جوانان بیکار در آمریکا در سال گذشته میلادی طی یک دهه گذشته در این کشور بی سابقه بوده است. بر اساس آمار و ارقامی که در این گزارش آمده است 1.5 میلیون نفر نزدیک به 53.6 درصد از کسانی که مدرک لیسانس خود را از دانشگاه های مختلف آمریکا دریافت کرده اند کمتر از 25 سال سن دارند و در سال گذشته میلادی بیکار بودند.
این گزارش همچنین نشان می دهد بسیاری از فارغ التحصیلان جوان در آمریکا در مشاغلی که به مدرک تحصیلی دیپلم و یا کمتر از آن نیاز داردفعالیت می کنند.«اندرو سام» مدیر مرکز مطالعات بازار کار در آمریکا در این گزارش آورده است: به عبارت ساده باید گفت ما در حال ناامید کردن جوانانمان هستیم که به تازگی از دانشگاه فارغ التحصیل شده اند.
در حالی که جوانان آمریکایی و آراء آنها در دوره قبلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نقش مهمی در رساندن باراک اوباما به کاخ سفید بازی کرد اکنون این سوال مطرح است که آیا وی همچنان نامزد مورد علاقه جوانان است؟ نظرسنجی های اخیر نشان دهنده ناامیدی جوانان آمریکایی و بی میلی آنها به شرکت در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری و رای دادن به نامزدهای آن چه اوباما یا رامنی است.
بیش از 17 میلیون جوان آمریکایی واجد شرایط شرکت در انتخابات هستند اما فقط 19درصد از آنها تبلیغات انتخاباتی را دنبال می کنند، این در حالی است که این آمار در انتخابات چهار سال پیش 75درصد بود. بیشتر جوانان دچار ناامیدی شده اند. یک دختر جوان آمریکایی با اشاره به این که مناظره ها را دیده است می گوید: همه آنچه می گویند فقط حرف است، به صراحت بگویم که از هیچکدام خوشم نمی آید. اوباما چهار سال است که در راس قدرت است اما اوضاع آن گونه که باید می شد نشد. شمار واجدین شرایط شرکت در انتخابات که سن آنها بین 19 تا 29 سال است به 57 میلیون نفر می رسد.
یک کارشناس آمریکایی می گوید: گمان نمی کنم جوانان همان احساس گذشته را درباره اوباما داشته باشند و بدون شک به سمت میت رامنی هم نخواهند رفت. گزارش های ویژه بازار کار که نشان دهنده پایین بودن آمار ایجاد فرصت های شغلی پس از بحران اقتصادی در این کشور است نشان می دهد تمایل جوانان برای شرکت در انتخابات آینده کاهش یافته است. یکی از جوانان آمریکایی می گوید: احساس می کنم نقشی ندارم به همین سبب در انتخابات شرکت نمی کنم و بیشتر افراد خانواده من نیز رای نخواهند داد.
نظرسنجی موسسه گالوپ در میان دیگر اقشار جامعه آمریکا نیز همین روند را حکایت می کند.
مردم کجا هستند؟
نتایج نظرسنجی موسسه گالوپ نشان می دهد که مردم آمریکا نگران مسیر حرکت آمریکا هستند و نگرانی افکار عمومی از اشتباهات راهبردی آمریکا و عدم توانایی دولت و سیاستمداران آمریکا در مهار بحران اقتصادی کاملا مشهود است. پس از گذشت چهارسال از شعارهای دولت اوباما مبنی بر تغییر مسیر آمریکا، هنوز مسیر مورد انتظار مردم تحقق نیافته و آنچه اوباما وعده داده بود همچنان جزو آرزوهای مردم است و عملاً تغییر جدی در سیاست های آمریکا رخ نداده است. جمهوریخواهان انتقاد می کنند که حضور آمریکا در جهان ضعیف شده و دولت های مختلف از آمریکا حساب نمی برند. بحران های اقتصادی، معیشتی، کسری بودجه کلان، کاهش بودجه وزارت دفاع، مشکلات مالیاتی، بیمه کم درآمدها .... از مسائل بیشماری است که مردم آمریکا با آن مواجه هستند.
بسیاری از شغل ها و سرمایه گذاری های آمریکا به خاطر نبود شرایط مناسب در آمریکا، از این کشور خارج شده و موج بیکاری گسترده ای در آمریکا مردم رانگران کرده است و این کشور اکنون 23 میلیون بیکاری آشکار و پنهان دارد.
حدود 57 میلیون نفر از آمریکائیان مشکل بیمه مناسب دارند و هزینه های سرسام آوری طرح بیمه اوباما نیز نتوانسته رضایت مردم را جلب کند. حدود 35 میلیون خانوار آمریکایی نیز در جریان بحران مالی و مسکن، نتوانسته اند مسکن خود را حفظ کنند یا مسکن دلخواه خود را خریداری کنند و بدهی سنگین مردم به بانک ها، گردش مالی و اعتبار اقتصاد آمریکا را کاهش داده است.
از طوفان سندی تا بازی بن لادن
موسسه گالوپ همچنین از طوفان سندی به عنوان عاملی تاثیرگذار بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یاد کرده است: احتمالا بسیاری از رای دهندگان قادر نخواهند بود تا درانتخابات شرکت کنند. در شرایط پیش از انتخابات طوفان سندی موجب لغو شدن کمپین های انتخاباتی شده است و تنها اوباما توانسته در این روزها بگوید که انتخابات بدون دردسر برگزار خواهد شد. مسئله دیگر که حاشیه های انتخابات آمریکا را دامن زده است مطرح شدن دوباره موضوع بن لادن در این برهه زمانی است که بیانگر تلاش احزاب آمریکایی برای ورود به رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری آینده است. معلوم است که باراک اوباما تلاش می کند تا از این موضوع برای پیروزی در دور دوم بهره برداری کند. به نظر می رسد واشنگتن با اعلام این خبر قصد دارد به کشورهای هم پیمان و دیگر کشورها این پیام را بدهد که با وجود سرنگونی برخی رژیم های عربی از جمله رژیم حسنی مبارک در مصر و بن علی در تونس، همچنان اوضاع خاورمیانه و منطقه را تحت کنترل دارد.

/ 0 نظر / 25 بازدید